Trafik Kazalarının Nedenleri Nedir? Trafik Kazaları Nasıl Önlenir?

Trafik kazası, genellikle bir arabanın yayaya, başka bir araca veya herhangi bir objeye çarpması sonucu gerçekleşiyor. Bu kazalar; çeşitli yaralanmalar, ölüm veya maddi boyutta hasarlar ile sonuçlanabiliyor. Trafik kazalarının nedenleri nedir, olumsuz etkileri ve kazalardan korunma konularında bu içerikten bilgi alabilirsin.
Trafik Kazası
Trafik kazası nedir sorusunun cevabı kısaca bir motorlu taşıtın başka bir araca, yayaya, hayvana veya herhangi bir başka nesneye çarpması olarak verilebiliyor. Kazalar, her yıl yaklaşık 1,2 milyon kişinin ölümüne neden oluyor. Trafikte yaşanan kazalar sonucunda her yıl ortalama 30-40 milyon kişi yaralanıyor. Bu kazalarda genellikle genç bireyler daha çok zarar görüyor.
Trafik kazaların nedenleri nelerdir sorusu sorulduğunda ilk olarak akla beş farklı madde geliyor. Aşırı hızlı araba kullanmak, alkollü araç kullanmak, sürücünün dikkatinin dağılması, kırmızı ışık ihlalleri ve güvenlik ekipmanlarını kullanmamak kazalara davetiye çıkarıyor.
Hız sınırı

Aşırı hız yapmak, trafik kazalarının daha ölümcül bir nitelik taşımasına neden oluyor. Trafikte hızı belirlenen limitin üstüne çıkarmak, kazalardaki yaralanmaların şiddetini de artırıyor.

Alkol, sürücülerin konsantrasyonunu azaltıcı etkisiyle biliniyor. Sürücü alkollü olduğunda refleksleri yavaşlıyor ve bununla birlikte kaza yapma riski de artıyor.

Telefon ve benzeri aygıtlar, sürücünün dikkatini dağıtabiliyor ve trafik kazalarına neden olabiliyor. Yoldaki hayvanlar ve araç radyosu da sürücülerin dikkatini dağıtabilecek noktalar arasında bulunuyor.

Trafik kazalarına neden olabilen kırmızı ışık ihlallerinin arkasındaki temel sebep, zaman kazanmaya çalışmak olarak biliniyor. Yapılan araştırmalar kırmızı ışık ihlali yapmayan sürücülerin daha sakin ve güvenli bir şekilde yolculuk yaptığını gösteriyor. Öte yandan emniyet kemeri ve diğer koruyucu ekipmanları takmamak trafik kazalarında yaralanma ve ölüm oranını ciddi oranda artırıyor. Trafik kazalarının başlıca sebepleri nelerdir sorusuna aşırı hız yapmak ve alkollü araç kullanmak olarak cevap verilebiliyor.

Trafik kazalarının olumsuz etkilerinden sakınabilmek için birtakım önlemler almak gerekiyor. Bu önlemlerin en başında sürücülerin doğru bir davranış ve sürüş tarzını benimsemesi yer alıyor. Özellikle gençlerin daha tecrübeli sürücülerin gözetiminde pratik yapması gerekiyor.

Yaralanmaları ve ölümleri azaltmak için mutlaka emniyet kemerinin ve motor kullanılıyorsa kaskın takılı olması büyük önem taşıyor. Sürücülerin, daha güvenli bir sürüş için alkol alımını da kısıtlaması dikkat edilmesi gereken noktalar arasında yer alıyor. Araçtaki yolcu sayısını araç kapasitesinin üstüne çıkarmayarak da trafik kazalarının önüne geçilebiliyor. Tüm bunların yanı sıra trafik kazalarının önüne geçebilmek için sürücülerin cep telefonlarını sadece acil durumlarda kullanması gerekiyor. Böylelikle trafik kazaları nasıl önlenir sorusunun cevabı da veriliyor.

Hız sınırı
Uzun yolculuklara çıkmadan önce iyi uyumak, sürücüler için büyük önem taşıyor. Trafikte güvende olabilmek için trafik ışıklarına, yol işaret ve işaretçilerine azami özeni göstermek gerekiyor. Öte yandan sarı ışığa dikkat etmek de trafikte güvende kalabilmek için dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alıyor. Hava durumuna göre araba kullanmak, sürücülerin daha güvende olmasına da olanak tanıyor. Böylelikle trafik kazaları ve nedenleri de büyük oranda ortadan kaldırılabiliyor.
Trafik Kazası
Araç alırken diğer araçları ve çevreyi korumak için zorunlu trafik sigortası yaptırılması gerekiyor. Öte yandan sürücülerin araçlarını sigorta altına alabilmesi için kasko yaptırması büyük önem taşıyor.Allianz araç sigortaları ve kasko çeşitleri ile olası kazalarda maddi kaybı en aza indirmek mümkün oluyor. Öte yandan trafik kazalarının yanı sıra ev kazalarına karşı alabileceğin önlemler için de Allianz Sigorta önemli bir rol oynuyor. Hemen sen de araç sigortaları hakkında Allianz Sigorta’dan bilgi alabilir, güvenli bir yaşamın keyfini çıkarabilirsin.