Elektrik faturalarını düşürmek için en başta yapılması gereken elektrik tasarrufu konusunda zekice davranmak olarak biliniyor. Elektrik tasarrufu yaparak, ev bütçesine önemli katkılar yapılabiliyor ve karbondioksit emisyonu da düşürülebiliyor. Evde elektrik tasarrufu yapmak, ev halkının enerji ihtiyacını düşürüyor ve dolayısıyla fosil yakıtların kullanımını bir nebze de olsun azaltıyor.
Üçlü Priz
Evde elektrikle çalışan eşyalara şöyle bir bakmak ve hangilerinin elektrik enerjisini daha verimli kullandığına dikkat etmek gerekiyor. Daha çok elektrik tüketen cihazları daha az enerji tüketen elektronik aletlerle değiştirerek önemli miktarda tasarruf sağlanabiliyor. Evlerin yalıtımını daha iyi hale getirmek ve günlük alışkanlıkları değiştirmek de elektrik tasarrufu nasıl yapılır sorusunun cevapları arasında yer alıyor.
Evde elektrik tasarrufu nasıl yapılır sorusunun cevabı, öncelikle gün ışığından verimli bir şekilde faydalanmak ve tasarruf ampulleri kullanmaktan geçiyor. Gündüzleri, yapay ışık yerine güneş ışığından faydalanmak, kullanılan elektrik oranını büyük oranda düşürüyor. Eğer fazladan ışık ihtiyacı doğuyorsa, masa lambası tercih etmek elektrik tasarrufu açısından daha iyi oluyor. Öte yandan evde kullanılan sıradan ampulleri, LED ampullerle veya floresanlarla değiştirmek de elektrik tasarrufu konusunda önemli bir katkı sağlıyor. Floresanlar ve LED ampuller, enerji verimliliği bakımdan daha iyi bir noktada yer alıyor ve daha uzun süre kullanılabiliyor.
Elektrik tasarrufu saatlerinden faydalanabilmek için üç tipli tarifeyi tercih etmek gerekiyor. Çünkü tek tip tarifede gün boyu elektrik fiyatı değişmezken üç tipli tarifelerde elektrik fiyatları önemli oranlarda değişebiliyor. Puant saatleri de denilen 17.00-22.00 saatleri, elektrik fiyatlarının en yüksek olduğu saatler olarak biliniyor. Öte yandan gece saatlerinde ise elektrik fiyatları en düşük seviyede yer alıyor. Bu nedenle puant saatlerinde bol miktarda elektrik kullanımından kaçınarak ve elektrik kullanımını gece saatlerinde yapmak suretiyle elektrik tasarrufu hangi saatlerde olur sorusunun cevabı da verilebiliyor.
Elektrik Tasarrufu
  • Evde elektrik tasarrufu için neler yapmalıyız sorusunun cevaplarından ilkini yüksek enerji tüketen elektronik cihazlara dikkat etmek oluşturuyor. Bilgisayarları, televizyonları ve oyun konsollarını standby modunda bırakmak yerine tamamen kapatarak önemli miktarda elektrik tasarrufu sağlanabiliyor.
  • Akıllı anahtar sistemleri kullanarak evlerde daha rahat bir şekilde tasarruf yapmak mümkün oluyor. Aynı işlevi, cihazları fişe takıp çıkararak da yapmak mümkün fakat bu işlemler daha çok zaman alıyor.
  • Elektrik tasarrufu yapmak için çamaşır makinesi ve bulaşık makinesi gibi cihazları kapasiteleri dolduğunda çalıştırmak büyük önem taşıyor. Böylelikle bu makineleri haftada bir ya da iki defa çalıştırarak daha çok elektrik tasarrufu yapılabiliyor.
  • Su ısıtmak, en çok elektrik harcayan eylemlerden biri olarak biliniyor. İşte bu nedenle özellikle elektrikli şofben kullanıcıları, soğuk suyla duş almayı tercih edebiliyor.
  • Çamaşır makinesi ile yıkanan çamaşırlar, kurutma makinesinde kurutulduğunda enerji sarfiyatı da önemli oranda artıyor. Kurutma makinesi kullanmak yerine çamaşırları, asarak kurutarak elektrik tasarrufu yapılabiliyor.
  • Elektrik tasarrufu yapabilmek için ayarlanabilir termostat kurmak, kullanıcılara önemli oranda tasarruf imkânı sunuyor. Ayarlanabilir termostat sayesinde evin sıcaklığını önceden belirlemek mümkün oluyor.
  • Buzdolabının sıcaklığını düşürerek de önemli miktarlarda enerji tasarrufu yapılabiliyor. Üstelik buz dolabının termostatında yapılacak ufak bir ayarlama ile dolaptaki her şey taze kalabiliyor.

Evlerde elektrik tasarrufu yapmak kadar konut sigortası yaptırmak da büyük önem taşıyor. Kapsamlı Allianz konut sigortası avantajlı fiyatlarıyla sunuluyor. Alianz ev ve iş yeri sigortaları hakkında detaylı bilgi almak için hemen sen de başvurabilirsin.