Tekneleri kullanabilmek için tıpkı karayolu araçlarını kullanma yeterliliğini gösteren bir belge gibi bir tekne ehliyetine ihtiyaç vardır. Başvuru şartlarına uyum sağlayan ve sınavda başarılı olan herkes Amatör Denizcilik Federasyonu aracılığıyla tekne ehliyeti alabilir.
Tekne ehliyeti olarak bilinen Amatör Denizci Belgesi (ADB), motor beygir gücü 10 ve daha fazla olan tekneleri gezi ya da spor amacıyla kullanmak için alınır. Bir kimlik niteliğinde olan bu belge ile ticari amaçların dışındaki faaliyetleri yürütmek mümkündür. Tekne ehliyeti, deniz güvenliğinden sorumlu trafik ekipleri tarafından kontrol edilir. Sadece denizde geçerli olan kaptanlık ehliyeti belgesine sahip olmayanlar tekne kullanımı için yeterli olarak görülmez ve ilgili cezai işlemler uygulanır. Bu nedenle hem deniz trafiğinde güven sağlamak hem de can sağlığını korumak için tekne kullanım yeterliliğini kanıtlayan tekne ehliyetini alman gerekir.
Tekne
Tekne ehliyeti alabilmek için bir sürücü kursuna ya da eğitim merkezine kayıt olmana gerek yoktur. Tekne ehliyeti 2022 yılı itibariyle ehliyet sürücü kurslarından değil internet üzerinden yapılan tekne ehliyeti başvuru sekmesinin doldurulması sonucunda verilir. Öncelikle internet aracılığıyla Amatör Denizcilik Federasyonuna ait olan web sitesine girerek online bir şekilde başvuru yapabilirsin. Başvuru aşamasında tekne ehliyeti almak isteyen aday katılımcılardan birkaç belge istenir. Sınava giriş ücretini yatırdıktan sonra vesikalık fotoğraf, reşit olmayan adayların noterden onaylı bir şekilde alması gereken muvafakkatname belgesi ve nüfus cüzdanını sistemdeki ilgili yerlere yüklemen ya da sistemin belirttiği talimatlara uyarak ilgili adrese göndermen gerekir. Bir süre sonra Amatör Denizcilik Federasyonu, sana başvurunun onaylandığını belirten bir duyuru ile döner. Bu duyuruda yer alan yeni sınav tarihlerini takip ederek sınava girebilirsin. Sınav süresince değerlendirilen kriterler ve yetkinliğin doğrultusunda tekne ehliyeti belgesi almaya hak kazanabilirsin.
Tekne Ehliyeti

Hem deniz güvenliğini sağlama hem de kişilerin tekne kullanma yetkinliğini iyi bir şekilde ölçme amacıyla tekne ehliyetine başvuranlar için bazı şartlar vardır. Başvurunun kabul edilmesi ve sınava girebilmen için sağlaman gereken katılım şartları şunlardır:

  • Tekne ehliyeti başvurusu 14 yaş ve altındaki kişiler için geçerli değildir. 14 ve 18 yaş aralığındaki kişiler ise ebeveynlerinin onayı olmadan tekne ehliyeti alamazlar. Onay belgesi için notere gidip çocuğun bu ehliyeti almasına izin verdiğini belirten muvafakatname alınması gerekir.
  • 18 yaşın üzerinde olan bireyler ise kendi istekleri doğrultusunda değerlendirme sınavına başvuru yaparak tekne kullanma belgesini almaya hak kazanabilirler.
  • Tekne ehliyetinin can ve mal sağlığını tehlikeye atacak kötü amaçlar için kullanan kişilere verilmemesi gerekir. Bu nedenle sabıka kaydı bulunan kişilere tekne ehliyeti verilmez.
  • Deniz trafiğini güvene alma amacıyla tekneyi kullanan kişilerin kullanıma engel olacak herhangi bir sağlık problemine sahip olmaması gerekir. Dolayısıyla ehliyet almak için başvuran kişilerden sağlık raporu istenir.
  • Tekne ehliyeti alabilmek için gereken minimum eğitim seviyesi ilkokuldur.

Yukarıdaki şartları yerine getiren her birey ilgili yere başvurarak ülkemizde tekne ehliyeti belgesini almaya hak kazanabilir.

Tekne

Tekne ehliyeti, motor gücü 10 beygir ve altında olan tekneler için zorunlu bir şart değildir. 10 beygir ve üzeri olup 2,5 metre ve 24 metre boyutları arasındaki ölçüye sahip tekneler ise tekne ehliyetine ihtiyaç duyar. Bu belge ile gezi ve spor faaliyetleri yürütülebilir. Ticari kullanım için uygun değildir.

Hem deniz hem de karayollarında can ve mal sağlığını korumak, trafiği güvence altına almak ve olası hasarlara karşı tedbirli olmak için Allianz Araç Sigortaları sekmesini ziyaret edebilir ve daha detaylı bilgi alabilirsin.