Sen de seyahat etmeyi seviyor, yeni yerler keşfetmeye ve yeni rotalar izlemeye merak duyuyor musun? “Gezmeyi kim sevmez ama asıl mesele bütçe” dediğini duymamak mümkün değil. Seyahat etmeyi ekonomik hale getirmek tahmin edilenden daha kolay. Bunun için ne istediğine karar vermeli, detaylı araştırmalar yapmalı ve planlı bir şekilde seyahat rotanı belirlemelisin.

Öncelikle nasıl bir tatil yapmayı planladığına karar vermelisin. Denize kıyısı olan bir yere mi gitmek istiyorsun yoksa müze gezilerine doyacağın bir kültür seyahati mi yapmak istiyorsun? Gastronomi merakını gidermek mi ya da sadece gezip görmek mi var aklında? Uzun bir tatil mi planlıyorsun yoksa kısa ve her anı dolu geçirilen bir tatil mi istiyorsun?

Aklına gelen tüm bu sorulara yanıtlarını hazırlamakla işe başlayabilirsin. Ne yapmak istediğine karar verdiysen ve şimdi hazırsan 2023’te en ucuz tatil yapılacak ülkeler listesi ile merak ettiğin bilgilere detaylıca ulaşabilirsin.

seyahat

Gezilecek en ucuz ülkeler listesinde Arnavutluk’un en başta gelmesinin çok haklı bir sebebi var çünkü buraya giderken alman gereken bir vize bulunmuyor. 2023’te gezilecek uygun fiyatlı ülkeleri araştırırken seni vize masrafından ve evrak işleriyle uğraşmaktan kurtaran Arnavutluk’u değerlendirebilirsin. Bu sayede vize işlemleri için ayrılması gereken bütçeyi tatil harcamaların için kullanabilirsin.  

Arnavutluk seyahati planlayanlar sadece kültür turu yapmakla kalmıyor denize kıyısı olan Durres ve Saranda şehirleriyle de diledikleri deniz tatiline kavuşabiliyor. Para birimi Arnavutluk Leki olan ülkede başkent Tiran’da konaklayabiliyor ve başkente yakın olan yerlerde zaman kaybetmeden seyahat edebiliyorsun.

Seyahat rotasını belirlerken birbirine yakın konumları değerlendirmek hem zamandan tasarruf etmeni sağlıyor hem de kısa zaman içinde pek çok yeri görmeni kolay hale getiriyor. Gezi planlarını yaparken bunun gibi püf noktalarına dikkat etmek ekonomik tatilini daha avantajlı hale getirmene de yardımcı oluyor.

seyahat

Vize işlemleri ile uğraşmaya gerek kalmadan kolayca seyahat etme fikrini bir başka ülke seçeneği ile değerlendirmek istiyorsan Bosna Hersek de görmen gereken muhteşem yerlerden biri. Ülkenin en çok turist çeken şehirlerinin başında ise Saraybosna ve köprüsü ile meşhur Mostar şehri geliyor. Mostar şehrini ziyaret etmek istiyorsan; Neretva Nehri üzerinde yer alan Mostar köprüsünde yürüyebilir, etrafını saran doğal güzelliklere hayran kalabilirsin.

En uygun tatil ülkeleri listesinde yer alan bir diğer ülke Bosna Hersek’e gidersen Osmanlı zamanından kalan diğer tarihi yapı ve eserleri de ziyaret edebilir, kültür tatilinin tadını çıkarabilirsin. Doğa ile iç içe olan ve bugüne kadar muhteşem tarihi dokusu bozulmadan gelen Bosna Hersek’te istersen yaz istersen de kış aylarında keyifli ve ucuz bir yurt dışı tatili deneyimi yaşayabilirsin.

Ucuza gezilecek ülkeler arasında sayılan bir diğer ülke Gürcistan, Karadeniz’in gözbebeği şehirlerinden biri olan Artvin’in sınır komşusu oluyor. Gürcistan da yine vize istemeyen cazip ülkelerin başında geliyor ve hem doğal güzellikleri hem de lezzetli yemekleri ile turistlerin muazzam seyahat deneyimleri yaşamasına katkı sağlıyor.

Batum şehrini görmek istiyorsan ilk yapman gereken, şehrin simgesi haline gelen Ali ve Nino heykelini ziyaret etmek olmalı. Çünkü hareketli bir mekanizmaya sahip olan bu heykel dünyanın pek çok şehrinden meraklı ziyaretçiyi de şehre topluyor. Günün belli saatlerinde harekete geçmeye başlayan mekanizma sayesinde heykeli oluşturan Ali ve Nino figürleri birbirlerine sarılıyor ve ortaya görenleri mest eden görsel bir şölen çıkıyor. Görülmeye değer bu görsel ziyafetin ardından ise gastronomi meraklılarının ilgi alanına giren, Hıngel olarak da bilinen Gürcü mantısı Hinkali’nin tadına bakabilirsin.

