Artan güvenlik ihtiyaçları ve teknolojiyi birleştiren akıllı kilitler; parmak izi, şifre, yüz, kart ve benzeri araçlar ile nesneleri kilitlemeye yarıyor. Ev, otel, restoran, banka, hastane ve okul gibi pek çok yerde tercih edilen akıllı kilit teknolojileri; güvenlik süreçlerini kolaylaştırmaya yardımcı oluyor.
Klasik anahtarları geride bırakarak akıllı bir elektronik ve mekanik sistem içeren yeni ve teknolojik kilitler; kullanışlı bir güvenlik çözümü olarak tercih ediliyor. Yalnızca belirlenen kişi ya da grupları algılayarak özel geçiş izni sağlayan akıllı kilit sistemleri; günlük yaşamın pek çok yerinde karşımıza çıkıyor. Klasik anahtar yerine parmak izi, kart, qr kod, parola ve desen gibi çözümlerin kullanılmasıyla birlikte e-posta ya da sms aracılığıyla farklı kişilerin geçişi sağlanıyor. Yeni ve teknolojik kilitler, özel bir bölgeye giriş ve çıkışın yanı sıra herhangi bir nesneyi korumak için de sıklıkla tercih ediliyor. Klasik asma kilitlerin yerine gelen teknolojik kilitler, hırsızlar karşı alınan güvenlik önlemlerini daha üst seviyelere çıkarıyor. Teknolojik kilitler ile birlikte kilitlenebilir kayış veya çelik kablolu kilit gibi ek donanımlar kullanabiliyor ve valizler birbirine bağlanılarak kazarak açılma ihtimalinin önüne geçiliyor.
teknoloji
Seyahatlerde kullanılabilecek teknolojik aletler arasında yer alan akıllı valizler, güvenliği bir üst seviyeye taşıyor. Özellikle kalabalık alanlarda sıklıkla seyahat ediyorsan hem valizinin konumunu takip ederek eşyalarının güvenliğini sağlayabilir hem de seyahat boyunca elektronik cihazlarını akıllı valiz üzerinden şarj edebilirsin. Seyahatleri kolaylaştıran ve gittikçe popüler bir hale gelen teknolojik aletler arasındaki akıllı valizler, devre kartı ve pil içeriyor. Böylece şarj dolumu ve konum takibi mümkün oluyor. Bunun yanı sıra bir güç kaynağına sahip akıllı valizlerde Wi-Fi bağlantısı, uzaktan kontrol imkanı, elektronik terazi ve Bluetooth bağlantısı gibi özellikler de sunuluyor.
Kullanıcılar; cihaz şarjı, elektronik tartı, konum takibi ve mesafe tespiti gibi özellikler sunan akıllı valizin diledikleri özelliğinden yararlanabiliyor ve kolayca kullanabiliyor. Pek çok özelliği bir arada bulunduran akıllı valizlerin kullanım şekli yapılacak işleme bağlı olarak değişkenlik gösteriyor. Akıllı valizler kaybolduğunda telefon üzerinden konum takibi özelliği aktif ediliyor. Böylece telefona bağlanan akıllı valiz entegrasyonu ile valizin nerede olduğu tespit ediliyor. Anlık konumun yanı sıra yakınlık sensörü de devreye alınabiliyor. Yakınlık sensörü ile akıllı valiz belirli bir alanda takip ediliyor ve Bluetooth bağlantısından yararlanılıyor. Bu sayede GPS aktif olmasa bile yakın mesafedeki akıllı valizleri takip etmek mümkün hale geliyor. Konum takibi ve yakınlık sensörünün yanı sıra cihaz şarj etme gibi özellikleriyle de öne çıkan akıllı valizlerin havayollarındaki kullanım şartları değişkenlik gösterebiliyor. Bu nedenle akıllı valizi kurallara uygun bir şekilde kullanabilmek ve havayolu seyahati boyunca kabinde bulundurabilmek için havayolu şirketi ile görüşmek gerekiyor. Bazı uluslararası havayolu düzenlemeleri doğrultusunda akıllı valizlere ait pillerin çıkarılmasını talep edebiliyor. Pilleri çıkarılan akıllı valizler havayolu seyahati boyunca kabinde yer alabiliyor.
