Analitik Düşünme Nedir? Analitik Düşünme Örnekleri ve Geliştirme Teknikleri

Günlük hayatta pek çok konuda karmaşık problemler ile karşı karşıya geliyorsun. Problemleri etkili bir şekilde çözmek; zaman kazandırıyor, işlerini kolaylaştırıyor ve daha az efor harcayarak gününü devam ettirmeni sağlıyor. Bu noktada problemlerin çözümü için analitik düşünme becerisine sahip olanlar iş, okul veya sosyal yaşamında daha başarılı oluyor. Peki analitik düşünme ne demek? Gelin analitik düşünme nedir birlikte inceleyelim.
Analitik düşünme becerisi, bir problemi ya da hedefte belirlenen bir konuyu tümdengelim yöntemi ile küçük parçalara ayırarak çözmek anlamına geliyor. Bu sayede karmaşık problemlere küçük parçalardan yola çıkarak pratik çözümler üretmek mümkün oluyor. Analitik düşünen bireyler; problemlerin tespit edilip alt kümelere ayrılmasında, verilerden önemli bilgiler çıkarılmasında ve yaratıcı çözümler geliştirilmesinde önemli rol oynuyor.
Çalışmak

Analitik düşünme; önceliklendirme yapmak, pratik çözümler üretmek, planları eyleme geçirmek ve öngörü yapmak gibi konularda hayatını kolaylaştırıyor. Pek çok alanda ihtiyaç duyduğun analitik düşünme örnekleri şunlardır:

  • Analitik düşünenler, karmaşık problemleri çözerken ana hedefini ulaşılabilir adımlara ayırıyor. Ardından her alt küme için bir zaman planlaması yaparak zamanını öncelik sırasına göre etkili bir şekilde kullanıyor. Özellikle iş hayatında oldukça önemli olan analitik düşünme becerisi; ekiplerin ilgili hedeflere zamanında ulaşmasını sağlıyor. Bu sayede ana hedef için gereken zaman ve efor dengelenmiş oluyor.
  • Pratik öngörü, en önemli analitik düşünme becerilerinden biri olarak öne çıkıyor. Analitik düşünme yeteneğine sahip olan bireyler; problemlerin tespiti için ileri görüşlü davranıyor ve ilgili ürün ya da hizmetin geliştirilme sürecindeki her aşamayı bu doğrultuda gerçekleştiriyor. Pratik öngörü yapabilmek, işleri kolaylaştırıp bir projeyi çok daha üst seviyelere taşıyabiliyor.
  • Kriz anlarına; iş, okul ya da sosyal yaşam fark etmeksizin hayatın her alanında karşı karşıya geliniyor. Bu gibi durumlarda analitik düşünme becerisine sahip olanlar, mevcut problemleri çözmek için hızlı aksiyon alıyor ve geçmişteki benzer olaylardan çıkardığı dersleri uyguluyor. Kriz anlarında geçmişi ve ve mevcut durumu değerlendirmek problemin özüne inilmesinde ve ana kaynağın tespit edilmesinde yardımcı oluyor.
Araştırma Yapmak
Analitik düşünme teknikleri arasında araştırma yapmak, eleştirel düşünmek ve veri analizi yapmak öne çıkıyor. Karmaşık bir problemi çözerken yapılması gereken adımlardan biri araştırma yapmak oluyor. Araştırma yaparak problem hakkında daha detaylı bilgi edinebiliyor ve pratik çözüm yolları üretebiliyorsun. Veri analizi tekniği ise büyük verileri daha küçük parçalara ayırmanı sağlıyor. Böylelikle ilgili hedef için alacağın aksiyonlardaki risk oranı düşüyor. Araştırma ve veri analizinin ardından eleştirel düşünme tekniği de problemin çözümünün her adımında önemli oluyor. Bir ürün ya da hizmet hakkında olumlu veya olumsuz eleştiriler yapmak hedefe ulaşırken yeni çözüm yollarının bulunmasına ve eksiklerin giderilmesine yardımcı oluyor.

Problemleri tespit etmek, alt kümelere ayırmak ve aksiyona geçmek için oldukça önemli olan analitik düşünme becerisini geliştirmenin yolları şunlardır:

  • Kitap okumak; hayal gücünü geliştiriyor, kelime dağarcığını zenginleştiriyor ve zihnini daha iyi çalıştırıyor.
  • Matematik problemleri; sonuca en doğru adımlar ile en kısa sürede gitmeyi hedefliyor. Akıl yürütme, sayısal veri kullanma ve odaklanma gibi pek çok becerinin gelişmesine katkı sunarak analitik düşünme yeteneğini öne çıkarıyor.
  • Sudoku, satranç ve bulmaca gibi zeka oyunları hem eğlenceli hem de düşünmeye teşvik edici teknikler arasında yer alıyor. Bu oyunlar ile analitik düşünme becerisini geliştirmek mümkün oluyor.

Sen de çalışma hayatının sonrasındaki emeklilik dönemini daha konforlu bir şekilde geçirebilmek için Allianz Bireysel Emeklilik Sistemi (BES)’e kayıt olabilir ve devlet katkısı kazanabilirsin.