İşten Ayrılırken Veda Maili Nasıl Yazılır? Veda Maili Örnekleri

Veda maili, iş hayatındaki profesyonel yaklaşımlardan biri oluyor. İşten ayrılma nedenine bakılmaksızın veda maili ya da işten ayrılma mesajı gönderen kişiler ve işverenler arasında pozitif bir bağ kurulması mümkün oluyor. Sen de iş yerinden ayrılıyorsan veda konuşması örneği gibi bu süreçte yardımcı olabilecek detaylara göz atabilirsin.
İşten ayrılan bir kişinin çalışma arkadaşlarına, müşterilere ya da yöneticilerine gönderdiği e-postaya veda maili deniliyor. Bu maili atan kişinin ilgili iş yeri ile artık bağlantısı olmadığından gayri resmi bir metin oluyor. Veda mailinde genel olarak çalışılan süre boyunca kazanılan deneyimlerden, çalışma ortamından ve iş yeri hakkındaki düşüncelerden bahsediliyor. İstifa mailinin yalnızca işverene gönderilmesi yeterli olsa da veda maili daha çok kişiye hitap ediyor. Tayin veda mesajı ise kişinin görev yeri değişikliğini açıklıyor. Ayrıca dileyenler veda mailinin son kısmına iletişim numaralarını da ekliyor.
anlaşma
İş yeri veda mesajı göndermek işveren ya da personel açısından zorunlu olmuyor fakat dikkat çekiyor. Usulünce bir veda maili ya da gruba veda mesajı gönderenler iş ahlakına ve etiğine uygun hareket ediyor. Veda mailinde geçmişe yönelik değerlendirmeler yapılıyor ve hem işverene hem de çalışma arkadaşlarına destekleri için teşekkür ediliyor. Veda maili sayesinde iş yerinden iyi ayrılan kişiler akılda kalarak, gelecekte oluşabilecek farklı pozisyonlar için potansiyel aday olarak görülüyor.

Etkili bir işten ayrılma maili yazmak için dikkat etmen gerekenler şunlar oluyor:

  • Bir iş yerindeki çalışanlara her gün onlarca farklı konu hakkında çeşitli mailler geliyor. Veda mailinin dikkat çekebilmesi için konu kısmını boş bırakmaman gerekiyor.
  • Veda maili, yalnızca şirketteki herkese ayrıldığını duyurmak için yazılmıyor. Birlikte çalıştığın insanlara karşı içinden geçenleri maile dökerek daha samimi bir şekilde veda etmek mümkün oluyor.
  • İş yeri veda mesajı; yönetici, müşteri ve iş arkadaşı gibi farklı kategorilere ayrılarak gönderilebiliyor. Her çalışana toplu ve klasik bir veda maili atmak istemeyenler maili kişilere özel olarak düzenleyebiliyor.
  • Veda mailinde teşekkür etmek, minnet duyduğunu belirtmek ve iyi dilekler sunmak olumlu bir izlenim yaratıyor.
  • Eski iş yerindeki çalışma arkadaşları, yöneticileri ya da müşterileriyle bağlantısını koparmak istemeyenler veda mailinde iletişim numaralarına yer veriyor.
  • Kısa ve öz olarak hazırlanan veda mailleri veya güzel veda konuşması daha büyük bir etki bırakıyor. Mailde çözülemeyen problemlerden bahsetmek ve eski tartışma konularını açmak yerine birkaç iyi dilekte bulunmak gerekiyor.
ofis
Veda ederken yazılabilecek birkaç mail veya iş yerinden ayrılma mesajı örneği şunlardır:

Değerli ekip arkadaşlarım ve yöneticilerim,

Birlikte güzel deneyimler yaşadığımız bu şirketten gelecek hafta ayrılıyorum. Kariyerimde yeni bir sayfa açacağım için heyecan duysam da sizlere veda ettiğim için buruk hissediyorum. Çalıştığım süre boyunca bana güvenen ve destekleyen herkese teşekkür ederim. Bana ulaşmak isterseniz aşağıya iletişim numaramı bulabilirsiniz. Saygılarımla.

Sevgili iş arkadaşım,

Her zaman daha iyiyi hedefleyerek çalıştığımız süre boyunca bana umduğum şeylerden fazlasını kattın. Takım halinde çalışırken bilgini ve deneyimlerini paylaştığın için çok teşekkür ederim. Gelecek hafta bu şirketten ayrılsam da fikirlerin, olaylara bakış açın ve ekip içi paylaşımların ile hep zihnimin bir köşesinde yer alacaksın. Yeni yolculuğumda senden ilham alarak çalışmaya devam edeceğim. Aşağıdaki iletişim numaramdan bana her zaman ulaşabilirsin. En güzel dileklerimle.

Değerli müşterimiz,

Şirketimizdeki mevcut pozisyonumdan gelecek hafta ayrılacağımı bildirmek için sizinle iletişime geçiyorum. Birlikte çalıştığımız süre boyunca pek çok keyifli projeye imza attık. Şimdi benim için yeni bir deneyim yaşama vakti. Ayrılmadan önce eklemek istediğiniz herhangi bir konu olursa aşağıdaki iletişim numaramdan bana ulaşabilir ve talepte bulunabilirsiniz. Başarıyla dolu nice projeleriniz olsun. İyi günler dilerim.

İşverenler çalışanlarının sağlığını güvence altına almak için özel sağlık sigortası masraflarını karşılar. Ayrıca Allianz Özel Sağlık Sigortası ürünlerinden bireysel olarak da yararlanabilir ve sağlık ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayabilirsin.