Bugün Emekli Olsam Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım? Emekli Maaşı Hesaplama

Çalışma hayatının en büyük motivasyon kaynaklarından bir tanesi elbette ki emeklilik hayali. Uzun seneler boyunca çalışan herkes emekli olacağı tarihi bilmek istiyor ve o gün üzerine planlar yapıyor. Emeklilik tarihinin nasıl hesaplanacağı ve emekli maaşı miktarı gibi sorular ise çoğu insanın aklını en fazla kurcalayan önemli sorular olarak öne çıkıyor. Sen de “Bugün emekli olsam ne kadar maaş alırım?” sorusunun cevabını öğrenmek istiyorsan, yazının devamını okuyabilir ve emekliliğinle ilgili güncel bilgilere ulaşabilirsin.
Kumbara
İş hayatının sonucunda elde edilecek olan emeklilik çoğu insanın hayallerini süslüyor. Emeklilik maaşı ve tarihi hesaplama konuları ise genellikle üzerine en fazla araştırma yapılan konular arasında yer alıyor. Ne kadar emekli maaşı alırım 2022 hesaplama internet üzerinden kolayca yapılabiliyor. Emeklilik maaşı herkesin çalışma dönemi boyunca ödediği değişik prim miktarlarına göre hesaplanıyor ve birden farklı kriterle net olarak belirleniyor. İlk işe başlama tarihi, ödenen prim günü sayısı, sigortalılık süresi ve yaş gibi önemli faktörler emekliliğinde alacağın maaşın belirlenmesinde görev alıyor. Belirlenen ve gerekli görülen tüm şartları eksiksiz sağlayan vatandaşlar emekli olabiliyor. “Bugün emekli olsam ne kadar maaş alırım?” sorusunun cevabını merak eden herkes bu hesaplamaları yapıyor.
Herhangi bir işe devam edemeyeceğin ileri yaş dönemleri için ihtiyacın olan emekli maaşını hesaplama sistemi SGK bünyesinde hizmetine sunulmuş durumda. Bu sistem sayesinde emekli maaşı ne kadar oldu şeklinde düşünmene gerek kalmadan istediğin hesaplamaları yapman mümkün oluyor. Çalıştığın iş koluna göre değişiklik gösteren emeklilik türleri 4A, 4B ve 4C olarak üçe ayrılıyor. 4A sistemi özel bir iş yerinde sözleşmeli olarak çalışanları, 4B sistemi bağımsız olarak kendi mesleğini icra eden kişileri, 4C sistemi ise devlet memurlarını kapsıyor. Bunların yanında çalışan ya da çalışmayan her yaştan kişiye hitap eden Bireysel Emeklilik sistemi de tasarruf ve yatırım gibi konularda sana destek oluyor. 4A emekli maaşı hesaplama 2022 SGK sisteminden birkaç basit adımla yapılabiliyor.
Emeklilik

Emeklilik maaşı hesabını merak eden kişilerin öncelikle Türkiye Cumhuriyeti Sosyal Güvenlik Kurumu’na ait olan aylık hesaplama sayfasını açmaları gerekiyor. Bu kısımdan sonra izlenmesi gereken birkaç adım bulunuyor.

 • Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası kısmını girin.
 • SSK Sicil Numarası kısmını doldurun.
 • Baba Adı bilgilerinizi ekleyin.
 • Nüfus İli ve Doğum Tarihi kısımlarını doldurun.

Bu basit işlemlerin ardından sorgula butonuna basıldığında 4A emekli maaşı hesaplama sistem tarafından otomatik olarak yapılıyor. Ne kadar emekli maaşı alırım 2022 SGK 4A hesaplamasını öğrenmek isteyen herkes için geliştirilen bu uygulamaya kolaylıkla ulaşım sağlanabiliyor.

Özel sektörde çalışanların yanı sıra Türkiye’de kendi işini yapan çok sayıda vatandaş bulunuyor. Ne kadar emekli maaşı alırım şeklinde bir sorgulama yapmak isteyen 4B sigortalı kişilerin de birkaç basit adım izleyerek emekli maaşı miktarını öğrenmeleri mümkün. Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde hizmet veren 4B sigortalıların, aylık hesaplama sayfasını açtıktan sonra sırasıyla yapılması gereken birkaç adım bulunuyor.

 • Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası kısmını doldurun.
 • Kurum seçin.
 • Karşınıza çıkan Güvenlik Kodu’nu doğru bir şekilde girin.

Bu aşamaları eksiksiz olarak tamamladıktan sonra sorgula butonuna basıldığında 4B aylık hesabı karşına çıkıyor.

Emeklilik

Devlet kurumlarında görev yapan kişilerin bağlı olduğu sigorta sistemi olan 4C de emekli maaşı konusunu merak eden vatandaşları içeriyor. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun 4C hizmet süresi ve yaş hesabı sayfasından bu hesaplamayı yapman son derece kolay. Sayfayı açtıktan sonra sırasıyla girmen gereken bilgiler şöyle:

 • Doğum Tarihi
 • Cinsiyet
 • Çalışma Süresi Başlangıç ve Bitiş Tarihi
 • Hizmet Türü

Bu alanları doldurduktan sonra sorgulama yaparak emeklilik maaş bilgine ulaşman mümkün oluyor.

*Form üzerinden yalnızca yeni sözleşme başvuru talepleri değerlendirilmektedir. Mevcut sözleşmenize ait işlemler bu form üzerinden yapılamamaktadır.