Allianz, yat sigortalarındaki uluslararası deneyimini Türkiye'de de pazar liderliğini üstlenerek gösteriyor. Ülkemizde her 4 tekne sahibinden birinin sigorta yaptırmak için tercih ettiği Allianz, deniz tutkunlarını bir araya getiren Marmaris Uluslararası Yarış Haftası'nın ve Bodrum Açık Deniz Yat Kulübü'nün de sponsorlarından. 
Allianz Yat Sigortası hem denizde hem de karadayken birçok fiziki risk altında olan tekneleri en geniş teminatlarla güvence altına alıyor. Tekneler, Allianz'ın yat sigortalarındaki uzmanlığı ve deneyimiyle güvenle yelken açıyor. 

Dünyanın en büyük sigorta şirketi olan Allianz, kürsel deneyimi ve yerel uzmanlığıyla yat sigortalarında farkını ortaya koyuyor. Yat sigortalarında % 24.3'lük payla adetsel anlamda sektör lideri olan Allianz, Marmaris Uluslararası Yarış Haftası ve Bodrum Açık Deniz Yat Kulübü gibi deniz tutkunlarını buluşturan organizasyonların sponsorluğunu üstleniyor, ayrıca tekne sigortaları hakkında bilgilendirici çalışmalar yapıyor. 
Allianz Kurumsal Sigortalar Direktörü Kurt Ebik, konu ile ilgili yaptığı değerlendirmede: "Allianz olarak uluslararası deneyimimiz ve yerel uzmanlığımızla yatları oluşabilecek risklere karşı sigortalıyoruz. Aynı zamanda denize gönül verenleri teşvik edecek çalışmalar yürütüyoruz. Uluslararası yarışları ve yat kulüplerini destekliyor, prestijli dergiler ile işbirliğine giderek sigorta ekleri yayınlıyoruz." dedi. 
Ebik, Allianz Yat Sigortaları ile ilgili olarak şunları söyledi: "Marinada bulunan bir tekne bile birçok tehlike ile karşı karşıyadır. Örneğin, aynı marinada bulunan farklı bir teknede meydana gelecek bir yangın neticesinde sizin tekneniz de zarar görebilir. Deniz tehlikeleri, kazanların patlaması, şaftların kırılması, gemi veya botların tamamen çalınması gibi riskler de söz konusu. Bu gibi riskler karşısında İngiliz sigortacıların geliştirdiği Institute Yacht Clauses teminat sistemini uyguluyoruz ve global standartlarda tekneleri güvence altına alıyoruz"

Allianz Yat Sigortası Teminatlarına Örnekler 
Yat sigortalarında sektör lideri olan Allianz, tüm deneyimi ve uzmanlığıyla tekneleri denizde ve karada en geniş risk skalasında güvence altına alıyor. Allianz Yat Sigortası, yatları denizde, yatma mahallinde, çekek yerinde, çekek yerine çekilirken veya indirilirken, deniz kazası ve tehlikeleri (fırtına, çatma, çarpma, karaya oturma), korsanlık, yangın, deprem, infilak, yıldırım, kötü niyetli hareketler gibi pek çok riski teminat kapsamına dahil ediyor. Ayrıca yatların dıştan takma motorları da dahil tüm donanım ve ekipmanı, kıyıda, depoda veya tamir mahallindeyken de sigorta kapsamına alınıyor. 
Allianz Yat Sigortası, kaza durumunda üçüncü şahıslara karşı doğabilecek hukuki sorumlulukları (yatınızın çarpıştığı tekne veya üzerindeki mala gelebilecek kayıp ve hasarlar gibi) teminat altına alıyor. Ödenmek zorunda olan bazı hukuki savunma masrafları bile, Allianz'ın yazılı ön onayıyla teminata dahil edilebiliyor. Sorumlu bulunulmayan hallerde enkazın çıkarılmasına ilişkin tüm masraflar yine sigorta kapsamında. Sigortaya, yatın gövdesinin yanı sıra poliçede belirtilmeleri koşuluyla makineleri, servis botları ve yatla birlikte alınıp satılan donanım ve ekipman da dahil ediliyor.