seyahat
Seyahat sırasında eşyaların güvenliğini arttırıp valizin dış bölmesini saran parça, akıllı valiz kılıfı olarak adlandırılıyor. Farklı renk, model, ebat ve desenlerden üretilen akıllı valiz kılıfları; pek çok türdeki valize uyum sağlıyor. Yeni nesil teknoloji ve akıllı kilit sistemleri ile birlikte tercih edilen akıllı valiz kılıfları, seyahat sırasındaki kaygıların en aza indirilmesine yardımcı oluyor. Akıllı valizin güvenliğini sağlayan valiz kılıfları; olası risklere, ıslanmalara, darbelere ve tozlanmaya karşı koruyor. Su geçirmeyen akıllı valiz kılıfları, akıllı valizin dış bölmesine geçirilerek kullanılıyor. Böylece sokak, metro, otogar veya havalimanı fark etmeksizin her an her yerde valizlerin korunması sağlanıyor.
Güvenli, kullanışlı ve pratik çözümlere ihtiyaç duyulan kilit sistemlerinde parmak izi, akıllı telefon entegrasyonu, dijital kart, qr kod, parola ve model gibi bazı seçenekler yer alıyor. Seyahat sırasında mekanlara giriş ve çıkışlarda tercih edilen akıllı kilit teknolojileri, valizlerin güvenliğini de sağlıyor. Elektronik ve mekanik bir sisteme sahip akıllı kilit çözümleri, nesnelerin interneti teknolojisinin gelişmesiyle ortaya çıkıyor ve popüler bir hale geliyor. Bazı seyahatlerde ise daha az eşya taşınıyor ve valize ihtiyaç duyulmuyor. Bu gibi durumlarda öne çıkan daha hafif çözümler, akıllı sırt çantalarıyla da güvenli hale geliyor. Özellikle kısa süren veya az eşya götürülen seyahatlerde tercih edilen akıllı sırt çantaları, hırsızlığı neredeyse imkansız hale getiriyor. Güvenlik önlemlerini en üst seviyeye çıkaran akıllı sırt çantalarında gizli fermuarlar ve cepler yer alıyor. Böylece akıllı sırt çantalarına başkaları erişimi engelleniyor.
seyahat

Yetkili kişi ya da grupların tanımladığı kimlik doğrulaması araçlarıyla özelleştirilebilen akıllı teknolojiler, günlük yaşamı kolaylaştırıyor. Kullanıcılar; diledikleri her an ve her yerde nesneleri takip ediyor ve olası kaybolma riskinin önüne geçiliyor. Bazı akıllı teknolojilerde ise konum takibiyle birlikte kamera, Bluetooth bağlantısı ve ses kaydı gibi özellikler de yer alıyor. Hem eski valizini veya çantasını kullanmaya devam edip hem de güvenlik önlemlerini arttırmayı talep edenler ise diğer teknolojik kolaylıklardan biri olan takip cihazlarından yararlanabiliyor. Valizlere veya çantalara kolayca sığan küçük boyuttaki takip cihazları sayesinde telefon üzerinden konumlarına anlık olarak erişiliyor.

Seyahat sırasında yanında taşıdığın kişisel eşyaların, belgelerin, cihazların ve diğer tüm nesnelerin önemi büyük oluyor. Bu nedenle akıllı valiz teknolojisi her an valizin durumunu takip ederek olası risklere karşı koruma sağlıyor. Valizin korunmasıyla birlikte seyahat sürecinde sağlığını güvence altına almak için Allianz Seyahat Sağlık Sigortası sayfasını inceleyebilir ve tekliflerden yararlanabilirsin.