İnternet üzerinden satın aldığın ürün ya da hizmetlere erişirken verilerin güvenliğinin sağlanması oldukça önemlidir. Kart bilgileri ve kişisel verilerin paylaşıldığı internet sayfası ve mobil uygulama gibi dijital ortamlarda güvenli alışveriş için tercih edilen yöntemlerden biri 3D Secure online ödeme sistemidir. 3D Secure; dolandırıcılığa ve verilerin çalınma riskine karşı hem kullanıcılara hem satıcılara büyük kolaylıklar sağlıyor.
3D Secure
3D Secure ne demek sorusuna yanıt olarak “İnternetten ürün ya da hizmet satın alırken internet sitesini yöneten işletmeyi, kart sahibini ve bankayı güvence altına alan üç boyutlu bir protokoldür.” verilebilir. Bu süreçte işletme, banka ve kullanıcıya ait kişisel veri ya da kart şifreleri anahtarlar ile doğrulanıyor. 3D ile ödeme yapılan bir alışveriş sitesinde kullanıcılar, banka tarafından sunulan 3D işlem ekranına yönlendiriliyor. Ardından kullanıcılar cep telefonlarına gelen onay kodunu göndererek işlemlerini tamamlayabiliyor. Bu sayede ödemenin gerçekleşebilmesi için cep telefonuna gelen kod istendiğinden dolayı kartın çalınsa bile güvence altında olman mümkün oluyor.
3D Secure
İnternet üzerinden alışveriş yaparken kart bilgilerini girmen gereken bir sayfada ödeme esnasında 3D Secure ekranına yönlendirme yapılıyor. Bu kısımda kişiye özel cep telefonuna gönderilen sms kodu ya da tek kullanımlık şifre giriliyor. Bu şifre ya da kod belirli bir süre zarfında geçerli oluyor. Böylelikle telefonundaki koda daha sonrasında farklı kişiler erişse de kodun süresi dolduğundan dolayı herhangi bir ödeme işlemi yapamıyor. Telefona gelen şifre, belirlenen süre çerçevesinde doğru bir şekilde girildiği anda ödeme bilgileri ve kart güvenliği doğrulanıyor. Ardından kart sahibi, banka ve işletmeler ödeme işleminin başarılı olduğuna dair bilgilendiriliyor. Böylelikle 3D ile ödeme nedir diye merak edilen sorunun işlemleri tamamlanmış oluyor.
Teknolojinin gelişmesi ve dijitalleşmenin yaygınlaşmasıyla birlikte öne çıkan online alışveriş, 3D ödeme sistemleriyle yapıldığı zaman tüketicilere ve sanal mağaza satıcılarına pek çok yönden kolaylık, güvenlik ve düzen sağlıyor.
Tüketiciler, 3D ödeme sistemine bankanın sunduğu ekran sayesinde rahatlıkla ulaşabiliyor ve cep telefonlarına gelen onay kodu ile güvenli bir ödeme yapabiliyor. Aynı zamanda kartının üçüncü kişilerin eline geçme konusunda endişeye kapılmalarına gerek kalmayan kullanıcılar, kendilerini koruma altına alabiliyor.
3D Secure

Online alışverişlerde kullanıcı kitlesi arttıkça ödeme sistemlerini yönetmenin zorluğu da aynı oranda artıyor. Bu nedenle işletmelere online bir şekilde ödeme yapan kullanıcıların, gerçek kişiler olduğunu tespit etmek ve markalarına olan güveni sağlamak amacıyla 3D ödeme sistemlerini kullanabiliyor. Bunun yanı sıra tüketicilerden ödemeler ile ilgili gelen itiraz talepleri, direkt olarak bankayı ilgilendiriyor ve satıcıların üzerindeki sorumluluk azalıyor.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte artan e-ticaret hacmi, beraberinde 3D güvenli ödeme sistemini de öne çıkarıyor. İnternet üzerinde yapılan ürün ya da hizmet satın alımlarında hem tüketiciler hem de bankalar için büyük kolaylıklar sağlayan 3D, işletmelerin sıklıkla tercih ettiği yöntemlerden biri olarak kullanıcıların hizmetine sunuluyor.

Bunun yanı sıra işyerlerini hırsızlık, sel, su baskını, yangın, ve mal kaybı gibi pek çok açıdan güvence altına alan Allianz, İş Yeri Sigortası ile ortaya çıkabilecek risklere karşı koruma sağlıyor. Sen de Allianz Sigorta  ile sunulan paket içeriklerinden ve satış sonrası asistan hizmetlerinden yararlanmak için hemen başvuru yapabilir ya da daha detaylı bilgi almak için iletişime geçebilirsin.