Kış aylarında sıcaklıkların düşmesi hayat şartlarını her açıdan daha zor hale getiriyor. Araç kullanımı da sert geçen kış aylarının zorluğundan payına düşeni alıyor. Yağmur ve kar yağışları araçları ve sürücüleri zorlayıcı olabiliyor. Öte yandan araç kışlık bakım yapılarak bu zorlu koşullara hazırlanabiliyor. Araç bakım ve onarım işlemlerinin yanı sıra kış lastiği kullanmak gibi önlemler alınması kışın da sürüş keyfini devam ettirmeye yardımcı oluyor.

Araçların servis bakımlarının düzenli şekilde yaptırılması sürüş güvenliği açısından önem taşıyor. Çoğu insan yazın tatile giderken veya yılın başka bir dönemi aracıyla uzun yolculuk yapacağı zaman araç bakımını yaptırıyor. Bununla birlikte aynı titizliğin kış aylarına girmeden önce de gösterilmesi gerekiyor. Araçların servis bakımlarının yaptırılması kaza riskini ve dolayısıyla gerçekleşen kazaların sayısını azaltıyor. Ayrıca kaza durumlarında yaptırılması gereken onarımların maliyeti azalmış oluyor.

Araç periyodik bakım için götürüldüğü zaman yetkili servis araç kış bakım seti kullanarak aracın temel fonksiyonlarını kontrol ediyor. Sorunlu bölgeler belirlendikten sonra araç kış bakım seti ürünleri kullanılarak onarımı yapılıyor. Ayrıca yetkili servisler arabada bulundurulmak üzere araç bakım seti tavsiye edebiliyor.

Motor yağı seviyesinin kontrolü, motor yağının ve hava filtresinin değiştirilmesi gibi işlemler araç bakım ürünleri kullanılarak gerçekleştirilebiliyor. Araç bakım fiyatları yetkili servise ve aracın modeline göre değişiklik gösteriyor.

