Teknolojinin gelişmesi ve dijitalleşmenin yaygınlaşmasıyla birlikte son zamanların en trend alanlarından biri olan giyilebilir teknoloji, pek çok sektörde kullanılıyor. Giyilebilir teknoloji hızlı gelişen bir alan olduğundan eğitim merkezlerinden spor salonlarına kadar her yerde karşımıza çıkıyor.
Vücut hareketlerini sahip olduğu akıllı sensörler aracılığıyla takip eden ve bu doğrultuda çeşitli aksiyonlar alan cihazların bu işlevine giyilebilir teknoloji denir. Giyilebilir teknoloji cihazları; yaşamı daha kolay bir hale getirebilmek ve kullanıcı memnuniyetini sağlayabilmek için genel olarak akıllı telefonlar ile senkronize olarak kablosuz bir bağlantı sunuyor. Senkronize işlemi için Wi-Fi, mobil internet ya da Bluetooth özellikleri kullanılabiliyor.
Akıllı saat

Kullanıcılar giyilebilir cihazlara akıllı sensörler ile bağlanarak eğlence, spor, sağlık, eğitim, kültür, iş hayatı, güvenlik ve kilo kontrolü gibi pek çok alanda fiziksel ve zihinsel aktivitelerini değerlendirebilirler. Gelecekte de önemi artması beklenen akıllı saat, güvenlik sensörü, akıllı gözlük, elektronik kıyafet ve akıllı video kayıt cihazı gibi ürünler yaşamını her alanda kolaylaştırabilir. Bu cihazların konum takibi yapması, etkinlik izlemesi, video kaydı alması ve sağlık ve spor performansını değerlendirmesi mümkündür.

Tasarlanan giyilebilir teknoloji cihazları; sahip olduğu fonksiyonel özellikler ile birlikte gelecekte iş dünyasının bazı süreçlerini değiştirebilir ve personel düzeninin sağlanmasında etkili özellikler sunabilir. Örneğin; yurt içi ya da yurt dışında işi gereği seyahat etmesi gereken personellerin konum takibi GPS aracılığı ile yapılarak yöneticilerine raporlar hazırlanabilir.

Otomatik veri toplama, mobil cihaz ile entegre olma ve gerçek zamanlı verilere erişme gibi imkanlar hem çalışan verimliliğini hem de işyeri düzenini arttıran unsurlardır. Bunun yanı sıra gelecekte sağlık sektöründe öne çıkması beklenen giyilebilir cihazlar; nabız, sıcaklık değişimi, terleme, kas aktiviteleri, adım sayısı, vücut yağ ve kas oranı ölçümü yapabilir. Giyilebilir teknoloji cihazlarının sağlık alanında da gelişimi devam ediyor. Vücuttaki önemli değişiklikleri ve değerleri kayıt altına alarak değerlendirmeye, anlık zamanları veri toplamaya ve kullanıcıları bilgilendirmeye çalışan bu cihazların gelecekte sağlık sektöründe yeri büyüktür.

VR Gözlük

Sağlık, spor, eğlence, eğitim ve teksitl gibi pek çok sektörde hayatı kolaylaştıran ve verileri bilgiye dönüştüren giyilebilir teknoloji örnekleri şunlardır:

  • Müzik dinlemek, spor aktivitesini kayıt altına almaki fotoğraf çekmeki mesaj göndermek ve arama yapmak gibi çeşitli özellikler için kullanılan akıllı saatler; giyilebilir teknolojinin en yaygın örneklerinden biridir. Gün geçtikçe fonksiyonel yapısı geliştirilen akıllı saatler, yaşamı daha hızlı ve keyifli bir hale getiriyor.
  • Genel olarak bileğe bağlanan ya da kemere takılan sağlık ve spor takip cihazları; yaptığın egzersizleri, kalp ritmini, uyku saatlerini ve yemek düzenini kayıt altına alarak değerlendirebilir. Bu sayede sağlığını ve spor aktivitelerini anlık işlenen veriler ile kontrol altına almak mümkündür.
  • Kaybolmasından endişe duyduğun her türlü cansız nesneyi giyilebilir teknolojik cihazlar ile entegre edebilirsin.
  • Giyilebilir teknoloji, tekstil ve moda sektöründe de öne çıkan trendlerden biridir. Dayanıklı yapısının yanı sıra akıllı sensörlere sahip olan bu kıyafetler; ortam sıcaklığına otomatik olarak uyum sağlıyor ve kişilerin taleplerine yönelik özelleştirmeler yapıyor.

5G özellikleri ve güçlü altyapısı ile son zamanlarda çığır açan ve pek çok alanda kullanıcılara büyük kolaylıklar sağlamayı hedefleyen bir teknolojidir. Bunun yanı sıra geleceğin trend teknolojilerinden biri olan NFT hakkında daha detaylı bilgi edinmek için
NFT Nedir?
  sayfasını inceleyebilir ve teknolojinin hakim olacağı gelecekte hayat sigortası yaptırmak için
Allianz Hayat Sigortası
sayfasından teklif alabilirsin.