Allianz Grubu, 2009'un ilk çeyreğinde prim üretimini 27,7 milyar Euro'ya yükseltti. İlk üç ayda 1,4 milyar Euro faaliyet kârı elde eden Grup %159'luk sermaye yeterlilik oranı ile sektöründe lider oldu. Allianz bu sonuçla, devlet desteği olmaksızın en yüksek sermaye yeterliliğine sahip şirket unvanını korudu.

Allianz Grubu, finansal krizin sigorta sektörü üzerinde devam eden olumsuz etkilerine rağmen 2009'un ilk çeyreğinde güçlü bir performans göstererek geçen yılın aynı döneminde 27 milyar Euro olan toplam prim üretimini 27,7 milyar Euro'ya yükseltti. Grup'un faaliyet kârı da 2008'in son çeyreği ile karşılaştırıldığında artışa geçti ve 1,4 milyar Euro'ya ulaştı. Mart sonu itibariyle sermaye yeterlilik oranı %159 olan Allianz Grubu, devlet desteği olmaksızın elde ettiği, piyasa ortalamasının üzerindeki bu sonuçla en güvenilir sigorta şirketi olduğunu kanıtladı. Grubun ilk üç aydaki finansal sonuçlarını değerlendiren Allianz SE CFO'su Helmut Perlet, "Güçlü sermayemiz, yüksek kalite ve likiditedeki yatırım portföylerimiz ve esnek faaliyet kârımızla finans piyasasındaki krizin olumsuz etkileriyle başarıyla başa çıkıyoruz" dedi.

İstikrarlı hasar yönetimi önemini koruyor

Allianz Grup, elementer sigortacılığın geçen yılın ilk çeyreğinde 13,7 milyar Euro olan brüt yazılan prim tutarını 2009'un aynı döneminde 13,9 milyar Euro'ya yükseltti. Yenileme fiyatlarının artmaya başladığını belirten Helmut Perlet, istikrarlı hasar yönetimine yoğunlaşan sigortacılık faaliyetinin önemini koruduğunu ifade etti.

Talep artışı ve bankasürans kanalının artan satış rakamları sonucunda sağlık ve hayat sigortalarında yılın ilk çeyreğinde başlayan ekonomik canlanma belirtileri üretimin yükselmesiyle sonuçlandı. Allianz Grubu'nun 2008'in ilk çeyreğinde 12,3 milyar Euro olan yasal prim geliri, 2009'un aynı döneminde 13 milyar Euro'ya ulaştı.