Büyük ve önemli bir yatırım olan ev alma işleminde göz önünde bulundurulması gereken çok sayıda detay mevcut. Karar aşamasında ya da satın alırken yapılacak en ufak bir hata bile hem alıcı hem satıcı için ciddi riskler doğurabiliyor. Bu nedenle kapsamlı bir araştırma yapmak ve ev alırken dikkat edilmesi gerekenler üzerinde detaylı bir şekilde düşünmek gerekiyor. Süreci bir bütün olarak ele almak istediğin sonuçlara daha kolay bir biçimde ulaşmana yardımcı oluyor. Peki, ev alırken nelere dikkat etmeliyiz?
Ev Satın Almak

Sen de kendine pek çok kişi gibi “Ev alırken nelere dikkat etmeli?” sorusunu soruyor olabilirsin. Satın almayı düşündüğün evin özellikleri, ödeme şekli ve bütçen gibi temel kriterlerin yanı sıra karar aşamasında dikkat etmen gereken belli başlı hususlar bulunuyor. Göz önünde bulundurulması gereken noktalardan bazıları:

 • Aklına yatan evi satın almadan önce ilk olarak ruhsat ve kat irtifakı durumlarını incelemen gerekiyor. Peki kat irtifakı nedir? Kat irtifakı, bir arsa üzerinde yer alan inşaatta mülkiyet hakkı kazandıran belgedir. Ev alırken belediyeden nelere dikkat edilmeli sorusunun en temel yanıtlarından bir tanesi de kat irtifakı oluyor.
 • · Karar aşamasında ayrıca ev için deprem riski sorgulaması yapılması gerekiyor. Türkiye’nin önemli bir bölümünün deprem kuşağında olduğu gerçeğini unutmamak bilinçli bir karar vermeyi sağlıyor. Alacağın konutun deprem açısından riskli olmaması hem hayati hem de maddi açıdan büyük önem taşıyor. Deprem riski sorgulamasını AFAD resmi sitesinden ya da Allianz ile kolay bir şekilde yapabilirsin.
 • Ev alırken göz önünde bulundurman gereken diğer hususlar arasında haciz ve ipotek kaydı sorgulaması yapmak da yer alıyor. Yapının üzerindeki borçlar satış sonrası mülkün sahibine kalabiliyor. Bu nedenle sorgulamayı yapmak büyük önem taşıyor. e-Devlet üzerinden yapılabilen sorgulama ile evin durumuna ulaşılabiliyor.
 • Aynı zamanda satın alma işlemini gerçekleştirmeden evi mutlaka görerek kararını sonrasında vermen beklenmedik sürprizlerle karşılaşmamanı sağlıyor.
Ev Seçimi

Ev seçiminde göz önünde bulundurabileceğin noktalar şu şekilde sıralanıyor:

 • “Ev alırken nelere dikkat edilmeli?” diye düşünenlerin ilk olarak bütçelerini net olarak belirlemesi gerekiyor. Çünkü bütçe belirlenmediğinde seçenekler arasında sağlıklı bir şekilde eleme yapmak pek mümkün olmayabiliyor.
 • Akla yatan opsiyonlar arasında ön eleme yaparak seçenek havuzu daraltılabiliyor.
 • Bu aşamadan sonra evler ile alakalı krediye uygunluk, ipotek ve haciz durumu gibi daha detaylı araştırmalar geliyor.
 • · Daire alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alan bir diğer kriter de yapının konumu oluyor. Ulaşım seçenekleri, sosyal alanlarla arasındaki mesafe gibi detayların da seçim aşamasında göz önünde bulundurulması gerekiyor.
 • Apartman veya site yönetimi, komşuluk ilişkileri de ev satın alırken dikkat edilenler arasında yer alıyor.

Ev seçimini yaptıktan sonra evinde yaşanabilecek olası kaza ve hasarlara karşı kendini ve sevdiklerini güvence altına alman büyük önem taşıyor. Allianz Yuvam ev sigortası seçeneği evinde oluşabilecek hasarlara karşı teminat sunarak beklenmedik durumlar karşısında hazırlıklı olmana yardımcı oluyor.

Ev Almak

“Ev alırken tapuda nelere dikkat edilmeli?” sorusunda dikkat edilmesi gereken en önemli aşamalardan bir tanesi de tapu işlemleri süreci oluyor. Peki bu süreçte hangi noktaları dikkate almak gerekiyor:

 • Tapu işlerini tamamlamaya gitmeden ilk olarak gerekli evrakların tam olup olmadığını kontrol etmek gerekiyor. Böylece tapuda beklenmedik gecikmelerin önüne geçilebiliyor.
 • İşlemler sırasında göz önünde bulundurabileceğin bir diğer husus karşı tarafla olan iletişim olarak öne çıkıyor. Tapu harç masraflarını kimin ödeyeceğini konuşmak da işlerin daha net ve hızlı bir şekilde tamamlanmasına yardımcı oluyor.
 • Konut alırken tapuda ve ödemede nelere dikkat etmeli sorusu için tapu beyanının evin alış fiyatı üzerinden yapılması büyük önem taşıyor.

Tapu işlemlerini tamamladıktan sonra evini olası kaza ve hasarlara korumak için sigorta yaptırmak da önemli detaylardan bir tanesi olarak göze çarpıyor. Bu aşamada zorunlu olan deprem sigortasının yanı sıra kendini ve aileni güvence altına almak için Allianz’ın sunduğu seçeneklere göz atabilirsin. Allianz DASK ve diğer tüm sigorta seçeneklerinin teminat ve kapsamlarını kişisel tercihlerine göre düzenleyebilirsin.