Allianz bir kez daha dünyanın en değerli sigorta markası

21 Ekim 2020

Allianz, Interbrand tarafından her yıl yayımlanan “En İyi Global Markalar” raporunda dünyanın 1 numaralı sigorta markası seçildi. Allianz, dünyanın en değerli yüz markasının belirlendiği listede, 2020 itibarıyla yaklaşık 13 milyar dolarlık marka değeriyle 39’uncu sıraya yükseldi.

Allianz, Interbrand'in her yıl belirlediği “En İyi Global Markalar” sıralamasına göre art arda ikinci kez dünyanın en değerli sigorta markası oldu. Allianz Grubu CEO’su Oliver Baete, pazar ve sektörler açısından pandemi nedeniyle yaşanan güçlüklerin aşılmaya çalışıldığı, belirsizliklerin öne çıktığı bir dönemde elde edilen bu başarıya ilgili, “Esneklik ve dayanıklılık ile bütünlük ve müşteri merkezli iş odağımız meyvelerini veriyor. Allianz bir kez daha dünyanın 1 numaralı sigorta markası unvanını kazandı. Bu da harika bir haber ve doğru yolda olduğumuzu gösteriyor" değerlendirmesinde bulundu.   

Allianz Türkiye CEO’su Tolga Gürkan da konu ile ilgili yaptığı açıklamada, Allianz’ın “En İyi Global Markalar” sıralamasına göre 1 numaralı sigorta markası olması ve En İyi 40 Global Marka arasında yer almasının, müşteri odağıyla hayata geçirdikleri çalışmalarda ne kadar doğru yolda olduklarının bir kanıtı olduğunu söyledi. Gürkan, “Covid-19 sürecinde de var oluş amacımız “Allianz Seninle”yi destekler nitelikte çalışmalara imza attık. Süreç boyunca müşterilerimize vaat ettiklerimizi ve çok daha fazlasını sunmak için çalıştık. Geleceğin güvence altına alınmasına katkıda bulunduk ve bu güç zamanlarda müşterilerimize cesaret verdik. Müşterilerimizin ihtiyaçlarını belirlemek yolunda yaptığımız titiz çalışmalar ve bu doğrultuda geliştirdiğimiz hizmetlerin uluslararası otoritelerce takdir edilmesinden mutluluk duyuyoruz” diye konuştu.

Allianz'ın marka değeri krize rağmen yüzde 7 arttı

Allianz, 2010'da 4,9 milyar dolarlık marka değeriyle 67'nci sırada bulunduğu listede, 2020 itibariyle yaklaşık 13 milyar dolarlık marka değeriyle 39’uncu sıraya yükseldi. İlk 100'de bulunan markaların yarısı bu yıl büyüme kaydedemezken; Allianz'ın marka değeri, krize rağmen yüzde 7 oranında artarak 12,9 milyar dolara yükseldi. Allianz 2025 yılı itibariyle küresel sıralamada ilk 25 marka arasına girmeyi hedefliyor.

Interbrand, “En İyi Global Markalar” raporunu yıllık olarak yayımlıyor. Her yıl yayımlanan raporla, dünyanın en değerli 100 markası belirleniyor. Interbrand'in rapora yönelik değerlendirmelerinde kullandığı yöntem ise dünyanın ilk ISO 10668 sertifikalı marka değerleme yöntemi olma özelliğini taşıyor. Değerlendirmeye alınacak markalarda halka arz edilmiş ve dünya çapında faaliyet gösteriyor olma şartı aranıyor. Şartları karşılayan markalar; markalı satışlara tahsis edilebilecek ekonomik kâr, markanın rolü, yani satın alma kararını etkileme derecesi ve son olarak, on farklı marka performansı faktörü dikkate alınarak belirlenen marka gücüne göre değerlendirmeye tâbi tutuluyor.

Bu yılın En İyi 100 marka sıralamasının yanı sıra bu yıla ilişkin rapor ve kapsamlı büyüme, sektör ve endüstri trendleri hakkındaki kapsamlı analizler için www.interbrand.com/best-global-brands/ adresi ziyaret edilebilir.