Şehir içi trafiğin yoğun olduğu alanlarda sürüş esnasında, trafik ışıklarında veya trafik sıkışıklığında sık sık aracınla hareketsiz kalman kaçınılmazdır. Bu durumlarda motoru kapatarak yakıt tasarrufu yapmak ve çevre kirliliğini azaltmak mantıklı olsa da pek çok sürücü bunu yapmaktan kaçınır. İşte bu noktada Start-Stop teknolojisi devreye girer. Start stop butonu, motorun hareketsizlik sırasında otomatik olarak kapanmasını sağlayarak hem çevreye daha az zarar vermeye hem de yakıt tasarrufu yapmaya olanak tanır. Start stop sistemi zararları ve faydaları, çalışma prensibi gibi pek çok soru işaretine içeriğin devamında ulaşabilirsin.

Özellikle yoğun trafikte ve kısa duraklamalarda büyük bir avantaj sağlayan start stop sistemi, aracın hareket etmediği anlarda motoru otomatik olarak durdurur. Yakıt tüketimini azaltan ve egzoz emisyonlarını düşüren start stop sistemi taktırma, hem maddi bakımdan hem de çevre açısından oldukça faydalıdır. Araç durduğunda motorun kapanması ile gereksiz yakıt harcamasının önüne geçebilirsin. Daha ekonomik sürüşün yanı sıra start stop sistemi ile zararlı gazların emisyonu da azalır. Böylece çevreye verilen zarar minimum seviyelere indirgenebilir. Start stop taktırma fiyatları genel olarak aracın modeline ve özelliklerine bağlı olarak değişkenlik gösterir.

Start stop sistemine sahip olmayan araçlarda motor sürekli çalışır durumda kalır. Duraklamalar sırasında da yakıt israfı ve gereksiz emisyon oluşur. Start stop sistemi ile bu tür ekonomik olmayan durumların önüne geçilebilir. Sistem, sürücünün yakıt maliyetlerini düşürürken çevreyi koruma yönünde önemli adımlar atmana da yardımcı olur. Start stop sistemi montajı ile aracını daha konforlu ve ekonomik sürmen mümkün. Aracını daha ekonomik sürmenin yanı sıra araç sigortaları ile birçok riske karşı kendini güvenceye alabilirsin.

Start-Stop sistemi, modern otomobillerin akıllı teknolojilerinden biridir. Aracın motorunu trafikte duraklamalar sırasında otomatik olarak kapatır ve harekete geçme anında tekrar çalıştırır. Bu teknoloji tamamen otomatik şekilde hareket eder. ECU olarak bilinen motor kontrol ünitesi tarafından yönetilen start stop sistemi, aracın hızını, debriyaj ve fren pedalının durumunu, motorun çalışma sıcaklığını ve diğer birçok parametreyi sürekli olarak izler. Araç durduğunda ve gerekli diğer şartlar sağlandığında motor kontrol ünitesi, motoru otomatik olarak kapatır. Hareket etmeye hazır olduğun zaman ise motor hızlı ve sessiz bir şekilde yeniden çalışır.

Sistem, hareket etmeye hazır olduğunu çeşitli şekillerde anlar. Manuel vitesli araçlarda bu durum, debriyajın bırakılmasıyla gerçekleşir. Otomatik vitesli araçlarda ise frenin bırakılması ile sistem bunu anlar. Böylece motoru çalışır duruma getirir. Start-Stop işlevinin düzgün çalışabilmesi için aracın aküsü özel tasarlanır. Bu araçlardaki aküler, normalden daha fazla enerjiyi karşılayacak güce sahiptir. Start stop ile özellikle şehir içi trafikte yakıt tüketimi ve karbon emisyonları önemli ölçüde azaltılmış olur. 

Start stop devresi birçok fayda ve zarara sahiptir. Sistemin en önemli faydalarından biri yakıt tasarrufudur. Araç durduğunda motorun kapanması, özellikle şehir içi trafikte sık sık dur-kalk yapılması gereken durumlarda yakıt tüketimini azaltır. Motor aşınmasının azalması start stop sisteminin bir diğer faydası. Motorun çalışma süresini kısaltması ve gereksiz kullanımı önlemesi sayesinde start stop sistemi uzun vadede motora katkı sağlayabilir. Çevre dostu oluşu da start stopun diğer önemli faydalarından. Motor durduğunda egzoz emisyonları azalır. Azalan emisyon ile hava kirliliğinin ve karbondioksit salınımının belli ölçüde önüne geçilebilir.
Start stop sisteminin faydaları olduğu kadar bazı zararları da vardır. Motorun sık sık durup başlaması aracın ömrünü etkileyebilen durumlardandır. Sistemin sürekli kullanımı akü ve diğer aksamlar üzerinde ekstra yüke neden olabilir. Dolaylı olarak da parçaların ömrü kısalabilir. Start stop sistemi, konfor ve performans üzerinde de etkiye sahiptir. Özellikle hızlı kalkış yapman gerektiğinde sistem seni mecburi olarak yavaşlatabilir. Start stop genel olarak otomobiller için yakıt tasarrufu ve çevresel faydalar sağlayan önemli bir özelliktir. Düzenli bakım, start stop sistemi arızası gibi durumların takibi ve doğru kullanım ile zararlardan daha az ölçüde etkilenebilirsin. Trafik hasarı anında yapılması gerekenler ile daha bilinçli hareket etmen mümkündür.

Start stoplu bir aracı çalıştırmak için sürücünün yapması gerekenler standart bir araçtan farklı değildir. Bu araçlar anahtarı çevirerek ya da start düğmesine basarak çalıştırılır. Start stoplu araçların diğer araçlardan tek farkı sürücü trafikte durduğunda ve özellikle vitesi boşa aldığında motorun otomatik olarak durmasıdır. Çoğu start stoplu araçta sürücülerin bu özelliği istedikleri zaman devre dışı bırakmalarına olanak tanıyan bir ayarlama bulunur. Dilersen farklı sürüş koşullarında ya da kullanım alışkanlıklarına göre aracın start stop sistemini devre dışı bırakabilirsin.

Start-Stop sistemi, kullanım kolaylığı sağlayan ve verimliliği arttıran bir teknolojidir. Sistemin doğru şekilde çalışması için aracının düzenli olarak bakımını yapabilirsin. Özellikle akü sağlığının iyi durumda olmasına dikkat etmen gereklidir. Aracının bakımını yaptırırken sigortasını ihmal etmemelisin. Araç garanti sigortaları ile hem ikinci el hem de sıfır aracını sigorta altına alabilirsin.