Türkiye 2045'te bu dalganın etkisine girecek

Allianz'ın Ocak 2011'de yayınladığı Demografik Eğilimler Araştırması'na göre ABD bir emeklilik tsunamisiyle karşı karşıya. Devletlerin ödediği emekli maaşlarının azalması, artan yaşam süreleri ve emeklilik dönemi için yeterli düzeyde birikim sağlanması konusunda artan bireysel sorumluluklar, başta Amerika olmak üzere birçok ülkeyi etkileyecek. Bu problem 2020 yılında ABD'de doruk noktasına ulaşacak. Türkiye'de ise aynı etkinin 2045 yılında gerçekleşeceği ön görülüyor. 

Araştırmayı yorumlayan Allianz Hayat ve Emeklilik Genel Müdürü Ömür Şengün "Tsunaminin dalgasına kapılmak istemeyenler, Bireysel Emeklilik Sistemi'ne katılımlarını geciktirmemeli" diyerek öngörülebilir bir yaşam standardı yaratabilmek isteyenlerin BES'e dahil olması gerektiğini vurguladı. 

Allianz araştırmaları ABD'nin bir emeklilik tsunamisiyle karşı karşıya kaldığını gösteriyor; sırada Avrupa ve Asya bulunuyor. Emekli olacak kuşağın büyüklüğü, çalışan nüfusun katkısına muhtaç insanların sayısını önemli ölçüde artırıyor. Aşırı zorlanan kamu maliyesi ve artan yaşam süreleri ile emekliler, iş yerleri ve hükümetler için somut bir gerçeğe dönüşüyor. Amerika'da 2020 yılında doruk noktasına ulaşması tahmin edilen emeklilik tsunamisi, 2025'te Almanya, Fransa ve İngiltere'de yaşanacak. Türkiye'nin ise bu problemle 2045 yılında karşı karşıya gelmesi bekleniyor. 

Tsunami'den etkilenmek istemeyenler BES'e katılmalı 

Allianz Hayat ve Emeklilik Genel Müdürü Ömür Şengün, ABD?de yaşanacak emeklilik deneyiminin diğer ülkeler için bir laboratuvar olacağını belirtti. Şengün, "Araştırma raporunda görüyoruz ki ABD'deki mevcut gelişmeler, diğer ülkelerin önümüzdeki yıllarda karşılaşmaları muhtemel güçlüklerinin habercisi olacak. Kuşkusuz sosyal güvenlik sistemleri ülkeden ülkeye farklılık gösteriyor ve her devlet farklı bir hazırlık yapıyor. ABD'nin durumu Avrupa ve Asya ile tam olarak karşılaştırılamasa da mutlaka bundan ders çıkarmak mümkün. İnsanlar nerede olurlarsa olsunlar emeklilik planlarını gözden geçirmeli ve finans alanında yetkin danışmanlık hizmetlerinden yararlanmalı" diye belirtti ve ABD'de yapılan bir başka araştırmayı paylaştı: "Amerika'da yapılan Geleceği Öngörmek başlıklı son Allianz araştırması, ABD vatandaşlarının % 92'sinin ufukta bir emeklilik krizi olduğu konusunda hemfikir olduklarını gösteriyor. Araştırma katılımcılarının % 61'i, ölmekten ziyade servetinin yeteceğinden daha uzun bir süre yaşamaktan korktuğunu söylüyor. Türkiye'nin genç nüfus penetrasyonu, 2045'te bu süreci yaşayacak. Bu sebeple, emeklilik tsunamisine kapılmak istemeyenlerin, Bireysel Emeklilik Sistemi'ne dahil olacağını ve sistemin daha da güçleneceğini öngörüyoruz" diyerek BES'in önemine dikkat çekti. 
Emeklilik Gözetim Merkezi'nin 4 Şubat tarihli verilerine göre bireysel emeklilik katılımcı sayısının 2,3 milyon kişiye, fon tutarının ise 12,2 milyar TL'ye ulaştığını söyleyen Şengün, emeklilik süresince istikrarlı, öngörülebilir bir yaşam standardı yaratabilmek isteyenlerin BES'e dahil olması gerektiğini vurguladı.