Allianz Türkiye olarak teknoloji ve müşteri odaklı, dijital bir şirket olma stratejimiz kapsamında müşterilerimizin, iş ortaklarımızın ve şirketimizin veri güvenliğinin sağlanmasına çok önem veriyor; uzun zamandır yaptığımız yatırımlar sayesinde üst düzey ve etkili savunma mekanizmaları uyguluyoruz.

Bu uygulamalar sırasında, 21 Mart 2024 tarihinde, iş ortaklarımız tarafından bizlere iletilen müşteri taleplerinin yönetildiği “Hizmet Masası” adlı platforma, kullanıcı adı ve şifre ele geçirilmek suretiyle kısa süreli yetkisiz erişim hamlesi gerçekleştirildiğini tespit etmiş bulunuyoruz.

Şu ana kadarki bulgularımıza göre bu kısa süreli hamle sonucunda, iş ortaklarımız tarafından platforma iletilen bazı müşteri taleplerinin yetkisiz kişilerce görüntülendiğini, bu taleplerin sadece kısıtlı bir bölümünde kişisel veri yer aldığını gözlemliyoruz. Çalışmalarımız sonucunda çalışanlarımız, iş ortaklarımız ve müşterilerimiz de dahil olmak üzere şu an itibarıyla; 2 kişinin kredi kartı bilgileri, ad ve soyadı; 1 kişinin kimlik numarası, ad ve soyadı, 27 kişinin ise ad ve soyadı olmak üzere toplam 30 kişinin kişisel verilerinin görüntülendiğini ölçümlüyoruz.

Ayrıca şirketimizin ana sigortacılık ve emeklilik faaliyetlerinin yürütüldüğü bilişim sistemlerinde herhangi bir güvenlik ihlali olmadığını, şirketimizce uygulanan savunma mekanizmalarının bu süreçte yapılan siber saldırılara engel olduğunu da belirtmek istiyoruz.

Şirketimiz tarafından erişim hamlesinin öğrenildiği ilk andan itibaren söz konusu platforma erişim durdurulmuş; platforma erişimi olan tüm kullanıcıların bilgisayarlarının incelenmesi süreci başlatılmıştır. Etkilendiği tespit edilen kişilerle temas çalışmaları devam etmektedir. Ayrıca ilgili kamu otoriteleri konu hakkında bilgilendirilmiştir. Şirketimizin bilişim ekipleri ve ilgili diğer ekiplerinin incelemeleri aralıksız şekilde devam etmekte olup, yaşanan olayın tekrarlanmaması için gerekli tüm çalışmalar da büyük bir titizlikle gerçekleştirilmektedir.

Konuyla ilgili daha detaylı bilgi isteyen müşterilerimizin, 0850 399 99 99 numaralı müşteri hizmetleri hattımız üzerinden bizlere her zaman ulaşabileceklerini hatırlatmak istiyoruz.