Allianz, "Mal Canın Yongasıdır" sergisiyle ödül aldı

Allianz, Osmanlı İmparatorluğu'nda modern sigortacılığın gelişimini konu alan "Mal Canın Yongasıdır: David M. Kohen Koleksiyonundan Belgelerle Osmanlı İmparatorluğu'nda Sigortacılık" sergisi ve kitabıyla bu yıl ikincisi düzenlenen Active Academy Sigorta Zirvesi kapsamında verilen Sigorta Ödülleri'nden Kurumsal Sosyal Sorumluluk Ödülü'ne layık görüldü.

Allianz Satış ve Pazarlama Direktörü Arif Aytekin ödülle ilgili yaptığı açıklamada şunları ifade etti:

"Marka değişimimizi, sigortacılık alanında bilimsel araştırma ve entelektüel tartışmayı özendirecek; modern sigortacılığın Anadolu topraklarındaki gelişimini su yüzüne çıkaracak; Türkiye'nin çok kültürlü, çok dilli sigortacılık tarihine ışık tutacak; kolektif sigortacılık birikimine, Allianz olarak 119 yıldır etkin bir rol üstlendiğimiz sigortacılık tarihine ve Türkiye'nin kültür sanat ortamına katkıda bulunacak bir eserle kalıcı kılmak istedik. Alanında uzman isimlerle hayata geçirdiğimiz ve çok emek verdiğimiz bu önemli eserin ödüle layık görülmesi bizi çok gururlandırdı."

"Mal Canın Yongasıdır: David M. Kohen Koleksiyonundan Belgelerle Osmanlı İmparatorluğu'nda Sigortacılık" sergisi, 19. yüzyıldan itibaren Osmanlı İmparatorluğu'nda sigortacılığın nasıl geliştiğine, dönemin şartları ile bağlantılı olarak ortaya çıkan sigorta türlerine ve halkın sigorta ile ilişkisine ışık tutmak amacıyla düzenlendi. Serginin metin ve görselleri, sergiyle aynı ismi taşıyan kitapta bir araya getirildi.

Yrd. Doç. Dr. Murat Koraltürk ve Fatih Kahya tarafından Prof. Dr. Edhem Eldem'in danışmanlığında hazırlanan sergi ve kitabın tasarımını Bülent Erkmen üstlendi. Sergide, ağırlıklı olarak, ailesi dört kuşaktan beri sigortacılık mesleğini icra eden, kendisi de Allianz acentesi olan David M. Kohen'in koleksiyonundan parçalar kullanıldı. 28 Ocak - 22 Mart tarihlerinde Osmanlı Bankası Müzesi'nde açık olan sergiyi 2000 kişi ziyaret etti. Sergi kapsamında Prof. Dr. Asaf Savaş Akad ve David M. Kohen?in konuşmacı olarak katıldığı "Sigortacılık Dünyasında Bir Gezinti" paneli de organize edildi.