Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler Nelerdir?

Önemli Hatırlatma: Aşağıda sayılan besinlerden herhangi birine karşı intolerans ya da alerjiniz varsa doktorunuza danışmadan tüketmeyiniz.

 

Bağışıklık sistemindeki zayıflıklar seni çevresel koşullarla bulaşabilecek hastalıklara karşı savunmasız hale getirir. Bağışıklık sistemini güçlendirerek kendini ve sevdiklerini soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklara karşı koruma altına alabilir, her mevsimin tadını keyifle çıkarabilirsin. Beslenme, uyku ve egzersiz alışkanlıklarında yapabileceğin iyileştirmelerle daha güçlü bir bünyeye sahip olabilirsin.

Bağışıklık sistemini güçlendirme yolları düşünüldüğünde tek bileşenden bahsetmek zor. Sağlıklı bir vücut için hayat tarzını bu yönde düzenlemelisin. İşte bağışıklık sistemini güçlendirmek için dikkat etmen gerekenler:

  • Kaliteli ve düzenli uyku güçlü bir bağışıklık sisteminin olmazsa olmazıdır. Uyku vücudun onarılmasını ve yenilenmesini sağlayarak bağışıklık sistemini destekler.
  • Düzenli egzersiz yapmak bağışıklık sistemini güçlendirir. Sağlıklı bir metabolik sistem için vücudunu aktif tutmalı, düzenli egzersiz yapmalısın. Dinç hissettirmenin ve metabolizmayı hızlandırmanın yanı sıra besin emiliminin de etkin şekilde yapılmasını sağlayan düzenli egzersiz, besinlerden daha fazla faydalanmanı sağlar.
  • Metabolik fonksiyonların verimli şekilde yerine getirilmesi için sağlıklı kiloyu korumak önemlidir. Sağlıklı kilonun altında kalan ya da obezite sorunu yaşayan kişilerin bağışıklık sistemi daha zayıftır.
  • Mental sağlığın bağışıklık sistemi üzerindeki etkileri göz ardı edilemeyecek kadar büyüktür, güçlü bir bağışıklık sistemi için stresi en aza indirmek gerekir.
  • Bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekleri beslenme rutininin bir parçası haline getirmek hastalıklara karşı doğal bir kalkan oluşturur.
Bağışıklık güçlendiren besinler düşünüldüğünde ilk akla gelenlerden olmasa da su, metabolik faaliyetleri destekleyerek bağışıklık sistemini güçlendirir. Mevsim fark etmeksizin her gün yeterli miktarda su tüketmeye özen göstererek sağlığını destekleyebilir, bağışıklık sistemini güçlendirebilirsin.
Su
Her ne kadar diyet programları ile özdeşleştirilse de yulaf beslenme rutininin parçası olmayı hak eden bir besin. Zengin bir lif kaynağı olan yulaf, bağışıklık sistemini uyarıcı özelliğe sahiptir. İçerdiği beta glukan sayesinde bağırsak sağlığını destekleyen yulaf, sindirim sistemini rahatlatmaya yardımcı olur.
Yulaf
Lezzeti ile birçok yemekte tercih edilen sarımsak doğal bir antibiyotik olarak bilinir. İçerdiği allisin sayesinde soğuk algınlığı riskini azaltan sarımsak, bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekler arasındadır.
Sarımsak
Zengin bir C vitamini kaynağı olan portakal, mandalina ve greyfurt gibi turunçgiller virüslerle savaşırken vücudu destekler. Grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı vücudu kuvvetlendirdiği de bilinen turunçgiller bağışıklık güçlendirici besinler arasındadır.
Turunçgil
Doğal bir antioksidan olan yaban mersini, bağışıklık sistemi güçlendirici yiyecekler arasındadır. Lif içeriği ile sindirim sistemini düzenleyen yaban mersini içerdiği A, B, C, K vitaminleri, magnezyum ve fosfor ile oldukça besleyici bir meyvedir.
Yaban Mersini
Grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıkların tedavi sürecinde kullanılan zencefil, bağışıklık sistemini güçlendirerek, vücudun hastalıklara karşı hızlı tepki vermesini sağlar. Mide ve bağırsak üzerindeki olumlu etkileri ile öne çıkan zencefil, antioksidan olarak görev alır. Tüketim sonrası vücut ısısını yükselten zencefil, toksinler vücuttan atılmasına yardımcı olur.
Zencefil
Güçlü bir antioksidan olan yeşil çay bağışıklığı güçlendiren gıdalar arasındadır. Metabolizmayı hızlandıran yeşil çay, vücutta biriken ödemin atılmasında destekleyicidir. Kan lipitlerini olumlu yönde etkileyen yeşil çay iyi kolesterolün artmasını ve kötü kolesterolün azalmasını sağlayarak bağışıklığı destekler.
Yeşil Çay
Zengin bir mineral, A, C ve K vitamini kaynağı olan brokoli bağışıklık güçlendirici özelliğe sahiptir. Lifli yapısı sayesinde sinirimi de destekleyen brokoli, doğal bir antioksidan olarak görev alır.
Brokoli
Sağlıklı ve dengeli bir beslenme programı ile bağışıklığını güçlü tutsan da beklenmedik durumlara karşı tedbirli olmakta fayda var. Sen de Allianz ayrıcalıklarıyla özel sağlık sigortası yaptırarak sağlık giderlerini bir sorun olmaktan çıkarabilir, en seçkin özel sağlık kurumlarında tedavi olabilirsin.