Soğuk hava koşullarında araç sürücülerinin dikkat etmesi gereken en önemli unsurlardan biri de kar zinciri kullanımıdır. Kışlık zincir, yol hakimiyetinin zorlaştığı ve kış lastiği kullanımına rağmen kayma riski bulunan yollarda sürüşü kolaylaştıran ve hakimiyeti sağlamada yardımcı olan en önemli destek ekipmanıdır. Kar zinciri, karlı ve buzlu yollarda araç hakimiyetinin zorlaşması sonucu ortaya çıkabilecek kazaları önlemek amacıyla kullanılır. Yol tutuşunun zorlaştığı kar yağışının ve buzlanmanın olduğu durumlarda lastiklere kar zinciri takmak lastiklerin yola daha iyi tutunmasını sağlayarak kaza riskini en aza indirmeye yardımcı olur. Bu noktada kar zinciri seçimi, lastiklere kar zinciri takma gibi konularda dikkat edilmesi gereken durumlar mevcuttur.
Karlı havalarda özellikle kış lastiği ile hazırlık yapılması yasal olarak zorunludur. Kar zinciri bulundurmak ve yoğun kar yağışı olduğu durumlarda takmak hem senin hem de trafikteki diğer insanların güvenliğini sağlamak için oldukça önemlidir. Şehirlerarası yük veya yolcu taşıyan araçlar için tıpkı ilk yardım çantası gibi kışlık zincir bulundurulması da kar yağışının ve buzlanma riskinin oluştuğu hava koşulları durumunda  yasal olarak zorunludur. Benzer durum hususi araçlar için de geçerlidir. Buluulan bölge ve hava koşullarına bağlı olarak zincir şartı getirilebilir.
 
1 Aralık ve 1 Nisan arasında araç kullanırken kış lastiği kullanılması kesinlikle zorunludur, araçta patinaj zinciri olarak da bilinen teker zincirinin bulunması bu zorunluluğu ortadan kaldırmaz. Dolayısı ile karlı ve buzlu yollarda seyahat ederken lastiklerin kaymasını ve yol hakimiyetinin kaybedilmesini engelleyen kışlık zincir kullanılması gereklidir.
Kar Zinciri
Arabaya kar zinciri takma esnasında arabanın marka ve modeli önem arz etmez. Arabanın lastiğinin yol tutuşunu sağlamak, karlı ve buzlu yollarda kolaylıkla ilerlemesini sağlamak amacıyla kullanılan kışlık zincir tüm arabalar için kullanıma uygundur. Önemli olan kar zincirinin araca zarar vermesini önlemek adına araçta kullanılan teker ebadına uygun zincir kullanımı yapmaktır. Doğru kışlık zincir seçimi için aracın lastik ebat numara ve kodları referans alınarak kar zinciri alımı yapılabilir.
Kar zinciri benzin istasyonlarına varana dek araç parçası ve destek ekipmanı satan her yerden satın alınarak temin edilebilir. Kar zinciri fiyatları her araç kullanıcısının cebine uygun hayati önem arz eden destek ekipmanlarından biridir. Bütçenize uygun kar zinciri fiyatlarını belirledikten sonra aracınıza uygun kışlık zinciri temin ederek kullanabilirsiniz. Kar zinciri kullanılırken arabanın önden çekişli mi, arkadan itişli mi yoksa dört çeker mi olduğu göz önünde bulundurulmalıdır. Karlı havalarda arabaya kar zinciri takma esnasında eğer araç önden çekişli ise öndeki iki tekere; arkadan itişli ise arka iki tekere ve eğer dört çeker ise dört tekerin dördüne de kar zinciri takılarak seyre o şekilde devam edilmelidir.
Kar Zinciri
Aracın önden çekişli, arkadan itişli ya da dört çeker olmasına göre lastiklere zincir takma şekli değişkenlik gösterir. Araçta bulunması halinde aracın çekişi her nasıl olursa olsun tüm lastiklere kar zinciri takma konusunda bir sakınca yoktur. Fakat arabaya kar zinciri takma esnasında çekişi üstlenen tekerlerin her ikisine de zincir takıldığından emin olunması gerekir. Yanlış kar zinciri kullanımı sonucunda aks sistemi, tekerler veya zincirin aşırı ve dengesiz yüklenme sonucu kopması sonucunda çamurluklar hasar görebilir.
Teker zinciri yasal yönetmelikler ile zorunlu kılınmamış, fakat kayma riski bulunan yollarda ve hava koşullarında kullanılması gereken bir parçadır. Kar lastiği ve kar zinciri takmak hava koşullarına ve bulunduğunuz aya göre zorunluluk gerektirebilir. Dolayısıyla her halükarda teker zinciri kullanırken araçta yasal zorunluluklar dolayısı ile kış lastiği bulunması gerekir. Bunun yanında yol işaretleri ile kar zincirinin zorunlu tutulduğu yol güzergahlarının da olduğu bilinir. Yine de beklenmedik hava muhalefetlerinin olduğu, örneğin yüksek rakımlı yerlere giderken buzlanma ile karşılaşılan durumlarda yol hakimiyetini sağlamak adına lastiklere kar zinciri kullanılabilir. Ayrıca nadir durumlarda çamura saplanan araçları kurtarmak için zemin müsaitliğine göre yol tutuşunu artırması amacı ile kullanıldığı da bilinir.
Kar Zinciri
Lastiklere kar zinciri takıldıktan sonra aracın hızı maksimum 50 kilometre hıza kadar çıkarılmalıdır. Kar yağışının ve buzlanmanın yoğun olduğu zamanlarda kullanılan teker zinciri araçta takılı iken 50 kilometre üzerinde hız yapmak araca zarar verebilir. Kışlık zincir, aracın karlı ya da buzlu yollarda aracın hakimiyetini sağlamak amacı ile kullanıldığından sadece patinaj zincirinden dolayı değil, hava koşulları da 50 kilometre ve üstü bir hızda gitmek için müsait değildir. Bunun yanında fazla hız yapılması halinde kışlık zincir koparak araç teker aksamına ve çamurluklarına yüksek maliyetlerde hasar verebilir.

Kar çorabı, kar zincirinden farklı olarak tekerin sadece sırt kısmını değil tamamını kaplar. Kışlık zincir takmak, kar çorabı takmaya göre daha zordur. Dolayısı ile araç sürücüleri bu kullanım kolaylığı sebebi ile kar çorabı kullanımına yönelebilirler. Fakat dikkat edilmelidir ki kar çorabı yeni yağmış karlar ile kaplı yollarda ve gizli buzlanma koşullarında kar zinciri kadar güçlü ve sağlıklı bir yol tutuşu sağlamaz. Bu durum göz önünde bulundurularak seçim yapılmalı ve gerekli önlem alınmalıdır.

Tüm önlemleri almana rağmen aksi bir durum söz konusu olduğunda araç sigortaları hizmeti ile Allianz’dan destek alabilirsin. Zorlu sürüş koşullarında kollektif bir sorumluluk sahibi olma bilinci olmadıkça istenmeyen durumlar ile karşılaşma riski her zaman vardır. Dolayısıyla kendini ve aracını garantiyle güvende tutmak adına uygun önlem ve tedbirlerin alınması önemlidir. Bu önlemler ve tedbirler arasında kar zinciri gibi etkenler kadar araç sigortalarının da önem arz ettiğini unutmamak gerekir.