Baştan sona dolu dolu bir kültür seyahati yapmak istiyorsan kiliselerinden katedrallerine, tarih müzelerinden kültür saraylarına kadar her bir lokasyonu ile Bulgaristan seni bekliyor. Uygun fiyatlı yurt dışı ülkeler arasında seçim yapmakta zorlanıyor ama tarihe de ilgi duyuyorsan Bulgaristan’da Sofya ya da bir diğer kültür durağı Varna şehri senin gibi meraklı ziyaretçileri ağırlıyor.

Avrupa kültür başkentleri arasında gösterilen Bulgaristan’ın başkenti Sofya gezini yaparken para birimi olarak Bulgar Levası kullanabiliyorsun. En ucuz tatil ülkeleri arasında yerini alan Bulgaristan, tertemiz doğası ve şirin sokakları ile gezmeyi sevenlere keyifli ve kültüre doyma garantili bir seyahat vadediyor.

2023 yurt dışı tatil ülkeleri ve rotalarını sayarken Macaristan’ı dahil etmemek olmaz. Yine uygun fiyatlarla ve ekonomik şekilde seyahat etmek için bir yer arıyorsan rotanı Macaristan’ın başkenti Budapeşte’ye çevirmelisin.

Budapeşte, ülkeye gelen ziyaretçilere konum olarak bir çok önemli bölgeye yakın olmanın avantajını sunuyor. Ünlü parlamento binasını, şehrin kalelerini, termal hamamları ve geniş meydanları görmek istiyorsan Macaristan’da kalman gereken şehir Budapeşte olmalı. Bu sayede hem birden fazla mekana yakın olabilir hem de seyahatini dopdolu şekilde geçirebilirsin. Uygun fiyatlı bir tatil planlarken birbirine yakın konumları değerlendirmek verim sağlayabilir.

seyahat

Osmanlı zamanına ait izler taşıyan bir başka ülke daha mı görmek istiyorsun? Geçmişte uzunca bir süre boyunca Osmanlı imparatorluğu yönetimine bağlı olan ve imparatorluğun izlerini bugün bile taşıyan bu ülkede tanıdık semboller ve renkler görmek mümkün.

Makedonya, tarihi geçmişi ile yerli ve yabancı turistlere unutulmaz seyahat deneyimleri yaşatan Balkan ülkeleri arasında yer alıyor. Makedonya’nın başkenti Üsküp’e gitmeyi planlıyorsan Taşköprü’yü ziyaret edebilir, Üsküp Türk Çarşısı’nda gezebilirsin. Gittiğin yerlerde sadece gezip görmek olmaz yemeklerinin tadına bakmak da önemli diyorsan Makedonya’nın Kaymaçina tatlısı oldukça meşhur. Yine Makedon usulü pişirilen Cevapi kebabı da oraya gittiğinde tatman gereken lezzetler arasında yerini alıyor.

2023 yurt dışı gezilecek yerler listesini bitirirken Azerbaycan’a yer vermemek olmaz. Üstelik başkenti Bakü olan Azerbaycan’a seyahat etmek diğer ülkelerden bile daha kolay. Türkiye’nin kardeş ülkesi olarak sayılan bu ülkeye sadece çipli kimlik kartı ile giriş yapabiliyorsun. Bu sayede sadece vize evrakları ve masraflarından değil aynı zamanda pasaport edinme işlemlerinden de kurtulmuş oluyorsun. Vize yok, pasaport yok sadece çipli kimlik kartı yeterli oluyor.

Kolayca seyahat edebileceğin ülkeler arasında bulunan Azerbaycan’da Şirvanşahlar Sarayı ve Haydar Aliyev Kültür Merkezi, pek çok seyahat severi bir araya getiriyor. İç deniz olan Hazar Denizi’nin yükselişini yansıtan Haydar Aliyev Kültür Merkezi, dikkat çekici tasarımı sayesinde ülkenin sembol yapılarından biri haline gelmiş durumda. Şehirlerin imzası haline gelen önemli yapılarını özellikle merak ediyorsan seyahate çıkmadan önce planlarına dahil etmeyi unutmamalısın.

Para birimi Azerbaycan Manatı olan ülkede konuşulan dilin de Türkçe’ye fazlasıyla benzer olması tatil rotasını Azerbaycan’a çevirmeyi daha kolay bir hale getirebiliyor. Hem ekonomik hem de rahat bir seyahat deneyimi yaşamak istiyorsan sonuç olarak Azerbaycan’da 2023’te gidilmesi gereken uygun fiyatlı ülkelerin arasında yerini koruyor. 

Seyahat ederken keyifli anlar biriktirmek önemli. Dünyanın dört bir yanında görülmeye değer güzellikleri yerinde görmek için seyahat planın hazırsa, yolculuk süresince sağlığını güvence altına almak adına Seyahat Sağlık Sigortası seçeneğine göz atabilir ve hızlı bir şekilde avantajlı tekliflerden yararlanabilirsin.