Ev kazaları, yaşam alanlarında gerçekleşen beklenmedik durumlardan oluşuyor ve maddi ya da fiziksel zararlara yol açabiliyor. Bu sebeple de herkesin ev kazalarına karşı tedbirli olmasında büyük yarar bulunuyor. Ev kazalarında yaşanan yaralanma ve ölüm olayları, bu kazaların trafik kazalarından bile daha riskli olduğunu ortaya koyuyor. Özellikle çocuklar ve yüksek yaş grubundaki kişiler, ev kazalarından son derece olumsuz yönde etkilenebiliyor. Eğer sen de “Ev kazaları nelerdir ve kazalardan korunma yolları hangileridir?” diye merak ediyorsan senin için hazırlanan bu yazıyı inceleyebilirsin.
En çok karşılaşılan ev kazaları arasında kayma, düşme, ev içi yangınları ve sabit hâldeki eşyaların düşmesiyle yaşanan aksilikler ön plana çıkıyor. Özellikle dubleks ya da tripleks yapıdaki evlerde, merdiven kazalarına sıklıkla rastlanıyor. Banyo ve mutfak bölümlerinde ıslak zemin sebebiyle yaşanan kazalar da pek çok kişinin yaralanmasıyla sonuçlanabiliyor. Cam kırılması ve cam eşyaların düşüp parçalanması da evde olabilecek ev kazaları arasında yer alıyor.
Ev kazaları ve alınacak önlemler, güvenli bir ev hayatı isteyen herkesin mutlaka bilinçlenmesi gereken konular arasında yer alıyor. Bu sebeple en etkili tedbir yöntemlerini öğrenmende yarar bulunuyor. İşte karşında en çok karşılaşılan ev kazaları ve önlemleri:

  1    Islak Zeminlere Dikkat Et

  Evde yaşanan ev kazaları arasında, ıslak zeminden kaynaklanan problemler ön plana çıkıyor. Bu yüzden evindeki kaygan zeminleri hiçbir zaman ıslak bırakmaman, kendini ve aile bireylerini çeşitli kazalara karşı koruman açısından büyük önem taşıyor.

  2     Eşyalarını Güvenli Bir Şekilde Sabitle

  En sık yaşanan ev kazaları arasında duvara monte edilen televizyonların düşmesi, gardırop ve kiler dolabı gibi büyük boyutlu eşyaların devrilmesi gibi aksilikler öne çıkıyor. Bu sebeple eşyalarının güvenli bir şekilde montajını yapman ve belirli aralıklarla gevşeme olup olmadığını kontrol etmen kazalardan korunmana yardımcı oluyor.

  3    Halı Kaydırmaz Kullan

  Halılar ve kilimler, parke ve fayans zeminlerde her zaman sabit bir şekilde durmayabiliyor. Özellikle koşma ve hızlı yürüme esnasında kayabilen halılar ve kilimler, düşmelere ve ciddi yaralanmalara yol açabiliyor. Bu tehlikeden korunmak için halılarının altına kaydırmaz özellikli parçalar yerleştirmen yeterli oluyor.

Çocukların Güvenliği

  4    Tehlikeleri Çocuklardan Uzak Tut

  Küçük çocuklar, ev içinde ulaşabilecekleri her noktayı keşfetmek istiyor, bu sebeple de çocukları tehlikelerden uzak tutmak her zaman mümkün olamayabiliyor. Pek çok çocuk, anne ve babası fark etmeden ulaşabildikleri noktalardaki eşyaları yakalayıp düşürebiliyor. Bu yüzden çocuğunun yetişebileceği mesafede herhangi bir eşya bırakmaman, dolap kapaklarını sabitlemen ve eşya köşelerine yuvarlatıcı başlıklar takman onu güvende tutman açısından büyük yarar sağlıyor.

   

  5    Merdivenlere Bakım Yap

Dubleks ve tripleks evlerde yaşanan kazaların büyük bölümü, merdivenlerdeki ve korkuluklardaki hasarlardan kaynaklanıyor. Kırılma, çökme, gevşeme gibi merdiven ve korkuluk sorunları kimi zaman ölümcül sonuçlar bile doğurabiliyor. Eğer evinin içinde merdiven bulunuyorsa bakım işlemlerini düzenli olarak yapmanda ve küçük hasarları bile ihmal etmemende büyük yarar bulunuyor.

Elektrik Kabloları

    Elektrik Kablolarını Gizle

Ev içi kazalarının önemli bir bölümü elektrik tesisatlarındaki sorunlardan kaynaklanıyor. Açıkta kalan kablolar ve ucu açık bırakılan elektrik tesisatları, elektrik kaçağı ve çarpması gibi problemlerle karşılaşmana yol açabiliyor. Elektrikten kaynaklanan ev kazaları, kimi zaman ev içi yangınları da tetikleyebiliyor. Bu yüzden elektrik tesisatlarını güvende tutman, açıkta kablo bırakmaman ve kısa devre oluşumunu engellemen, yaşam alanının güvenliğini artırıyor.

  7    Konut Sigortasını İhmal Etme

Ev kazalarına karşı alabileceğin önlemler arasında sigorta seçenekleri de bulunuyor. Konut sigortası yaptırarak yaşam alanında oluşabilecek kazaların maddi zararlarından korunabilir ve kayıp yaşamaktan kurtulabilirsin. Allianz tarafından sana sunulan Yuvam Sigortası’nı ya da Güvenli Evim Sigortası'nı tercih ederek en avantajlı sigorta paketlerinden kolayca yararlanabilirsin.