Günümüzde çok sayıda şirket çeşitli avantajları nedeniyle home office çalışıyor. Masa başı çalışma modeli nedeniyle halihazırda hareketsiz hayatlar süren insanlar, yataktan kalkıp doğrudan masa başına geçerek çok daha hareketsiz bir yaşam sürmeye başlıyor. Home office çalışanların bu hareketsiz yaşam şeklinin dezavantajlarından korunmak için yapabilecekleri çeşitli egzersizler bulunuyor. İşte home office çalışanlar için egzersiz önerileri:
Güne sabah sporu ile başlamak günün devamını zinde ve enerjik geçirebilmek için oldukça faydalı oluyor. Sabah sporu hareketleri yapmak kan dolaşımını dengelerken ruhsal durum üzerinde de olumlu etkiler yaratıyor. Kol germe, bacak esnetme, sırt esnetme, kelebek oturuşu, boyun germe gibi kolay ve etkili egzersizler ile güne daha zinde başlanabiliyor.
Home office çalışanların sabah yapabileceği egzersizler arasında belki de en önemlisi olan meditasyon, esneme hareketlerinden sonra yapılırsa daha faydalı oluyor. Meditasyon ile manevi olarak arınılırken uyanıklık ve konsantrasyon çalışmaları da yapılıyor. Meditasyon aslında bir tür zihin denetleme tekniği. Bu özelliği sayesinde kişiye gün içinde karşılaşabileceği olumsuz durumlara karşı daha pozitif yaklaşma imkanı veriyor. İş hayatının stresli ve mücadeleci ortamı göz önüne alındığında meditasyonun çalışanlara ne kadar faydalı olacağı daha net anlaşılabiliyor.
egzersiz
Squat kelimesi “çömelme” anlamına geliyor. Etkili egzersizler arasında en sık yapılanlardan olan squat, kişinin ayakta dururken kalçalarını alçaltması ve daha sonra tekrar başlangıç pozisyonuna dönmesi şeklinde yapılıyor.
Sabah egzersizleri arasında sıkça tercih edilen yoga, nefes ve denge hareketleriyle fiziksel ve zihinsel rahatlama sağlıyor. Kas sistemini güçlendiren, akciğer ve kalp sağlığı üzerinde olumlu etkiler yaratan, sindirim sistemini ve bağışıklığı güçlendiren yoga sanılanın aksine her zaman basit hareketler içermiyor. Kasları oldukça zorlayıcı yoga hareketleri de olabiliyor. Sabah güne başlamadan veya mesai arası molalarda seçeceğin kolay egzersizler ile yoga deneyimini yavaş yavaş ilerletebilirsin.
egzersiz

Masa başı çalışanlar için temel egzersizler düzenli yapıldığı zaman kısa sürede olumlu sonuçları hissediliyor. Evde egzersiz yapmanın faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Pozitif bir ruh hali içinde olmayı sağlar.
 • Kilo vermeye yardımcı olur.
 • Vücuttaki kas kütlesinin artmasını sağlar.
 • Bağışıklık sistemini destekler.
 • Ağrıların ve sızıların azalmasına yardımcı olur.
 • Vücut duruşunun düzelmesini destekler.
 • Anksiyete ve depresyon gibi problemlerin önüne geçer.
 • Konsantrasyonu artırır.
 • Parlak bir cilde sahip olmayı sağlar
egzersiz

Spor yapmak her ne kadar sağlık açısından olumlu olsa da herhangi bir sorun veya sakatlık yaşamamak adına dikkat edilmesi gereken püf noktalar bulunuyor. Bilinçsizce yapılacak egzersizler sağlık üzerinde olumsuz etkiler yaratabiliyor. Evde spor yaparken aşağıdaki hususlara dikkat etmek gerekiyor:

 • Spor için alan oluşturmak: Antrenman yaparken mekanın yapılacak hareketler için yeterli genişlikte olması gerekiyor. Kolların veya bacakların minderlere, koltuklara çarpması gibi durumlar egzersizleri yapmayı zorlaştırırken elde edilecek verimi de azaltıyor.
 • Egzersiz planı oluşturmak: Devamlı spor yapan biri değilsen ağır hareketlerle spora başlamak oldukça sakıncalı. Bir egzersiz planı oluşturmak ve zorlayıcı hareketleri daha ileri zamana bırakmak gerekiyor. Ayrıca gün içindeki egzersiz süresini başlangıçta kısa tutup zaman içerisinde kontrollü şekilde artırmak önemli.
 • Mat seçimini doğru yapmak: Antrenman çeşitlerine göre farklı mat ve minder çeşitleri bulunuyor. İşe başlamadan önce veya gün içinde yapılacak kısa egzersizler için orta kalınlıkta bir mat tercih etmek ile olası sakatlanmalar önlenebiliyor.
 • Nabız atışını kontrol etmek: Egzersiz yapılan süre boyunca nabzı kontrol etmek önem taşıyor. Günümüzde nabız ölçme aletleri oldukça yaygın. Bu tür bir alet olmasa dahi kişiler nabzını kendisi de ölçebiliyor. Bunun için nabzı 10 saniye kadar saymak ve daha sonra bu sayıyı 6 ile çarpmak yeterli.

Home office çalışma şeklinin yarattığı hareketsiz yaşamın olumsuz etkilerinden korunmak için düzenli egzersiz yapmak gerekiyor. Egzersiz yaparken ise bahsettiğimiz bu metotları doğru şekilde uygulamak önem taşıyor. Sen de egzersizlerini yaparken bunlara dikkat ederek, evde güvenle spor yapabilirsin.