Allianz Türkiye, 25 Mart Cumartesi günü 10’uncu kez yapılan “Dünya Saati” etkinliği kapsamında, Paris Eyfel Kulesi, Londra Buckingham Sarayı, New York Empire State Binası, Mısır piramitleri ve Türkiye’nin anıt binalarıyla birlikte ışıklarını kapattı. Türkiye’nin LEED Platin sertifikalı ilk kulesi olan Allianz Tower’ın ışıkları, küresel ısınma ve temiz su arzı gibi çevresel sorunların ulaştığı boyuta dikkat çekmek amacıyla 1 saat boyunca kapalı kaldı.

Lider sigorta ve finans kuruluşu Allianz Türkiye, tüm dünyada iklim değişikliğine ve çevre sorunlarına dikkat çekmek amacıyla World Wide Fund For Nature (WWF) öncülüğünde düzenlenen “Dünya Saati” uygulamasına bu yıl da destek verdi. Türkiye’nin, Çevre Dostu Binalar Konseyi tarafından verilen LEED Platin sertifikasına sahip ilk kulesi olan Allianz Tower’ın ışıkları, 25 Mart Cumartesi akşamı 20.30-21.30 saatleri arasında 1 saat süreyle söndü. 

Allianz Türkiye Kurumsal İletişim ve Sürdürülebilirlik Ofisi Direktörü Burçun İmir “Allianz Türkiye olarak 2010’dan bu yana karbon salınımımızı, çalışan başına yüzde 60’a yakın oranda azaltmayı başardık. Hedefimiz tüm Allianz Grubu şirketleri gibi 2020’ye kadar yüzde 30 oranında karbon salınımımızı düşürmek. Sektörün tek sürdürülebilirlik strateji ve modeline sahibiz. Sürdürülebilirlik komitemizde aldığımız hedef bu yıl içinde Allianz Grubu’ndaki 150’ye yakın yeşil işlerden üçünü Türkiye’ye uyarlayabilmek. Oluşturduğumuz performans paneli ile yıl boyunca sürdürülebilirlik performansımızı ölçümleyerek takip edeceğiz ve sürdürülebilirliği tüm işlerimizin merkezinde tutacağız. Türkiye’nin LEED Platin sertifikalı ilk kulesi olan Allianz Tower’ın ışıklarını da ‘Dünya Saati’nde bu adımlarımızın işareti olarak kapattık” dedi.

“Dünya Saati” etkinliğine Türkiye’den pek çok bina katıldı. Topkapı Sarayı, Ayasofya Müzesi, Beylerbeyi Sarayı, Küçüksu Kasrı, Dolmabahçe Sarayı ve Saat Kulesi, İzmir Saat Kulesi, Sultanahmet Cami ve Ortaköy Camii gibi anıtsal yapıların yanı sıra Türkiye’nin birçok ili ve kurumu da bu etkinliğe destek verdi.

“Dünya Saati” uygulaması nedir?

“Dünya Saati” iklim değişikliği sorununa dikkat çekmek için düzenlenen dünyanın en büyük çevre etkinliklerinden birisidir. Yüzlerce kentte, milyonlarca insanın bir saatliğine ışıklarını kapatarak küresel iklim değişikliğine dikkat çektiği “Dünya Saati”, 2007 yılında Avustralya'da başladı. Bu yıl 10’uncusu hayata geçirilecek olan etkinlik kapsamında, kentleri ve ülkeleri temsil eden anıtsal yapılar başta olmak üzere binlerce binada ışıklar 1 saatliğine kapatılıyor.