İkinci el araç alışverişi yapılırken araç hakkındaki bilgileri detaylı ve güvenilir bir şekilde incelemek gerekiyor. Araçların sigorta işlemleri, kaza kayıtları, hasar kayıtları, poliçeleri gibi verilere ulaşmak için geliştirilen Tramer sistemi, online olarak detaylı bir inceleme yapmayı mümkün kılıyor. Kullanıcılar satın almak istedikleri araçlar hakkında sorgulama yaparak ürün hakkında pek çok bilgiyi elde edebiliyor. Peki araçların bilgilerine detaylı bir şekilde ulaşmayı sağlayan Tramer nedir?
Hasar Kaydı Sorgulama
Birçok kullanıcı “Tramer nedir” diye merak ediyor. Tramer, Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi kurumunun kısaltması ve araçların tüm sigorta bilgilerini yer aldığı bir veri deposunu ifade ediyor. Bu sistem üzerinden satın almak istenilen araç hakkında sorgulama yapılarak tüm sigorta işlemlerine ulaşılabiliyor. Aynı zamanda aracın kaza bilgilerini takip etmek ve aracın ağır hasar kaydı bulunup bulunmadığı görüntülenebiliyor. Bu verilerin yanı sıra Tramer sistemi ile tek seferde kusur oranı ve poliçe bitiş tarihi gibi detaylara da ulaşmak mümkün. İkinci el araç satın almak isteyenler için büyük kolaylık sağlayan bu sistem, aracın geçmiş bilgileri ve özelliklerini pratik bir şekilde görüntüleyerek güvenli bir alışveriş fırsatı sunuyor.
Kullanıcıların en çok merak ettiği konulardan bir tanesi olan “Tramer sorgulama nasıl yapılır?” için kullanabileceğin çeşitli yöntemler bulunuyor. Sorgulamalar ister online olarak ister çağrı ve SMS yolu ile gerçekleştirilebiliyor. Satın almak istenilen araç ile ilgili sorgulama yapmak isteyenler Sigortam360 sitesi üzerinden bilgi sahibi olabiliyor. Bununla birlikte aracın şasi numarası ve plaka bilgileri ile SMS üzerinden sorgulama yapılabiliyor. Allianz araç sigortaları arasından ihtiyaçlarına uygun seçenekleri tercih ederek olası risklere karşı kendini güvence altına alabilirsin.
Hasar Kaydı
Hasar kaydı, bir aracın geçirdiği kazalar sonucu ortaya çıkan tüm hasarların kayıtlı olduğu belgedir. Araçların başından geçen kazalar sigorta şirketleri tarafından kayıt altına alınarak kullanıcılara sunuluyor. İkinci el araç alım satım işlemlerinde sıklıkla ihtiyaç duyulan bu belgeler ile aracın tüm mevcut hasar kayıtlarına ulaşılabiliyor. Böylece daha güvenli ve bilinçli bir alışveriş gerçekleştiriliyor. Aracın mevcut durumuna ek olarak sigorta işlemlerinin ücretleri noktasında da önemli olan hasar kaydı belgeleri Tramer sistemi üzerinden kontrol edilebiliyor. Aynı zamanda park halindeki araca çarpma anında yapılması gerekenler  içeriğimize de göz gezdirebilirsiniz. 

Tramer kaydı ile hasar kaydı arasındaki fark yaratan noktalardan bazıları şunlardır:

  • Hasar kaydı, aracın geçirdiği kazalar sonucunda meydana gelen tüm hasarlara ulaşmayı sağlıyor.
  • Tramer kaydı üzerinden aracın kusur oranı ve sigorta işlem bilgisi gibi çok daha geniş kapsamlı belgelere ulaşılabiliyor.
  • Araç hakkındaki pek çok bilginin yer aldığı Tramer kaydı sisteminde hasar kaydı da yer alıyor.
SMS Sorgu
Plakadan Tramer sorgulama SMS yolu ile gerçekleştirilebiliyor. Plaka sorgulatmak için aracın plakasını boşluk bırakmadan 5664’e göndermen gerekiyor. Bu işlemle birlikte aracın eski hasar kayıtlarına ulaşılabiliyor. 5664’e mesaj yolladıktan sonra sistem tarafından araç bilgileri kısa süre içinde otomatik olarak bildiriliyor. Plaka bilgisi üzerinden araçta herhangi bir değişen parça olup olmadığına ulaşabilir ve kararını daha sağlıklı bir şekilde verebilirsin.
“Kazada Tramer kime yazılır?” sorusunun yanıtı kazanın tutanakları incelendikten sonra ortaya çıkıyor. Kazadan sonra doldurulan tutanaklar sigorta şirketlerine gönderilerek dosya açılıyor. Daha sonra Tramer’e iletilen evraklar incelenerek kusur oranı bildiriliyor. Sonuçlara bağlı olarak Tramer sistemine veriler işleniyor. Aracını oluşabilecek risklere karşı  Allianz Kasko Sigortası   ile güvence altına alabilir ve birçok avantajdan yararlanabilirsin. Sen de Allianz ile “Tramer kaydı nedir ve sorgulama nasıl yapılır?” sorularına dilediğin an yanıt bulabilirsin.