Ferdi kaza sigortası seçenekleri, kaza sebebiyle doğan tedavi masraflarını karşılamaları sebebiyle büyük önem taşıyor. Kaza sonrası oluşabilecek yaralanma, sakatlanma, vücut bütünlüğünün bozulması ve vefat durumlarını teminat altına alan ferdi kaza sigortası çeşitleri, bu sayede hem seni hem de yakınlarını koruyor. FKS sigorta olarak da bilinen sigorta seçenekleri arasında ferdi kaza koltuk sigortası da bulunuyor. Eğer sen de “FKS nedir, ferdi kaza sigortası zorunlu mu ve şartları neler?” gibi soruların yanıtlarını merak ediyorsan aşağıdaki bilgilerden yararlanabilirsin.
“Ferdi kaza sigortası nedir, ne işe yarar?” sorusu, günlük yaşamda kendisini güvende hissetmek isteyen pek çok kişi tarafından soruluyor. Ferdi kaza sigortası, kaza olarak değerlendirilebilecek her türlü aksilik için güvence sağlıyor. Trafik kazası, merdivenden yuvarlanma, çukura düşme gibi pek çok farklı kazada geçerli olan ferdi kaza sigortaları; yaralanma, kısmi maluliyet, tam maluliyet ve vefat durumlarında sana ya da yakınlarına poliçendeki sınırlar dâhilinde ödeme yapıyor.
Kaza
Ferdi kaza sigortası teminatları, yalnızca kaza olarak değerlendirilebilecek durumları kapsıyor ve bu sigortadan ödeme alabilmen için sigorta şirketine kaza zaptını mutlaka iletmen gerekiyor. Sigorta ödemesi için başvuruyu yasal süre dâhilinde yapmaman durumunda ise ferdi kaza sigortası zamanaşımı gerçekleşebiliyor.
Ferdi kaza sigortaları, isteğe bağlı olarak yaptırılıyor ve bu sigorta türünü zorunlu hâle getiren herhangi bir yasal düzenleme bulunmuyor. Otobüsle şehirlerarası ya da uluslararası yolculuk gerçekleştirecek kişilerin ise zorunlu olarak ferdi kaza koltuk sigortası yaptırması gerekiyor.
Tekerlekli Sandalye
Ferdi kaza sigortası kapsamı, sigorta şirketlerine ve poliçelere göre değişiklik gösteriyor. Allianz tarafından sana özel olarak hazırlanan bireysel hayat sigortaları, günlük hayatta karşılaşabileceğin pek çok kazaya karşı teminat sunuyor. Allianz Bireysel Hayat Sigortaları, kaza sonucu ortaya çıkacak tedavi masraflarının yanı sıra evde bakım hizmetlerini, refakatçi masraflarını ve tıbbi taşıma giderlerini de karşılayabiliyor. Sen de hayatını güvence altına almak istersen hemen Allianz bireysel sigorta seçeneklerini keşfedebilirsin.
Poliçe ifadesi, sigortacıyla sigortalının karşılıklı olarak imzaladığı evrakı tanımlamak için kullanılıyor. Ferdi kaza sigortası poliçesi tanımı ise ferdi kaza sigortalarının yapılmasında kullanılan belgeyi ifade ediyor. Ferdi kaza sigortası poliçelerinde sigortanın şartlarına, verdiği teminatlara ve geçerlilik süresine dair tüm bilgiler detaylı bir şekilde belirtiliyor.
Merdivenden Düşmek
Ferdi kaza sigortasında kaza geçiren şahsın kazadan sonraki 10 gün içinde sigorta şirketine başvuruda bulunması gerekiyor. 10 günden sonra yapılan başvurular, zamanaşımına giriyor ve bu durumda sigortadan herhangi bir ödeme alman mümkün olmuyor. Bu sebeple de kaza sonrasında sigorta şirketinden destek alman için sigortaya zamanında başvurman büyük önem taşıyor. Sen de ferdi kaza hasarı anında yapılması gerekenleri öğren; sigorta teminatları sayesinde her türlü kazanın maddi yükünden kolayca kurtul!
Otobüsle yolculuk yapacak kişilere yönelik bir sigorta türü olan ferdi kaza koltuk sigortası, yolcuları seyahat boyunca oluşabilecek her türlü kaza ve harici olaya karşı koruyor. Zorunlu koltuk ferdi kaza sigortası genel şartları arasında, yolcuların seyahat henüz tamamlanmadan önceki duraklama ve mola anlarında korunması da bulunuyor. Ferdi kaza koltuk sigortası, zorunlu sigorta türleri arasında bulunuyor. Eğer sen de günlük hayatta başına gelebilecek her türlü kazadan korunmak istiyorsan Allianz tarafından senin için hazırlanan ferdi kaza sigortası seçeneklerine göz atabilir ve beklenmedik masraflarla karşılaşma riskinden kurtulabilirsin.