Dünyanın en popüler müzik yarışması Eurovision, dünya çapında ilgiyle takip ediliyor. 1956 yılından itibaren her yıl farklı ülkelerde düzenlenen Eurovision şarkı yarışması ile ülkeler arasındaki kültürel alışverişin ve bağların güçlenmesi hedefleniyor. 67 kez yarışmaya katılan Almanya, en çok Eurovision’a katılan ülke oluyor. Yarışma boyunca kurallar ya da oylama sistemi yıllara bağlı değişkenlik gösterebiliyor. Bu yarışmadaki şarkılar hafızalardan silinmiyor ve dinlenmeye devam ediyor. En çok dinlenen Eurovision şarkıları arasında ise şunlar öne çıkıyor:
Ukraynalı müzik grubu Go A’nın seslendirdiği Shum, popülerliğini korumaya devam ediyor. Ukrayna, Hollanda’nın Rotterdam ilinde bu şarkı ile ülkesini temsil ediyor ve 2021 yılında yarışmaya dahil oluyor.
2021 yılında Hollanda’nın Rotterdam şehrinde İtalyan müzik grubu tarafından seslendirilen Zitti e Bouni, Eurovision birincileri arasında yer alıyor. İtalya’yı temsil eden bu şarkı, yarışmanın kazananı oluyor.
2003 yılındaki Eurovision yarışmasında Türkiye’nin birinci olduğu Everyway That I Can, Sertab Erener tarafından seslendiriliyor. Hala popülerliğini koruyan Everyway That I Can, ülkemizin önemli başarıları arasında yerini alıyor.
konser
Şarkıcı Mahmood tarafından seslendirilen Soldi, 2019 yılındaki Eurovision yarışmasında İtalya’yı temsil ediyor. İtalyanca ile birlikte Arapça sözler de içeren Soldi, en çok dinlenen şarkılar arasındaki yerini koruyor.
Fransa’yı temsil eden ve Barbara Pravi tarafından seslendirilen Voilà, 2021 yılında Hollanda’nın Rotterdam şehrinde yankı uyandırıyor. O günden sonra popüler olmaya devam eden Voilà, 499 puan alarak Eurovision ikinliğini elde ediyor.
Sergio Dalma tarafından seslendirilen ve İspanya’yı temsil eden Bailar Pegados şarkısı, 1991 yılında Eurovision'a dahil oluyor. O yıl Avusturya’nın bir basamak gerisinde kalarak 4. olan Bailar Pegados, popüler Eurovision şarkıları arasında yerini alıyor.
konser
2022 yılında İtalya’da düzenlenen Eurovision yarışmasına toplamda 40 ülke yarışmaya dahil oluyor ve 25 ülke ise finale kalıyor. 66. Eurovision sıralamaları dünya çapında büyük ilgi görüyor. Yarışmanın finalinde Ukrayna’yı temsil eden Kalush Orchestra, Stefania şarkısıyla 631 puan alarak birinci oluyor.
Yapılan açıklamalara göre 2023 yılında Eurovision yarışması Ukrayna yerine İngiltere’de düzenleniyor. Rusya ile çatışma halinde olan Ukrayna’nın 2022 yılında yarışmayı kazanmasına rağmen çeşitli güvenlik tehditleri nedeniyle yarışma rotası İngiltere’ye çevriliyor. 2022 yılında ikincilik elde eden İngiltere, 2023 yılında Eurovision şarkı yarışmasına ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Eurovision ne zaman sorusuna ise henüz net bir yanıt verilemiyor.
İlk defa 1975 yılında Eurovision’a katılan Türkiye, toplamda 34 yarışmada yer alıyor. 2013 yılında ise TRT Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklama doğrultusunda Eurovision yarışmasından çekilmeye karar veren Türkiye, o yıldan beri hiçbir yarışmaya katılmıyor. TRT, yaptığı açıklamada seyirci oylaması etkisinin yarı yarıya düşürülmesinin ve bazı ülkelerin lehine kararlar alınmasının Türkiye’ye karşı haksızlık olduğunu belirtiyor. İtalya, Almanya, İngiltere, Fransa ve İspanya gibi ülkelerin ise yarı final elemelerine katılmadan direkt final yarışmasına dahil edilmeleri de bazı ülkere ayrıcalık tanındığını gösteriyor. Ayrıca TRT, Avrupa Yayın Birliği’ne üye olmaya devam ediyor. Bu nedenle Türkiye’nin dilediği zaman tekrar Eurovision'a katılma hakkı bulunuyor.
konser
Her yıl farklı ülkelerde düzenlenen ve ülkeler arasındaki bağı güçlendiren Eurovision, en önemli kültürel etkileşimlerden biri oluyor. Sen de Eurovision ülkelerine seyahat ederken Allianz Seyahat Sigortası’ndan yararlanabilir ve keyifli bir seyahat deneyimi yaşamak için sağlığını güvence altına alabilirsin