Kısaca DASK ismiyle bilinen zorunlu deprem sigortası, tüm ev sahiplerinin mutlaka yaptırması gereken sigortalar arasında bulunuyor. Evini depreme karşı garanti altına alan ve depremin yol açtığı maddi hasarın önemli bir bölümünü karşılayan DASK sigortası, bu sayede seni beklenmedik kayıplara karşı koruyor. Peki DASK zorunlu mu, ZDS poliçesi nedir ve zorunlu deprem sigortası yaptırmamanın cezası ne kadar, biliyor musun? İşte DASK hakkında öğrenmen gereken tüm detaylar...
En önemli sigorta türleri arasında yer alan DASK, olası bir deprem durumunda ev ve iş yeri sahiplerinin maddi zarar yaşamasını engellemek için yaptırılıyor. Peki DASK ne demek ve zorunlu deprem sigortası nedir? DASK açılımı, “Doğal Afet Sigortaları Kurumu” demek. 2000 senesinde, 17 Ağustos 1999 Gölcük depreminin oluşturduğu yüksek ölçekli kayıpların bir benzerinin yaşanmaması için kurulan Doğal Afet Sigortaları Kurumu, ev ve iş yeri sahibi olan herkesi DASK sigortası yaptırmaya zorunlu tutuyor. Bu sayede deprem sebebiyle yaşanabilecek maddi kayıplar, önemli ölçüde azaltılıyor.
Deprem, Yıkılmış Ev
DASK sigortası, kimi zaman zorunlu olmayan konut sigortalarıyla karıştırılıyor ve bu sebeple de pek çok kişi, “Deprem sigortası zorunlu mu?” sorusuna yanıt arıyor. Konut sigortaları isteğe bağlı olarak yaptırılabilirken DASK ise herkes için zorunlu. “DASK zorunlu mu, cezası var mı?” sorusunun yanıtı ise hem evet hem hayır. DASK yaptırmayanlara maddi bir yaptırım uygulanmıyor ancak geçerli bir DASK poliçesi bulunmayan evlere elektrik, su, doğalgaz gibi hizmetler verilmiyor.
Deprem Sigortası, Jenga
Evine ya da iş yerine DASK sigortası mı yaptırmak istiyorsun? Peki DASK nasıl yapılır, DASK için nereye başvurulur, biliyor musun? Allianz DASK Zorunlu Deprem Sigortası yaptırmak için gerekli evraklar ile birlikte sana en yakın Allianz acentesine gidebilir ve teklif alabilirsin.
“DASK sigortası nedir?” sorusuna yanıt arayan pek çok kişi, DASK ile konut sigortası arasındaki farkları da merak ediyor. İki sigorta türü arasındaki temel fark ise sigortaların kapsamlarından ve teminatlarından oluşuyor. DASK, yalnızca deprem durumunda oluşan hasarlar için ödeme yapıyor. Konut sigortası ise poliçe içeriğine göre su baskını, hırsızlık, terör saldırısı, yangın, patlama gibi durumların oluşturduğu hasarların tümünü güvence altında tutabiliyor.
Online Deprem Sigortası
DASK yaptırmaya karar verdiysen ve “Zorunlu deprem sigortası nasıl yapılır?” diye merak ediyorsan internetin avantajlarından yararlanabilirsin. Allianz DASK sigortası için internet üzerinden teklif alabilir ve tüm işlemleri online olarak gerçekleştirebilirsin. DASK için gerekli belgeler ve dosyaları online olarak iletebilir, böylece sigortanı kısa sürede yaptırabilirsin. Dilersen aynı yöntemle Allianz’ın sunduğu diğer ev ve iş yeri sigortaları ile de tanışabilir, yaşam ve çalışma alanlarının güvenliğini artırabilirsin.

Zorunlu deprem sigortası yaptırmak için aşağıdaki evrakları acentene elden ya da online kanallardan iletmen yeterli oluyor:

  • Sigortalanacak yerin adresi ve tapu fotokopisi,
  • Tapu sahibinin kimlik fotokopisi ve iletişim bilgileri,
  • Sigorta yaptırılacak binanın yaşını ve inşa tarzını gösteren evrak,
  • Binadaki kat sayısını, hasar durumunu ve binanın kullanım amacını belirten evrak,
  • Meskenin brüt yüzölçümünü beyan eden belge.
Zorunlu deprem sigortası kiracı açısından da önem arz edebiliyor. Özellikle DASK yaptırılmamış ya da poliçe süresi dolmuş konutlara elektrik, doğalgaz ve su bağlanamaması, kiracıların da DASK konusunu ciddiye almasını gerektiriyor. Eğer yeni bir ev ya da iş yeri kiralıyorsan kiralama aşamasında konut sahibine DASK ödemesini hatırlatman ve poliçe numarasını alman gerekiyor. Bu sayede işlemlerini hızla tamamlayabilir ve kiraladığın meskene kolayca yerleşebilirsin.
Kutulanmış Eşya, Taşınma
Zorunlu deprem sigortası yenilenmezse ne olur? Bu soru, poliçe süresi dolan mal sahipleri tarafından sıklıkla dile getiriliyor. Zorunlu deprem sigortası yenilenmezse, daha önceki DASK ödemeleri herhangi bir teminat sağlamıyor. DASK poliçesi yokken deprem olması ve konutta hasar oluşması durumunda ise tüm masrafların ev sahibi tarafından ödenmesi kaçınılmaz hâle geliyor.
Online Ödeme
DASK Sigortası fiyatları, risk gruplarına ve yapı tarzlarına göre değişiklik gösteriyor. DASK tarafından hazırlanan yönetmelikte 7 farklı risk grubu ve 2 farklı yapı tarzı tanımlanıyor. Sigorta yaptırılacak evin yaşı, hasar durumu, lokasyonu, inşa tarzı gibi bilgiler, risk durumunun ve DASK fiyatlarının belirlenmesinde kullanılıyor. DASK poliçelerini ödemek için ise Allianz.com.tr’yi ya da sana en yakın Allianz acentesini ziyaret etmen yeterli oluyor. Sen de Allianz DASK Sigortası seçeneklerini hemen incele, depreme karşı daima güvende kal!