Renklerin Anlamları. Renklerin Psikolojik ve Duygusal Olarak Etkileri

Renkler sadece dünyayı anlamlandırmanı ve gördüklerini birbirinden ayırt etmeni sağlamıyor, aynı zamanda bilinçaltını da etkiliyor. Dolayısıyla aslında renklerin psikolojik anlamları ve etkileri de bulunuyor. Peki, renklerin anlamları ve etkileri neler?
Renklerin anlamı konusu eski çağlardan beri insanoğlunun gündeminde. Hatta kültürler, yaşanmışlıklar, örf ve adetler de bu anlamların toplumdan topluma farklılaşmasını sağlıyor. Bazı toplumlara göre renkler karar verme süreçlerini, eylemleri ve enerjiyi etkileyebiliyor. Ancak renklerin bu etkilerinin çoğu zaman farkında olmayabilirsin. Fark etmeme nedeni ise basitçe bilinçaltı. Çünkü bilinçli olarak dikkat etmediğin bir durumda bilinçaltın çalışmaya devam ediyor ve seni yönlendiriyor. Örneğin, ofislerde ya da çalışma odalarında gözleri ve zihni yormayacak açık renklerin kullanılması renklerin anlamlarının kararları etkilemesine örnek olarak verilebiliyor.
Kırmızı Gül
Kırmızı genel olarak dikkat çekici bir renk olarak görülüyor. Kırmızı rengin anlamı da bu dikkat çekicilik ile birebir ilişkili. Kırmızı iştahı, hırsı, aşkı, liderliği ve yol göstericiliği temsil ediyor. Bu rengin yoğun bir şekilde kullanılması, insanları hızlı davranmaya, çabuk karar vermeye ve daha fazla beklentiye girmeye yöneltiyor. Kırmızı ayrıca kişiyi daha enerjik bir ruh haline sokuyor. Evde, oturma odasında ya da mutfakta daha fazla kırmızı kullanmak, enerjini ortaya çıkarmana yardımcı olabilir.
Beyaz renk masumiyeti, saflığı ve adaleti temsil ediyor. Gelinliklerin beyaz olması, doktorların ve öğretmenlerin beyaz önlük giymesi beyaz rengin anlamları ile ilgili. Beyaz renk aynı zamanda temizlik anlamı da taşıyor. Beyaz bir sayfa açmak deyimini beyazın düşünceleri ve duyguları temizlemesi olarak düşünebilirsin. Beyaz renk genel olarak olumsuz çağrışımlara sahip değil ancak bazen yalnızlık ve boşluk duygusu ile bağdaştırılıyor.
Ahşağ Köprü
Kahverengi, kişilere dinginlik ve sakinlik veriyor. Kahverengi hızlı davranmak isteyenler için de ilk tercihlerden biri oluyor. Örneğin yiyecek ve içecek sektöründe kahverengi birçok alanda kullanılıyor. Bunun nedeni olarak ise kahverenginin dinginlik hissiyatı vermesi yanında hızlı davranmayı teşvik edici olması düşünülüyor.
Doğayı hatırlatan yeşil rengin insana huzur ve güven verdiğine inanılıyor. Yeşil canlanmayı, yenilenmeyi ve umudu da temsil ediyor. Yeşil rengin hastanelerde kullanılması da aslında yeşilin psikolojik etkileri ile ilişkili. Ayrıca yeşil rengi sıklıkla tercih eden kişilerin uyumlu olduğuna inanılıyor.
Gri renk, dengeyi, hareketsizliği ve alçak gönüllüğü yansıtıyor. Bu nedenle diplomatik çevrelerde uzlaştırıcı olarak tercih edilebiliyor. Gri renk tamamlayıcı renk olarak da farklı ortamlarda kullanılıyor.
Giysilerden mobilyalara kadar günlük hayatta en fazla gördüğümüz renklerden biri olan siyahın asaleti temsil ettiğine inanılıyor. Bilgelik, güvenilirlik, dayanıklılık, özgüven, azim siyah rengin temsil ettiği olgular arasında yer alıyor. Bunların yanında siyah keder ve yası yansıtmanın da ilk akla gelen araçlarından biri oluyor.
Mor, lüks yaşamın, burjuvazinin rengi olarak düşünülüyor. Aynı zamanda morun melankolik bir etkisi de var. Koyu tonlardaki mor rengin kişiyi hüzne ittiğine inanılıyor. Bu açıdan depresyona giren kişilerin moru sıklıkla tercih ettiği görülüyor.
Turuncu renk anlamı dışa dönüklük olarak özetlenebiliyor. Neşe, enerji ve sosyalleşme isteği turuncu rengin temsil ettiği olgular arasında yer alıyor.
Sarı çiçek

Parlak ve dikkat çekici olan sarı verimliliği, sevinci ve coşkuyu yansıtıyor. Sarının aynı zamanda ilham verici olduğu düşünülüyor. Sarı anaokullarında ve mutfaklarda sıklıkla kullanılıyor.

Tüm bu renkler ve anlamları hayatın parçası. Sen da hayatı dolu dolu yaşamak için sağlığını ihmal etmemelisin. Allianz özel sağlık sigortası ile hayatın hiçbir anını kaçırmaman için yanında.