Havaların soğuması araçların aküsünü olumsuz etkiliyor. Sıcaklıkların düşmesiyle birlikte aküler verimli çalışamaz hale geliyor. Akünün arızalanması veya bitmesi durumunda ise araç yolda kalıyor. Kış aylarında aküyle ilgili bir sorun yaşamamak adına akünün su seviyesinin kontrol edilmesi ve kutup başlarının temizlenmesi faydalı oluyor. Ayrıca akünün elektrot seviyesi ve dinamo şarj sisteminin de kontrol edilmesi önemli. Gereklilik olması halinde akü değişimi de söz konusu olabiliyor. Düzenli şekilde bakımı yapılan akülerin ömrü ortalama 5 yıl kadar oluyor.
bakım
Antifriz donmayı önleyici işlev görüyor. Motorun suyuna bir çeşit alkol olan antifriz katılarak motorun donma sıcaklığı düşürülüyor. Bu sayede çok düşük sıcaklıklarda motorun donmasının önüne geçilebiliyor. Ayrıca antifriz sayesinde motorun daha çabuk soğuması da sağlanıyor. Motorun daha çabuk soğuması soğuk iklim şartlarına adapte olmasını ve daha verimli çalışmasını sağlamış oluyor. Kış aylarında motorun su deposunun yarısı su iken yarısı antifriz olmalı. Ayrıca kış ayları boyunca antifrizi yenilemek de motorun verimli çalışması adına faydalı oluyor.
Lastikler sürüş güvenliğinin belki de en önemli parçasını oluşturuyor. Fren dengesinin sağlam olması için lastiklerin bakımı büyük önem taşıyor. Kış aylarında sıcaklıkların düşmesiyle birlikte don riski artıyor. Yoldaki donmalar araçların güvenli şekilde ilerlemesini güçleştiriyor. Bu nedenle araç kış bakımının bir parçası olarak kışlık lastik zorunluluğu bulunuyor. Dört mevsimlik lastikler kış aylarında kullanım için uygun olmuyor. Ülkemizde her yıl 1 Aralık itibarıyla ticari araçlar için kış lastiği kullanma zorunluluğu bulunuyor. Ticari olmayan araçlar için böyle bir zorunluluk olmamakla birlikte sürüş güvenliği açısından tüm araçların kış aylarında kış lastiği kullanmaları gerekiyor.
Farlar yolu aydınlatmaları sebebiyle yine sürüş güvenliği açısından aracın en önemli parçaları arasında yer alıyor. Kış aylarında sis ve yoğun yağışlar nedeniyle görüşün zorlaşması farların bakımını daha da önemli kılıyor. Far kontrolü yapılarak ışık yeterliliği ölçülüyor. Işık gücünün düşük olması kadar çok yüksek olması da risk taşıyor. Seyir halindeyken farların çok yüksek ışık yayması trafikteki diğer araçların görüşünü kısıtlayarak tehlike yaratabiliyor. Bu nedenle farların kontrol edilmesi ve gerekiyorsa ampullerin değiştirilmesi gerekiyor. Ayrıca sinyallerde herhangi bir sorun yaşanmaması adına elektrik sisteminin de kontrol edilmesi gerekiyor.
Kış aylarında araç kullanırken görüş alanının net olması için sileceklerin sağlam olması gerekiyor. Aksi halde yağışlar nedeniyle görüş alanı bulanarak trafikte büyük tehlikelere sebep oluyor. Ön ve arka camların iyi temizlenmesi görüş açıklığı için önemli. Ayrıca cam yıkama sıvısının donmaması için deposuna antifriz konulabiliyor.
manzara
Uzun yola çıkılacağı zaman aracın detaylı şekilde elden geçirilmesi gerekiyor. Fren kontrollerinin yapılması, klima filtrelerinin kontrolü ve gerekiyorsa yenilenmesi, direksiyon hakimiyeti için rot- balans ayarı önemli. Uzun yola çıkılırken zamanı geldiyse motor yağı değiştiriliyor. Arabanın altından herhangi bir sızıntı olup olmadığı kontrol ediliyor. Hidrolik direksiyon yağı, şanzıman yağı ve fren hidroliği de yine kontrol edilmesi gereken unsurlar arasında yer alıyor.
Aracın kazaya karışması veya hava muhalefeti gibi sebeplerle yolda mahsur kalınabiliyor. Bu tür durumlara karşı hazırlıklı olmak ve insanların uzun süre dayanabilmesini sağlamak adına araçta kış arıza kiti bulundurulmalı. Arıza kitleri içine uzun süre bozulmadan durabilen dayanıklı yiyecek ve içeceklerin yanı sıra battaniye, yansıtıcı yelek, telefon, acil yardım çantası ve el feneri gibi eşyalar konulabiliyor.
Araç Sigortaları olası bir kaza durumunda maddi hasarların karşılanmasını sağlıyor. Zorunlu trafik sigortası adından da anlaşılacağı üzere yaptırılması zorunlu bir sigorta türüdür. Zorunlu trafik sigortası olmayan araçların trafiğe çıkmaları yasak. Bu nedenle zorunlu trafik sigortası poliçesinin kontrol edilmesi ve gerekiyorsa yenilenmesi önem taşıyor. Dileyen kişiler ek bir teminat olarak kasko sigortası da yaptırabiliyor.
Lastik kontrollerine ek olarak sürüş güvenliği için aracın fren kontrollerinin de yapılması gerekiyor. Kışın soğuk hava şartlarında fren mesafeleri yaz aylarına göre daha uzun oluyor. Bu nedenle frenlerin performansının yüksek olması gerekiyor. Frenlerin verimli çalışmaması halinde kar yağışı ve don gibi olaylarda büyük kazalar meydana geliyor.
araba

Kışlık bakımını yaptırmak her şeyden önce aracın kullanım ömrünü uzatıyor. Ayrıca sürüş güvenliği de artıyor. Kış mevsiminin zorlu hava koşullarında kaza riski azalırken yolda mahsur kalma gibi durumların da yaşanmasının önüne geçilebiliyor.

Görüldüğü üzere aracın kışlık bakımını yaptırmak hem sürücünün sürüş güvenliği hem de trafikteki diğer kişiler için oldukça önemli. Kışlık araç bakımı sayesinde birçok kazanın ve olumsuz durumun önüne geçilebiliyor.