Her mevsimi ayrı güzel olan Türkiye’ye sonbahar da çok yakışıyor. Yeşilden sarıya, hatta kırmızıya dönen yapraklarla görsel bir şölen sunan ormanları, mavinin her tonunu barındıran dört tarafını çevrelemiş denizleri ile bütün görenleri kendine hayran bırakıyor. Her dönemin en yakın tanığı olan tarihi yapıları, bütün damak tatlarına hitap edecek çeşitliliğe sahip zengin mutfağı ve her ilinin kendine has geliştirdiği kültürü ile Türkiye, yabancı turistler kadar yerli turistler tarafından da keşfedilmeyi bekliyor.

Sen de sonbahar tatili planlarken nereye gideceğine karar veremiyor, seçeneklerinin çeşitliliği karşısında zorlanıyorsan bu sonbaharda mutlaka görmen gereken yerler listesine göz atarak ayrıntılı bilgi edinebilir, seyahat kararını netleştirebilirsin.

Türkiye’nin her yeri görmeye değer güzellikler barındırıyor. Özellikle seyahat etmenin en keyifli olduğu dönemlerden birisi olan sonbahar mevsiminde yeni şehirler keşfetmek ve yeni deneyimler edinmek yola çıkan herkese çok iyi geliyor.

Sen de Türkiye’de sonbahar ayları yaşanırken yola çıkmaya karar verdiysen ve bir seyahat planı oluşturuyorsan aşağıdaki yerleri de listene dahil etmeyi ve seyahat sırasında valizinizi koruyan akıllı teknolojiler kullanmayı unutma.

Sonbaharda mutlaka görmen gereken yerlerin ilk sırasında şüphesiz Bolu, Yedigöller yer alıyor. İsmini bölgede yedi adet göl bulunmasından alan Yedigöller, sonbaharın bütün renklerini üzerinde taşımasıyla tüm misafirlerinin hayranlığını kazanıyor.

Gerçek bir doğa cenneti olan Yedigöller’i görmek isteyenler günübirlik olarak geziler düzenleyebiliyor ya da burada bulunan otellerde konaklayabiliyor. Ayrıca milli parkın içinde misafirler için kamp alanı da bulunuyor. Üstelik bu kamp alanı Türkiye'deki en güzel kamp alanları arasında alıyor.

Yakınlığı ve ulaşım kolaylığı nedeniyle özellikle hafta sonları pek çok İstanbulluyu da ağırlayan Mudanya, Bursalıların favori kaçamak noktalarından birisi. Eski Rum evleri, renkli sokakları, temiz kumsalları ve deniz kenarına sıralanmış balık restoranları ile misafirlerine oldukça keyifli bir tatil yaşatan Mudanya, özellikle sonbaharda görülmesi gereken yerlerden birisi.

Ayvalık’a komşu olan Cunda Adası, Alibey Adası olarak da geçiyor. Aynı zamanda bu ada, Türkiye’nin ilk boğaz köprüsü olarak bilinen bir köprü ile Lale Adası’na bağlanıyor.

Doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihi önemi nedeniyle de mutlaka görülmesi gereken yerlerden birisi olan Cunda Adası, sonbaharın keyfini çıkarmak isteyenlerin rotalarını çevirmesi gereken en ideal noktalar arasında yer alıyor.

Ziyaretçilerine yılın her dönemi farklı bir atmosfer yaşatan Çamlıhemşin, sonbahar mevsiminde de ayrı bir havaya bürünüyor. Yaylaları, dereleri, vadileri ve diğer doğal güzellikleri ile ünlü Çamlıhemşin, sonbahar tatilini doğanın içinde geçirmek isteyenlerin favorisi olarak öne çıkıyor.

Muğla’nın sakin kasabası olarak nam salmış Akyaka son zamanların en popüler seyahat rotalarından birini oluşturuyor. Özellikle yaz aylarında nüfusu birkaç katına çıkan bu şirin belde sonbahar geldiğinde ise yeniden sakinliğin ve huzurun başkenti haline dönüyor.

“Sonbaharda nereye gidilir?” sorusunun en net cevaplarından biri olan Akyaka’da Azmak Nehri üzerindeki tekne turlarına katılabilir, orman kampı içinde doğa yürüyüşü yapabilir, balık restoranlarının lezzetli menülerini deneyebilir ve yemyeşil çam ormanlarının temiz havasını solurken aynı zamanda ruhunu da dinlendirebilirsin.

Türkiye'de gezilmesi gereken şehirler listesinin en üstlerinde yer alan Mardin tarihi güzellikleri ve mimarisiyle hayranlık uyandırıyor. Yaz mevsiminde çok sıcak olduğu için sonbahar aylarında ziyaret etmenin daha keyifli olacağı Mardin; taş evleri, dar sokakları ve tarihi dokusuyla misafirlerine adeta büyülü anlar yaşatıyor.
Günümüz ile geçmişin mükemmel bir birleşimi olan Eskişehir; tarihi çarşıları, müzeleri ve sanat galerileriyle adeta iki dönem arasında bir köprü görevi görüyor. Genç nüfus çoğunlukta olduğu için oldukça renkli ve canlı bir enerjiye sahip olan şehir; doğa, kültür ve modern yaşam birleşiminin ne kadar değerli ve keyifli olduğunu hatırlatıyor. 

Şehir dışına çıkmak yerine ilk önce yakın çevredeki yerleri keşfetmek istiyorsan İstanbul’da da şahane bir sonbahar geçirmen mümkün. İşte İstanbul'da sonbaharda gezilecek keyifli yerler:

Atatürk Arboretumu: Sonbaharın tüm renklerini görebileceğin Atatürk Arboretumu bir botanik park olmasının yanı sıra aynı zamanda müze de olduğu için koruma altında tutuluyor. 296 hektarlık alanıyla benzersiz doğa manzaraları sunan Atatürk Arboretumu’nda binlerce ağaç çeşidinin yanı sıra 3 ayrı yapay göl bulunuyor.

Emirgan Korusu: İstanbul’da sonbaharı en iyi hissedebileceğin yerlerden birisi hiç şüphesiz her yanı ağaçlarla kaplı olan Emirgan Korusu’dur. Ağaç yapraklarının sararıp kızıllaşmaya başladığı günlerde koru içinde sakin yürüyüşler yapabilir, tertemiz sonbahar havasının tadını doyasıya çıkarabilirsin.

Fenerbahçe Parkı: Bisiklet sürmek, koşu veya yürüyüş yapmak için en ideal noktalardan birisi olan Fenerbahçe Parkı, deniz manzarası ve yeşil alanları ile sonbaharda da huzurlu bir atmosfer sunuyor.

Büyükada: Bahar ve yaz aylarının en popüler gezi noktalarından birisi olan Büyükada’ya sonbahar da çok yakışıyor. Adaların en büyüğü olan Büyükada, nüfusun ve motor seslerinin azaldığı sonbahar mevsiminde daha sakin ve huzurlu bir atmosfere bürünüyor.

Kuzguncuk: Tarihi dokusu, hayranlık uyandıran evleri ve dar sokakları ile adeta bir film sahnesini andıran Kuzguncuk, İstanbul’da görülmesi gereken en güzel yerler arasında yer alıyor. Sakinliği ve huzurlu atmosferi ile şehrin kalabalığından kaçmak isteyenlere bu sonbaharda da kucak açıyor.

Sen de sonbahar aylarında gezmeyi ve keşfetmeyi seviyorsan bu rotalar arasından kendine en uygun gezi planını yapabilir, Allianz Seyahat Sağlık Sigortası ile güvenli ve keyifli seyahatin tadını çıkarabilirsin.