Allianz Group'un 70 ülkeden 240 kişilik üst düzey yönetim ekibi, 24-26 Mart tarihleri arasında Türkiye'de düzenlenen Allianz Internatinal (AZI) 2010 Toplantısı'nda bir araya geldi. Toplantıda, 2009 yılı verileri değerlendirildi, Allianz Group'un stratejisi paylaşıldı ve dünyadaki ekonomik gelişmelerin değerlendirmesi yapıldı.

Allianz Group'un üst düzey yönetim kadrosu AZI 2010 Toplantısı için İstanbul'daydı. Allianz SE Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Michael Diekmann ve Allianz SE Yönetim Kurulu Üyesi ve Avrupa Başkanı Enrico Cucchiani'nin de aralarında bulunduğu üst düzey yöneticiler, Allianz'ın 2009 yılı verilerini değerlendirerek 2010 yılına projeksiyon tutmak için 24-26 Mart tarihleri arasında Çırağan Palace Kempinski'de bir araya geldi.

70 ülkeden 240 üst düzey yöneticinin katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda Allianz Group'un yıllık stratejileri belirlendi, katılımcılarla ülkelerindeki sektörel gelişmeler tartışıldı.

Allianz Turkiye CEO'su George D. Sartorel , toplantıyla ilgili yaptığı değerlendirmede "Her yıl Almanya'da yapılan AZI toplantısı bu yıl İstanbul'da gerçekleştirildi. Toplantı için İstanbul'un seçilmesi Allianz Group'un Türkiye operasyonuna verdiği önemi bir kez daha vurguluyor. Türkiye gelecek dönemde sigorta bilincinin gelişmesiyle birlikte yüksek potansiyele sahip önemli ülkeler arasında yer alıyor. Yüksek ekonomik potansiyeli, düşük sigorta penetrasyonu, genç ve dinamik nüfusu ile Türkiye, Allianz Group'un yakından takip ettiği son derece önemli bir pazar. Bu nedenlerle Allianz Group, Türkiye'ye yatırım yapıyor " diyerek, grup için Türkiye'nin önemine dikkat çekiyor.

Allianz Group geçtiğimiz yıl krizi fırsata çevirdi

AZI Toplantısı'nda 2009 yılının finansal sonuçları detaylı bir şekilde değerlendirildi. Küresel ekonominin zorlayıcı şartlarına karşın, veriler Allianz'ın 2009 yılında başarılı bir sonuç elde ettiğini gösterdi. Şirketin cirosu % 5.2 artarak toplam 97.4 milyar euroya yükseldi, faaliyet karı 7.2 milyar euro oldu, net gelir % 13 artarak 4.7 milyar euroya çıktı ve sermaye yeterlilik oranı bir önceki yıla kıyasla % 7 oranında artarak 164 seviyesine ulaştı. 2009 yılının sonunda Allianz'ın özsermayesi % 19 artarak 40.2 milyar euroya yükseldi. Elementer sigortası hayat sigortası ve varlık yönetimi branşlarının Allianz'ın kaydettiği genel sonuca olumlu katkıları oldu. 

2010 yılında da ekonomik büyümenin sınırlı olacağı, piyasadaki tüm şirketlerin risk alırken  daha dikkatli olması gerektiği, üstelik daha sıkı yönetmelikler olacağı ve müşterilerin bir şirkete olan güvenlerini doğrulayan, kanıtlanabilir gerçekler görmek istediklerinin altını çizen   Allianz SE Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Michael Diekmann " Müşteriler kalite ve istikrara dayalı sonuçlar veren finansal ürün ve hizmet sağlayıcıları arayışı içindeler ve finansal hizmet sağlayıcıları buna ayak uydurmalıdır. Faaliyet gösterdiğimiz tüm pazarlarda istikrar garantisi olan ürünler sağlıyoruz." dedi.

AZI Toplantısı'nın sonunda, Diekmann "Allianz olarak global göstergelere baktığımızda, içinde bulunduğumuz ortamın bize güçlü yönlerimizi kullanabilmemiz için ekstra fırsatlar sunduğunu görüyoruz. 2008 ve 2009 yılları sonuçları iş modelimizin temellerinin sağlam olduğunu teyit ediyor. Pazarda oluşan herhangi bir değişiklik ile baş edebiliriz ve müşterilerimiz için öngörülemez olayların finansal etkilerini hafifletme gücüne sahibiz. Allianz topluluğunun kriz ile baş ederken durumu eskiden olduğu gibi iyi haline getirme konusunda yüksek bir itibarı vardır. Gerçekten de bu bağlamda itibarımız bugün finansal kriz öncesine göre çok daha yükselmiş durumda." diyerek son gelişmeleri analiz etti ve geleceğe dair durum değerlendirmesi yaptı.