Son yıllarda teknoloji alanında gerçekleşen gelişmeler ile birlikte internet kullanımının yaygınlaşması günlük hayatta kullanılan eşyaları da dönüştürüyor. Bu dönüşüm de nesnelerin internetini doğuruyor ve birçok insan nesnelerin interneti nedir diye merak ediyor. İnternet üzerinden küresel boyutta bilgi ve medya paylaşımı yapılmasına ek olarak nesneler de birbirleriyle iletişim kurabiliyor ve geniş ölçekli bir ağ oluşturuyor. Sıklıkla karşılaşılan “nesnelerin interneti” kavramı, farklı nesnelere anlam ve kabiliyet yükleyen inovatif bir sistem olarak günlük hayatı önemli ölçüde kolaylaştırıyor. Veri aktarımı gerçekleştirebilen nesneler diğer nesnelerle ya da merkez sunucular ile iletişime geçerek her alanda yüksek verim elde edilmesine yardımcı oluyor. Peki nesnelerin interneti ne demek ve faydaları neler?
IOT
Nesnelerin interneti nedir kısaca özetlemek gerekirse bilgi üretebilen, veri işleyebilen ve bunları internet üzerinden paylaşabilen cihazları gündelik yaşamla birbirine bağlayan sistem demek doğru olur. Internet of Things ya da IoT kısaltması şeklinde de kullanılan bu yeni nesil teknoloji, her nesnenin özgün bir kimliğe sahip olmasını sağlıyor. Böylece cihazlar herhangi bir müdahaleye gerek duymadan hem birbirleriyle hem de merkezi sunucularla veri paylaşımı gerçekleştirebiliyor. Çok sayıda sektörde kullanılan IoT örnekleri her geçen gün daha farklı özellikler sunuyor. Cihazların hem donanım hem de yazılım bakımından yüksek teknolojiler içermesi günlük hayatı kolaylaştırmanın yanı sıra çalışma hayatındaki zor ve karmaşık işlemlerin de pratik bir şekilde tamamlanmasına yardımcı oluyor. Harcanan enerji ve kaynakların kontrol altında tutulmasını sağlayan nesnelerin interneti uygulamaları, çevreci yapılarıyla da kullanıcılarının beğenisini toplamayı başarıyor.
IOT
Pek çok kişi “IoT teknolojisi nedir?” sorusuyla birlikte yenilikçi teknolojinin sağladığı faydaları da merak ediyor. Hayatın farklı alanlarında kullanılan nesnelerin interneti uygulamaları kişisel katkıların yanı sıra operasyonel ve çevresel yararlar da sağlıyor. Günlük hayatın yorucu temposu arasında evdeki pek çok eşyanın uzaktan yönetilebilmesi ev işlerini çok daha kolay bir şekilde tamamlamaya yardımcı oluyor. IoT teknolojisinin akıllı yapısı çalışma alanında hata riskini minimum düzeye indiriyor ve zor işlemleri bile pratik bir biçimde çözüme kavuşturuyor. Böylece en ufak problemler bile büyümeden düzeltilerek her alanda yüksek verim elde ediliyor. Ürün tedarikinden performans ölçütlerine, makine bakımından zaman yönetimine kadar birçok farklı alanda katkı sağlayan nesnelerin interneti teknolojisinin olası olumsuzluklara karşı etkili koruma sunması da bir diğer avantajı olarak ön plana çıkıyor. 
Allianz iş yerim sigortası ile işletmeni ve ihtiyaç duyduğun cihazları beklenmedik durumlara karşı koruma altına alabilir, her alanda yüksek verim elde etmeye devam edebilirsin.
IOT Örnekleri
Nesnelerin interneti uygulamaları kullanım alanlarına bağlı olarak çok sayıda örnek sunuyor. Nesnelerin interneti örnekleri kişisel bakımdan akıllı ev sistemlerine, iş yerlerinden şehir yapılanmasına kadar birçok alanda kullanılıyor. En sık karşılaşılan örneklerden bir tanesi olan akıllı termostatlar, nerede olursan ol ev ve ofis ortamında istediğin konforu ayarlamanı mümkün kılıyor. Nesnelerin interneti örnekleri güvenlik alanında da sıklıkla tercih ediliyor. Örneğin uzaktan kontrol edilebilen sensörlü güvenlik sistemleri sayesinde ev ve ofisler çok daha etkili bir koruma elde ediyor. IoT teknolojisinin yoğun ilgi gören örneklerinden bir diğeri olan araç takip adaptörü, güvenli bir sürüş deneyimine ek olarak verimli bir kullanım da sunuyor. Aracın yakıt verimliliği, kullanım süresi, konumu ve kilometresi gibi çeşitli verileri sunan yeni nesil cihaz, birçok açıdan avantaj elde etmeni sağlıyor. Nesnelerin interneti nedir ve örnekleri nelerdir soruları ile alakalı aklına takılan tüm sorular için Allianz blogdan yardım alabilir veya alanında uzman kişilerle iletişime geçerek hayatının her alanında istediğin konfora sahip olabilirsin.