Allianz'dan sigorta sektörünün yarıyıl değerlendirmesi

"Allianz olarak performansımızdan memnunuz"

Allianz CEO'su George D. Sartorel, sigorta sektörünün ilk altı aylık sonuçlarını değerlendirdiği açıklamasında tüm şirketlerin kârının azaldığı bir dönemde Allianz'ın ilk üç şirket arasındaki yerini koruduğunu belirtti. Allianz 2009'un ilk yarısında 506 milyon TL prim üretimi gerçekleştirerek %9'luk pazar payını elinde tuttu.

 Allianz CEO'su George D. Sartorel, sigorta sektörünün 2009 yılındaki altı aylık performansını değerlendiren bir açıklama yaptı. Sartorel, yılın ilk üç ayında %7,36 olan sigorta sektöründeki reel küçülmenin Haziran ayı sonuçlarına göre %2,95 olarak gerçekleştiğini belirterek "Global ekonomik krizin Türkiye üzerindeki etkileri sonucunda 2001'den bu yana en büyük küçülmeyi yaşadık. Tüm şirketlerin prim üretimi bu durumdan etkilendi. Her ne kadar Haziran ayı sonuçları ilk üç aya göre bir düzelmeyi, yani küçülmede yavaşlamayı işaret etse de bu durum, sektörün yaklaşık yedi yıldır devam eden büyümesini durdurdu"dedi.

 "Sektörün kârı azalırken ilk üçteki yerimizi koruduk"

 Sartorel, sektörün yanı sıra Allianz'ın performansını da değerlendirdiği açıklamasında şunları ifade etti:

 "Bizim için önemli olan tüm şirketlerin kârının azaldığı bir dönemde Allianz'ın ilk üç şirket arasındaki yerini korumasıdır. İlk altı ayda yaklaşık 506 milyon TL prim üretimi gerçekleştirerek %9'luk pazar payımızı elimizde tuttuk. Şirketimizin performansından memnunuz. Şimdi, daralan pazarda yeni olanaklar yaratma, acentelerimize ve müşterilerimize yönelik kampanyalar geliştirme, maksimum sayıda müşteriye ulaşma ve kârlı olduğumuz branşlarda prim üretimimizi artırma yönündeki stratejimize sadık kalarak yola devam ediyoruz. Müşteri ve acentelerimizin zarar görmesini istemiyor, hem müşterilerimizin hem acentelerimizin hem de şirketimizin kazanacağı önlemler almaya çalışıyoruz. Güçlü hasar rezervimiz ve bilanço yapımız bizim bu dönemdeki en önemli güvencemiz."

Ekonomide yaşanan yüzde %13,8'lik daralmaya rağmen sigorta sektöründeki küçülmenin reel olarak %2,95 seviyesinde olmasının umut verici olduğunu da sözlerine ekleyen Sartorel, sektöre ilişkin beklentilerini şu şekilde açıkladı:

"Sigorta sektöründeki küçülmenin sona ermesi için 2009'un sonunu, büyüme için de 2010'un ikinci yarısını beklememiz gerektiğine inanıyoruz. 1 Temmuz 2009 itibariyle "Trafik Sigortası Rehber Tarife'de üst sınırın kaldırılmasını olumlu bir gelişme olarak değerlendiriyoruz. Sigorta şirketlerinin, sermaye yapılarının güçlülüğünü koruyabilmeleri için uzun zamandır zarar edilen bu branşta prim zammının kaçınılmaz olduğu zaten ortadaydı. Yeni "Trafik Sigortası Rehberi" ile birlikte primlerin üst limiti %100 genişletildi. Bu yeni uygulama trafik zararlarını daha fazla kaldıramayacak sigorta sektörü için bir fırsattır. 2009'un ilk altı ayında geçen yılın aynı dönemine göre %15'lik büyüme kaydederek 970 milyon TL prim üretimine ulaşan hayat sigortalarındaki yukarı yönlü hareketin yılın geri kalanında da devam etmesini bekliyoruz."

 Fiyat odaklı rekabet zarar ettiriyor

 Yılın ilk altı ayına damgasını vuran konunun ise fiyat odaklı rekabetin sektörde yarattığı zarar olduğunun önemle altını çizen Sartorel açıklamasını şöyle tamamladı:

 "Şirketlerin fiyata dayalı rekabetinden dolayı sadece kasko ve trafik sigortalarında ilk altı ayda sektöre yansıyan zarar yaklaşık 200 milyon TL oldu. Geçtiğimiz yıla göre 2009'un ilk altı ayında özellikle hayat dışı branşlarda yaşanan küçülmenin en önemli nedenlerinden biri de sadece fiyat odaklı rekabet politikası. Geçen yılın aynı dönemine göre trafik sigortası poliçe sayısında önemli bir düşüş yaşanmazken prim üretiminde %8'lik bir küçülme gerçekleşti. Sektörün finansal krize yenik düşmemesi için bu tür zararların önüne geçmesi, akılcı bir rekabet politikası izlemesi gerekiyor."