Allianz Türkiye’nin desteklediği APHB Soma Dayanışma Ağı (SomaDA) projesinin girişimi, Dursunbey Kaymakamlığı ve Belediyesi’nin desteği ile kurulan Dursunbey Çocuk Kütüphanesi, 21 Mayıs Perşembe günü Dursunbey ve çevre ilçelerde yaşayan çocukların kullanımına açıldı. Allianz Türkiye ve APHB yetkililerinin hazır bulunduğu açılışa Dursunbey Kaymakamı Yaşar Aksanyar ve Dursunbey Belediye Başkanı Ramazan Bahçavan katıldı. Kütüphanede yer alan 4600 kitabın 3000’e yakını Allianz Türkiye Genel Müdürlük Binası’nda başlayıp şirketin tüm Türkiye’deki ofislerine yayılan bağış kampanyasıyla toplanmıştı.

Allianz SomaDA projesiyle Soma için bir olduk

Allianz Türkiye, toplumun yaşam kalitesini artıran sosyal bir marka olmak vizyonu ve toplum için var olma misyonu doğrultusunda, 13 Mayıs 2014 tarihinde meydana gelen maden kazası sonrasında bölgeye uzun soluklu değer katmayı ve sürdürülebilir gelişim modelleri oluşturmayı hedefledi. Bu maç doğrultusunda Allianz Türkiye, Afetlerde Psikososyal Hizmetler Birliği’nin (APHB) Soma Dayanışma Ağı (SomaDA) projesine destek vererek, bağış yardımı çalışmalarına örnek olabilecek bir kamu-özel sektör işbirliği modeli geliştirdi. Facianın akabinde Allianz Türkiye, afetlerde ruh sağlığı alanında çalışan APHB ile el ele verip, bölgede Soma maden faciasından etkilenen vatandaşlara ulaşabilmek, onların yaralarını sarmak ve yeni başlangıçlarına destek olmak için çalışmalara başlamıştır.

Soma maden faciasından sonra yapılan saha çalışmalarında yakınlarını kaybeden, sağ kurtulan veya arama kurtarma faaliyetlerine katılmış madenci ve ailelerin 17 il ve 35 ilçeye yayılmış olduğu belirlenmiştir. Ailelerinin Soma’ya uzak mesafede olan Balıkesir ve Kütahya illerinin ilçe ve köylerinde yoğun olarak ikamet ettiğini görülmüştür. Bu bölgede yaşayan etkilenmiş kişilerin destek alabilmelerini sağlamak amacıyla Balıkesir’in Dursunbey ilçesinde APHB SomaDA projesi kapsamında Allianz Türkiye’nin desteği ile Dursunbey Psikososyal Destek Merkezi kurulmuştur. Dursunbey Belediyesi ve Kaymakamlığı’nın işbirliği ile oluşturulan merkezde yetişkin ve çocuk bireysel görüşmeleri ve grup çalışmaları için toplamda 3 odada psikososyal destek faaliyetleri yürütülmektedir. Allianz’ın desteği ile temin edilen gezici araçlarla gönüllü ruh sağlığı uzmanları, merkeze uzak ulaşılmamış köy, ilçe ve hanelere ziyaretlerde bulunmakta ve etkilenmiş ailelere yerinde psikolojik destek ve yönlendirme hizmeti sağlamaktadır.

Dursunbey’de yürütülen psikososyal destek faaliyetlerinin yanı sıra APHB, Allianz ve yerel yönetimlerin desteği ile ilçede uzun vadede dönüştürücü etkileri olabilecek projelere de imza atmıştır. Bunlardan en önemlisi APHB SOMADA, Allianz, Dursunbey Kaymakamlığı ve Belediyesi’nin girişimleriyle kurulan Dursunbey Çocuk Kütüphanesi’dir. Projenin hedefi kütüphaneyi çocuklar ve gençler için eğlenceli ve erişebilir bir mekana dönüştürmek, ve bunun sonucunda çocukların kitapla ve okuma alışkanlığı ile olan bağını güçlendirmektir. Bu hedeflere istinaden Dursunbey ilçesinde 18 yaş altı genç ve çocuklara hizmet veren Dursunbey Çocuk Kütüphanesi kurulmuştur. Allianz Türkiye’nin 2800 kitap bağışı ile desteklediği kütüphaneye yapılan kişisel ve kurumsal bağışlarla birlikte 4600 kitaba ulaşmıştır.

Allianz Türkiye ayrıca Bilim Kahramanları Derneği’nin yürüttüğü ‘Bilim Kahramanları Buluşuyor’ turnuvasına verdiği destek ile faciadan etkilenen 6 ilçede 16 okul belirleyerek oluşturulan takımların turnuvaya katılımını sağlamıştır. 34 gönüllü öğretmen ve 150 öğrencinin oluşturduğu 17 farklı Allianz SomaDA takımını 4 ay boyunca turnuvaya hazırlamıştır. Allianz Türkiye çalışanları da gönüllü olarak Bilim Kahramanları Derneği’nin Soma çalışmalarına destek olmuştur. Bilim Kahramanları Buluşuyor turnuvasına hazırlanan 17 takım, birer Allianz Gönüllüsü ile bu sürece hazırlanmıştır. APHB SomaDA projesinde görev alan ruh sağlığı uzmanlarıyla da desteklenen projede öğrencilerin normal hayata dönüşü desteklenirken, psikososyal ve kişisel gelişimlerine de katkı sağlanması amaçlanmıştır.

Umut, mutluluk ve cesaret veren ilham dolu Allianz’ın SomaDA projesi sürecini anlatan kısa filmler de büyük ilgi gördü. Bölgedeki dönüşümün paydaşları olan APHB SomaDA gönüllü uzmanları, öğrenciler, ebeveynler ve öğretmenlerin ağzından aktarıldığı Allianz SomaDA filmleri, “Toplum ve Allianz” Facebook hesabı ve Hürriyet TV üzerinden izlenebilir.

Allianz hakkında

Dünyanın en güçlü finans topluluklarından, Brand Finance "Global 500" araştırmasına göre “Dünyanın En Değerli Sigorta Markası” olan Allianz, 70’ten fazla ülkede 148.000 çalışanıyla 85 milyon müşterisine hizmet vermektedir. 2500 çalışanı, 12 bölge müdürlüğü ve 4000 acentesiyle 81 ilde 5 milyon müşterisinin yanında olan Allianz Türkiye, çatısı altında Allianz Sigorta, Allianz Hayat ve Emeklilik ile Allianz Yaşam ve Emeklilik şirketlerini barındırmaktadır. 2014 yılında hayat dışı branşlarda toplam 3,2 milyar TL prim üreterek %14,2 oranında pazar payı elde eden Allianz Türkiye, sektör liderliğini sürdürmektedir. Sağlık alanında 1 milyar TL prim üretimi ve %36,5 pazar payı ile sektörde birinci sırada yer alan Allianz Türkiye, hayat sigortalarında 440 milyon TL prim üretimi ve %13,4 konsolide pazar payı ile ikinci, bireysel emeklilikte 700 bin katılımcı sayısı, 7 milyar TL fon büyüklüğü ve %18,4 konsolide pazar payıyla üçüncü sırada yer almaktadır.

Allianz ile ilgili detaylı bilgi için:
allianz.com.tr

Allianz’ı sosyal medyada takip etmek için:
facebook.com/AllianzTurkiye
instagram.com/AllianzTurkiye
twitter.com/AllianzTurkiye
youtube.com/AllianzTurkiye