Odaklanma ve Konsantrasyon Sorunu Nedir? Odaklanma Sorunu ve Dikkat Dağınıklığı Nasıl Çözülür?

Gündelik yaşamın yorucu temposu kimi zaman dikkat dağınıklığı ve konsantrasyon bozukluğu durumlarına yol açabilir. Özellikle teknolojinin gelişmesi ve hayatın her alanına etki etmesiyle birlikte odaklanma bozukluğu daha sık karşılaşılan bir durum haline gelir. Peki odaklanma problemi nedir ve nasıl çözülür?
Konsantrasyon kaybını anlamadan önce “Odaklanma nedir?” sorusunun yanıtını bilmek gerekir. Odaklanma, kişilerin bir işlemi tamamlayana kadar çabalarını ve dikkatlerini sürdürme becerisi olarak tanımlanabilir. Bu beceriden yoksun olunması durumunda işler sıklıkla ertelenir ve tamamlama süreci oldukça sıkıntılı bir hal alır. Hedeflenen sonuçlara ulaşma noktasında enerjinin verimli bir şekilde harcanmasını da sağlayan odaklanma becerisi, dikkat dağıtıcı unsurların üstesinden gelmeye yardımcı olur.  
Rübik Küp
Son yıllarda daha sık karşılaşılan odaklanma problemi, kişisel ve çevresel faktörler sonucu ortaya çıkabilir. Sorunun kaynağı mevcut fakat henüz farkına varılmamış bir neden de olabilir. Stres, depresyon veya gerginlik gibi psikolojik sorunlar yaşayan kişilerde odaklanma bozukluğu görülebilir. Aynı zamanda dengesiz beslenme, verimsiz uyku, kronik rahatsızlıklar ve az su tüketimi de bu bozukluğun nedenleri arasında yer alır. Sigara kullanımı, kirli hava, çevrede meydana gelen olumsuzluklar odaklanma sorununa yol açan çevresel faktörlerden bazılarıdır.

Sen de “Konsantrasyonumu toplayamıyorum, ne yapmalıyım?” diye düşünen kişilerden biriysen, uygulayabileceğin çeşitli yöntemler mevcuttur. Odaklanma sorunu yaşayan kişilere yapılacak ilk önerilerden bir tanesi dikkat dağıtıcı şeylerden uzaklaşmaktır.

Telefon, bilgisayar, televizyon gibi odağını dağıtan eşyalardan işlerini tamamlayana kadar uzak durmaya çalışabilirsin. Uygulamalarını verimli bir şekilde gerçekleştirme noktasında önceliklerini sıralayarak bir plan oluşturman büyük kolaylık sağlar. Çalışırken dikkat edebileceğin bu hususların yanı sıra dengeli beslenmek, yeterli düzeyde uyumak ve düzenli egzersiz yapmak da sorunun çözüme kavuşması açısından oldukça önemlidir.

Ders çalışan çocuklar
Çocuklarda da sıklıkla karşılaşılan odaklanma problemi, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu gibi çeşitli psikolojik rahatsızlıkların habercisi olabilir. Yoğun teknoloji kullanımı ve dikkat dağıtıcı diğer unsurlar çocukların sosyal becerilerinin gelişmesini engelleyebilir. Bu nedenle çocuklar için ideal ortamların oluşturulması ve gerekli kuralların konulması gerekir. Odaklanma sorunu ve dikkat dağınıklığı sorunu yaşayan çocuklar için dikkat dağıtıcı unsurlardan arındırılmış bir ortam oluşturulması tavsiye edilir. Ayrıca çocuklarla birlikte günlük planlar oluşturmak da bu aşamada oldukça yararlıdır.
Ergenlik döneminin sıklıkla karşılaşılan davranışsal sorunlarından bir tanesi olan konsantrasyon bozukluğu, kişisel yaşantıyı ve eğitim hayatını etkileyen önemli bir problemdir. Odaklanma sorunu yaşayan çocuklarda aşırı hareketlilik, düşünmeden hareket etmek ve dürtülerini kontrol edemeyerek aşırı tepki vermek gibi durumlar görülür. Hayatın her alanını olumsuz yönde etkileyen bu problem için en kısa sürede önlem almak gerekir. Genetik, çevresel faktörler, psikolojik etmenler gibi çeşitli nedenlerden kaynaklanan bu rahatsızlığın tedavisine erken dönemde başlanması belirgin düzelmeler kazandırır. Bu durum çocukların sadece ergenlik dönemini değil hayatlarının ileri dönemlerini de etkilediğinden ihmal edilmemesi gerekir.
Odaklanma Sorunu

Konsantrasyon bozukluğu çocuklarda olduğu gibi yetişkinlerde de görülebilen bir problemdir. Pek çok kişi gibi sen de “Konsantrasyonumu toplamak için ne yapmalıyım?” sorusunun cevabını düşünüyor olabilirsin. Beslenme, düzenli egzersiz, uyku kalitesi gibi konulara özen göstermek gerekir. Bununla birlikte bulmaca çözmek, satranç oynamak gibi zeka oyunları da konsantrasyon artırmaya yardımcı olur. Özellikle iş hayatını ve gündelik yaşamı olumsuz şekilde etkileyen bu sorundan kurtulmak için bir uzmana danışmak oldukça önemlidir.

Beklenmedik rahatsızlık veya kaza sonucu ihtiyaç duyacağınız tanı ve tedavi işlemlerinde güvenli ve yararlı bir sağlık hizmeti alabilmek için özel sağlık sigortası seçeneklerine göz atabilirsiniz. Allianz’ın özel fırsatlarından yararlanarak kendinizi ve sevdiklerinizi güvence altına alabilirsiniz.