Uluslararası Ayvalık Müzik Festivali
1998 yılında Prof. Filiz Ali tarafından kurulan Ayvalık Uluslararsı Müzik Akademisi, genç müzisyenlerin ufuklarını genişletmeyi ve kariyerlerini geliştirmeyi amaçlıyor. Her yıl yaz ve sonbahar mevsimlerinde Ayvalık’ta düzenlenen, daha çok yaylı enstrümanlara odaklanan ustalık sınıflarına Türkiye ve Avrupa’nın yanı sıra pekçok kıtadan öğrenci katılıyor.

Gençlerin usta müzisyenlerle buluşmasını sağlayan Ayvalık Uluslararası Müzik Akademisi, kuruluşundan bu yana, programına eklediği beste atölyeleri, yaratıcı yazım atölyeleri, piyano ustalık sınıfları ve gitar ustalık sınıflarıyla da kapsamını genişletmeye devam ediyor.

Akademi ayrıca yıl boyunca düzenlediği halk konserleriyle de Ayvalık’ın kültürel hayatını zenginleştirmeyi amaçlıyor.Allianz Grubu’nun “Gelecek Nesilleri Cesaretlendirmek” mottosuyla paralel olarak gençlere destek olmaya devam eden Allianz Türkiye, Ege’ye Allianz Kampüs’le yaptığı bölgesel yatırımı toplumsal yatırımlarla da destekliyor. Allianz Türkiye, Ayvalık Uluslararası Müzik Akademisi tarafından her yıl Temmuz ayında düzenlenen Ayvalık Uluslararası Müzik Festivali’ni 2018 yılından bu yana “konser sponsoru” olarak destekliyor.