Allianz Türkiye, 7-12 yaş arası çocukların hareket ve spor yoluyla sağlıklı büyümelerine katkı sağlayan kurumsal sosyal sorumluluk programı Allianz Motto Hareket’in İzmir’deki dönem kapanışını, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) iş birliğiyle düzenlediği bir şenlikle kutladı. 25 Mayıs Cumartesi günü TEGV İzmir Çiğli Eğitim Parkı’nda gerçekleştirilen Allianz Motto Hareket Şenliği’ne 200’ün üzerinde çocuk ve 50 gönüllü katıldı. Allianz Türkiye Kurumsal İletişim ve Sürdürülebilirlik Ofisi Direktörü Burçun İmir, Allianz Motto Hareket ile 8 yılda 42 bin çocuğa ulaşarak hareket, spor ve sağlıklı yaşam kültürünün toplumda yaygınlaşmasına katkıda bulunmayı hedeflediklerine dikkat çekti.
taylan-turkolmez
motto-muzik
motto-muzik
motto-muzik

Sigorta sektörünün lideri ve güçlü finans kuruluşu Allianz Türkiye, çocukların hareket ve spor yoluyla sağlıklı büyümelerine katkı sağlamayı hedefleyen kurumsal sosyal sorumluluk programı “Allianz Motto Hareket”in ilk dönemini İzmir’de düzenlenen bir şenlikle kapattı. TEGV iş birliğiyle Çiğli Eğitim Parkı’nda düzenlenen Allianz Motto Hareket Şenliği’nde 200’ün üzerinde çocuk ve 50 gönüllü bir araya geldi.

Gazi Üniversitesi Rektör Danışmanı Doç. Dr. Ahmet Pekel’in eğitmenliğinde gerçekleştirilen şenlikte çocuklar, 32 hafta boyunca öğrendikleri çocuk atletizmi, korfboll ve bocce gibi fiziksel aktiviteleri sergileme imkânı buldular. Ayrıca program için yaratılan üç karakter; sevimli hareket canavarı Motto Hareket, yaramaz Kıpır ve oyun delisi Zıpır da şenlikte çocuklara eşlik etti.

Şenlikte, sürdürülebilirlik modellerinin beş yapı taşından birinin Birleşmiş Milletler’in Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nden “sağlıklı bireyler”, iki çarkından birinin de önleyici çözümler olduğunu hatırlatan Allianz Türkiye Kurumsal İletişim ve Sürdürülebilirlik Ofisi Direktörü Burçun İmir şöyle dedi: “Allianz Grubu’nun ‘Gelecek Nesilleri Cesaretlendirmek’ misyonundan da yola çıkarak merkeze çocuklarımızı aldığımız Allianz Motto Hareket ile çocuklarımıza sadece hareket becerisi kazandırmanın ötesine geçmek, yaşamları boyunca kullanabilecekleri nitelikte eğitimler vermek istedik. Onlara karakter gelişimi, bağ kurabilme, aktif katılım ve özgüven becerilerini kazandıran, onların akademik, sosyal ve duygusal özelliklerinin gelişimine katkı sağlayan bir modele odaklandık.”

İmir konuşmasına “Sınıf içi ve sınıf dışı eğitim modülleriyle saha etkinliklerini içeren eğitim programımızı bu yıl Ege Çağdaş Eğitim Vakfı (EÇEV), Koruncuk Vakfı ve TEGV çocuklarına sunduk. Ağustos 2018’den itibaren 350 çocuğun gelişimine katkıda bulunduk. 8 yılda 42 bin çocuğa ulaşarak hareket, spor ve sağlıklı yaşam konularında kültürel bir dönüşüm yaratmayı, bu konuların toplumda yaygınlaşmasına katkıda bulunmayı hedefliyoruz. Sağlık alanındaki liderliğimizi sadece ürünlerimizle değil, hizmetlerimiz, çözümlerimiz ve toplumsal yatırımlarımızla da desteklemekten mutluluk duyuyoruz” şeklinde devam etti.

Allianz Motto Hareket Hakkında

 

Allianz Motto Hareket ile çocuklar zihinsel ve bedensel yönden canlanıyor

 • Allianz Motto Hareket, Allianz Türkiye’nin sürdürülebilirlik stratejisi doğrultusunda hazırladığı, 7-12 yaş grubundaki çocukların hareket ve spor yoluyla sağlıklı büyümelerine ve gelişim göstermelerine katkı sağlayan bir kurumsal sosyal sorumluluk programı.
 • Allianz Türkiye Kurumsal İletişim ve Sürdürülebilirlik Ofisi tarafından yürütülen programın koordinatörlüğünü Sosyal İnovasyon Merkezi’nin kurucusu Suat Özçağdaş üstleniyor.
 • Programın eğitim modülleri Ortadoğu Teknik Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Bölümü Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Mustafa Levent İnce ve ekibi tarafından geliştirildi.
 • Ağustos 2018’de başlatılan programın 8 yıl sürmesi hedefleniyor. Program; çocuklara yönelik sınıf içi ve sınıf dışı eğitim modülleriyle saha etkinliklerini içeren eğitimleri, gönüllülük uygulamalarını içeriyor.
 • Her hafta 80 dakika hareket ve spor eğitimlerinin verildiği programın;
 • - Sınıf içi çalışmalarında, çocukların spor ve hareket konusunda bilgi ve becerilerini artırmaya odaklanılıyor. Vücudunu doğru kullanma, sağlıklı beslenme, sporda ilk yardım, takım çalışmasının önemi, empati, özgüven, spor kültürü, ilham veren sporcu hikayeleri ve sportmenlik gibi alanlarda verilen eğitimlerle kültürel birikimlerine ve sosyal gelişimlerine katkı yapılıyor.
 • - Sınıf dışı çalışmalarda ise çocukların farklı spor dallarıyla zenginleştirilmiş fiziksel aktiviteler gerçekleştirmelerine odaklanılıyor. Çocukların yaş ve gelişim özelliklerine uygun nitelikte çocuk atletizmi, jimnastik, sepet topu, bocce, doğada yön bulma ve tag ragbi gibi spor dallarıyla tanışmaları sağlanıyor.

9 ayda 350 çocuğun gelişimine katkıda bulunuldu; hedef 42 bin çocuk

 • “Motto Hareket Sahada”, “Motto Hareket Okulda” ve “Motto Hareket Şenlikte” uygulama alanlarına bölünen programın “Motto Hareket Sahada” aktivitelerinin pilot uygulaması, 2018-2019 eğitim öğretim yılında EÇEV, Koruncuk Vakfı ve TEGV çocuklarının katılımıyla tamamlandı.
 • Pilot uygulama kapsamında Ağustos 2018’den itibaren, 9 ayda 350 çocuğun gelişimine katkıda bulunuldu.
 • Eğitimler İstanbul, İzmir, Ankara, Van ve Şanlıurfa’da gerçekleştirildi.
 • Yaklaşık 80 gönüllünün destek verdiği programda 170 gönüllü de oryantasyona alındı.   
 • Allianz Türkiye 8 yılın sonunda 7 bölgede 42 bin çocuğa ulaşmayı hedefliyor.
 • Allianz Motto Hareket Şenliği’nden görüntüler için tıklayınız.