Turizm sektörünün bambaşka bir deneyim alanı olan gastronomi müzeleri; bitkilerden şaraplara, fıstıktan çikolataya, çaydan zeytinyağına kadar pek çok bölgede yiyecek ve içecek kültürünü yansıtıyor. Yiyecek ve içeceklerin tarihçesinin yanı sıra tüketiciye ulaşma serüvenini de simgeleyen müzeler, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. Türkiye’deki en güzel yemek müzeleri ve dünya çapında ziyaret edilmesi gereken gastronomi müzeleri arasında şunlar öne çıkıyor:
En ünlü yemek müzeleri ve restoranların yer aldığı ülkemizde, mutfak kültürü gün geçtikçe gelişmeye devam ediyor. Batısından doğusuna her yörenin farklı bir damak tadının ve yeme içme kültürünün bulunduğu ülkemizin en ilginç yemek müzeleri arasında şunlar öne çıkıyor:
Türkiye’nin dört bir yanından yiyecek ve içecekleri barındıran Türk Lezzet Müzesi, 2016 yılından beri faaliyet gösteriyor. Türk Lezzet Müzesi, İstanbul’un Maslak ilçesinde yer alıyor ve Türk gastronomisini dünya çapında tanıtmayı hedefleyen restoran ve dükkanlardan oluşuyor. Alkollü içecekler, kebaplar, peynirler, baharatlar ve diğer gıdalar Türk Lezzet Müzesi’nde bir araya geliyor.
Hatay’ın Antakya ilçesinde yer alan Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Müzesi, bitki kökenli tedaviler ile ilgilenen, tarımla uğraşan veya binlerce bitkiyi yakından görmek isteyenlerin ilgisini çekiyor. Endemik bitkilerin ve türlerinin korunması açısından da önem arz eden bu müze, Türkiye’nin ilk bitki temalı müzesi olarak faaliyet gösteriyor. Ziyaretçiler binlerce çeşide sahip bitkileri görmenin yanı sıra bazılarını tadıp detaylı bilgi alabiliyor.
yemek
1850 yıllarından günümüze uzanan tarihiyle geçmişle gelecek arasında köprü kuran Erzurum Evleri, en önemli gastronomi müzelerinden biri oluyor. Bölgenin soğuk iklimi nedeniyle iki katlı olarak inşa edilen bu evlerin zemin katında tandır bulunuyor.
Lezzetleriyle nam salan Gaziantep, Türkiye’nin en önemli gastronomi şehirlerinden biri olarak öne çıkıyor. Baklava, fıstık, lahmacun, kebap, çelem turşusu, yuvalama çorbası ve diğer yemekleriyle dillere destan Gaziantep’te 2005 yılından beri Emine Göğüş Mutfak Müzesi; yerli ve yabancı ziyaretçilerini ağırlıyor. Müzede lezzetlerin yanı sıra Gaziantep’e ait yöresel kıyafetler de sergileniyor.
Her ülkenin kendine has bir yemek ve mutfak kültürü bulunuyor. Bu yemeklerde kullanılan gıdaların üretimi, yemeklerin yapılış süreci ve diğer hikayeleri ise bambaşka bir etki yaratıyor. Dünyada ziyaret edilmesi gereken yemek müzeleri arasında şunlar öne çıkıyor:
yemek
Klasik bir noodle restoranının aksine iki ana kattan oluşan Shin-Yokohama Raumen Müzesi, dünya yemek müzeleri listesi arasında ilginç bir seçenek oluyor. Bu iki katta Japon yemeklerine ait görseller, tarihi bilgiler, yemeklerin yapılış hikayeleri ve yemek sunumları bulunuyor. Dileyen ziyaretçiler özenle sunulan çeşitli yöresel yemekleri müze içerisinde yiyebiliyor.
En ilginç yerlerden biri olan Friet Müzesi, dünyadaki ilk ve tek patates kızartması konseptindeki müzedir. Bu müzede patates kızartmasının tarihi hakkında bilgi veriliyor ve çeşitli maket ya da sunumlar üzerinden patates kızartmasının farklı halleri sergileniyor.
Peynirleri A’dan Z’ye tanıtan Dutch Peynir Müzesi; gelenekler, tarihi olaylar ve yapım aşamalarından sunumlara kadar ziyaretçilere pek çok bilgi aktarıyor. Peyniri yakından tanımaları için peynirler hakkında kısa bir film izletilen bu müzenin en üst katında ise bir atölye bulunuyor.
yemek
Lezzetlere giden yol gastronomi müzesinden geçiyor. Sen de ülkemizin veya dünyanın dört bir yanındaki gastronomi müzelerini ziyaret ederken sağlığını güvence altına almak için hemen Allianz Seyahat Sağlık Sigortası fırsatlarından yararlanabilirsin.