Uyarı: Kullandığınız tarayıcı desteklenmemektedir. Chrome, Firefox veya Microsoft Edge gibi daha modern bir tarayıcıyla görüntüleyebilirsiniz.

Barış İçin Müzik Vakfı

Mimar Mehmet Selim Baki tarafından 2005 yılında kurulan Barış için Müzik Vakfı çatısı altında Barış için Müzik Senfoni Orkestraları (Beethoven, Mozart, Vivaldi), Barış için Müzik Korosu, Barış için Müzik Bakır Üflemeliler Topluluğu, Barış için Müzik Yaylı Orkestrası ve Yaylı Beşlisi, Barış için Müzik Caz Topluluğu, Barış için Müzik Flüt Orkestrası ve Tahta Nefesliler Beşlisi çalışmalarına devam ediyor.

Temel amacı, mümkün olduğu kadar fazla çocuğa karşılıksız müzik eğitimi olanağı sağlamak ve barışın sesini müzikle duyurmak olan Barış için Müzik Vakfı, Edirnekapı’da, bugüne kadar imkânları sınırlı binlerce çocuğa ortak sosyal ve kültürel yaşam alanları oluşturarak, sanata katılım hakkı önündeki engelleri kaldırmayı hedefledi. Barış için Müzik, kurulduğu semtin sosyal dokusuyla bütünleşmiş, çocukların ve ailelerin aktif katılımıyla bir dayanışma ve paylaşım merkezi oldu. Kapılarını hiçbir ayrım gözetmeden müzikle buluşmak isteyen tüm çocuklara açtı.                                        

El Sistema hareketinin uluslararası düzeyde geliştirilmesi, paylaşılması ve uygulanması ilkesiyle Sistema Europe oluşumu kuruldu ve Barış için Müzik bu oluşumun beş kurucu üyesinden biri olarak görev aldı. Vakıf yetkilileri her yıl düzenlenen Sistema Europe toplantılarına katılarak gelişmeleri takip edip Barış için Müzik’ten haberleri diğer üyelerle paylaşıyorlar.

Allianz Türkiye’nin Barış için Müzik Vakfı’nın 2015 yılından bu yana kurumsal destekçiliğini üstleniyor.