Allianz, kendi alanında dünyanın en etkili endeksi kabul edilen Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi’nde (DJSI) bu yıl 100 üzerinden 87 puan aldı. 17 yıldır en iyiler arasındaki yerini koruyan Allianz bu sene listenin bir numaralı sigorta şirketi oldu.

2000 yılından bu yana sigorta alanında dünyanın en sürdürülebilir şirketlerinden biri olma özelliğiyle öne çıkan Allianz Grubu, bu seneki Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi’nde (DJSI) derecelendirilen sigorta şirketleri arasında liderliğe yerleşti.

Sürdürülebilirlik odaklı kurumların performanslarını küresel olarak takip eden Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi, şirketleri çevre, sosyal ve yönetişim (ESG) kriterlerine göre sınıflandırarak sürdürülebilirlik stratejilerini ve performanslarını değerlendiriyor.

Baete: “En iyiler arasındaki yeri koruyup, sürdürülebilirlikte sektör liderliğine yükseldik”

Söz konusu listeye 100 üzerinden 87 puan alarak girdiklerini söyleyen Allianz Grubu CEO’su Oliver Baete, "Aralıksız 17 yıldır en iyiler arasındaki yerimizi yine koruduk. DJSI Sürdürülebilirlik Endeksi, Allianz'ın yatırımcılarına ve paydaşlarına sosyal sorumluluk stratejileri ile performansı hakkında şeffaf olarak bilgilendirme yapmasını sağlıyor. Bu sonucu elde etmekten son derece gururluyuz” dedi.

Allianz olarak geleceğe yönelik iddialı hedefleri bulunduğuna da işaret eden Baete sözlerine şöyle devam etti: “İşe ESG kriterlerini işimize entegre ederek başladık ve sürekli geliştirdik. Kendimize iddialı hedefler koyduk. Birleşmiş Milletler’in Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ne katkıda bulunmak için bundan sonra da çalışmaya devam edeceğiz. DJSI gibi sürdürülebilirlik endeksleri, Allianz’ın yatırımcılarına ve paydaşlarına şeffaf bir şekilde stratejilerini ve kurumsal sorumluluk performansı paylaşmada önemli bir katkı sağlıyor.”

Dünyanın en bilinen sürdürülebilirlik endeksi olan Dow Jones Küresel Toplam Borsa Endeksi’nde (DJGTSM), 2 bin 500 şirketin en sürdürülebilir olanlarına yer veriliyor. Bu yöntemle DJSI, klasik özkaynak endekslerinin yaklaşımlarıyla sadece çevre odaklı endekslerin yaklaşımlarını birleştiriyor.  

Sorumlu bir sigorta ve finansal hizmetler şirketi olarak konumlanan Allianz, kendi fonlarını ve sürdürülebilirlik odaklı yatırım ürünlerini (SRI) yönetmek için sürdürülebilirlik derecelendirmelerini kullanırken bunları, fon yönetimi müşterilerine de sunuyor. Allianz, 2016 yılından beri, derecelendirme kuruluşları, STK'lar ve diğer uzmanlara özel olarak Allianz Grubu’nun ESG entegrasyon süreçlerinin, kılavuzlarının detaylı bir özetini sunmak için grup genelinde benimsenen yaklaşımını yayımlıyor.

 

Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi Hakkında;

DJSI nedir?

Dünyanın önde gelen sürdürülebilirlik endeksleri arasında yer alan DJSI, RobecoSAM'in Kurumsal Sürdürülebilirlik Değerlendirmesi (KSD) baz alınarak hazırlanıyor. KSD ise bir şirketi değerlendirirken, şirketin kamuoyu bilgilendirmeleri ve sürdürülebilirlik yaklaşımının şeffaflığının yanı sıra, doğrudan şirket tarafından sunulan özel ve gizli bilgileri göz önünde bulunduruyor.

Kurumsal Sürdürülebilirlik Değerlendirmesinde ne tür bilgiler dikkate alınır?

KSD'de, insan kaynakları programları, üst düzey yönetici maaşları, vergi politikaları, hissedar hakları, uyum, yolsuzlukla mücadele programları, çevre yönetimi ve performansı, kurumsal sosyal sorumluluk, müşteri memnuniyeti gibi ekonomik, çevresel ve sosyal başlıklar dikkate alınıyor.

DJSI’ya yanıt verme sürecine kimler katılır?

Yanıt hazırlama sürecinde Allianz'ın farklı departmanlarından 20’den fazla uzman birlikte çalışıyor. Bu departmanlar arasında; Risk, Vergi, Hukuk, Uyum, Yatırımcı İlişkileri, Dijital Dönüşüm, Çevre Yönetimi, İş Sağlığı ve Güvenliği, İletişim ve Sosyal Sorumluluk ile Allianz İklim Çözümleri gibi birimler yer alıyor.