Tatiller, yıl boyu yaşadığın yorgunluğu atman ve enerjini yenilemen için faydalanabileceğin en önemli fırsatlar arasında yer alıyor. Sen tatildeyken evinin çevresinde ve içinde yaşanabilecek bazı kazalar ise tatil keyfini yarıda kesebiliyor. Bu sebeple tatile gitmeden önce mutlaka çeşitli tedbirler alman öneriliyor. Alacağın basit tedbirlerle sen evde yokken yaşanabilecek aksilikleri engelleyebilir, evini güvende tutabilirsin. Bu sayede tatilini keyifle geçirebilir ve kötü sürprizlerden rahatlıkla korunabilirsin. “Tatile çıkmadan önce yapılması gerekenler nedir?” diye merak ediyorsan bu yazının devamını okuyabilirsin.
 

Elektrikli Cihazları Fişten Çek

Sen tatildeyken evinde yaşanabilecek aksiliklerin başında, elektrik tesisatı kaçakları geliyor. Elektrik sisteminde yaşanabilecek problemler, yaşam alanındaki elektronik aletleri bozabiliyor ya da geniş çaplı yangınlara yol açabiliyor. Bu yüzden tatile çıkmadan önce buzdolabını boşaltman, tüm elektrikli aletleri fişten çekmen ve dairenin elektrik şalterini indirmen olası elektrik kazalarından korunmana yardımcı oluyor.

Elektrik Tesisatı

Suyunu Vanadan Kapat

En çok karşılaşılan ev kazaları arasında su tesisatından kaynaklanan baskın ve taşkınlar da bulunuyor. Bu yüzden tatile giderken dairene gelen vanaları kapatman, su baskını riskini en aza indiriyor. Eğer evinde farklı alanlara su dağıtımı yapan farklı vanalar bulunuyorsa hepsini birden kapatabilir ve kaza riskini en düşük seviyeye indirebilirsin.

  Doğalgaz Akışını Kesmeyi Unutma

  Tatile çıkarken kombiyi kapalı duruma getirmen ve dairenin dışındaki doğalgaz vanasını tamamen sıkman yaşam alanının güvenliği açısından büyük önem taşıyor. Doğalgaz tesisatları, çeşitli arızalar sebebiyle gaz kaçaklarına yol açabiliyor ve sen evde yokken yaşanacak kaçaklar ciddi kazalarla sonuçlanabiliyor. Bu yüzden doğalgaz tesisatını tamamen kapatman kaçak riskini ortadan kaldırarak güvenlik seviyeni artırıyor.

Doğalgaz Akışı

  Tüm Kapı ve Pencereleri Kilitle

  Tatile giderken unutulmaması gerekenler arasında dairendeki tüm pencereleri ve dışarıya açılan kapıları güvenli bir şekilde kilitlemek de bulunuyor. Tatile giderken evinin havasız kalmaması için balkon ve pencere kapılarını aralık bırakman ciddi problemlere yol açabiliyor. Pencere ve balkon kapılarının açık bırakılması hırsızlık riskini artırıyor ve sen yokken yaşanabilecek fırtına, yağmur, dolu gibi olumsuz hava koşullarının evine zarar vermesine sebep olabiliyor. Bu nedenle pencerelerini ve tüm kapılarını güvenli bir şekilde kilitlediğinden emin olman öneriliyor.
   

 1. Pencerelere Güneşlik Tak
 2.  
 3.  
 4.  Özellikle yaz aylarında çıkacağın tatillerden önce pencerelerine güneşlik takman da büyük önem taşıyor. Güneşliğin kullanılmadığı durumlarda perdeler ve pencereye yakın olan eşyalar, yoğun güneşe uzun süre maruz kalarak renk kaybına uğrayabiliyor. Kimi durumlarda pencereden gelen yoğun güneş ışığı, eşyalarda yanıklara bile yol açabiliyor. Pencerelere güneşlik takarak bu olumsuz durumlardan kolayca korunabilirsin.

  Uzun Tatillerden Önce Eşyalarının Üzerini Kapat
 5. Eğer tatilin bir haftadan daha uzun sürecekse tatil öncesinde eşyalarının üzerini örtmen öneriliyor. Havada uçuşan tozlar, zamanla eşyaların üzerine iniyor ve aşırı tozlanma hassas yapılı eşyalarda kalıcı hasarlar oluşturabiliyor. Eşyaların üzerini örtmen, tozun ve havadaki zararlı partiküllerin sebep olabileceği olumsuz etkilere karşı yüksek etki gösteriyor.

Eşyaların Korunması

  Çöpleri Çıkarmayı Unutma

  Tatile gitmeden önce evindeki çöp kutularını kontrol etmen ve tüm çöpleri çıkarman da büyük önem taşıyor. Evde unutacağın çöpler, sen dönünceye kadar çürüyebiliyor ve bu durum da hijyen açısından çeşitli riskler oluşturabiliyor. Evinin kötü bir kokuyla dolmasına yol açan çürümüş çöpler, bakteri ve mikrop oluşumunu hızlandırmalarıyla sağlığını tehlikeye atıyor. Bu yüzden tatile gitmeden önce tüm çöpleri dışarı çıkardığından emin olman öneriliyor.

  Evindeki Değerli Eşyaları Güvende Tut

  Evinde sakladığın altınları, ziynet eşyalarını ve dövizleri tatilde yanında götürmek istemiyorsan yaşam alanındaki kasalara saklayabilir ya da herhangi bir finans kuruluşundan kiraladığın kasaya koyabilirsin. Bu sayede hırsızlık tehlikesine karşı etkili bir tedbir alabilir ve değerli eşyalarını olası hırsızlık girişimlerinden koruyabilirsin.

 1. Alarm Sistemlerini Aktif Hâle Getirmeyi Unutma
 2.  
 3.  
 4.  Eğer evinde kamera ve alarm sistemi bulunuyorsa tatile gitmeden önce bu sistemi tamamen aktif hâle getirmen büyük önem taşıyor. Kamera ve alarm sistemlerinin aktif hâle gelmesi, evinde yaşanabilecek hırsızlık, yangın, su baskını, gaz kaçağı gibi olumsuz durumların en kısa sürede fark edilmesine ve güvenlik güçlerine haber verilmesine yardımcı oluyor. Bu sebeple alarmlarını ve güvenlik sistemlerini en hassas seviyeye ayarlaman evinin güvenliğini zirveye taşıyor.

  Sigorta Yaptır

  Evini güvende tutmanın en etkili yolları arasında sigorta seçenekleri de bulunuyor. Eğer evini ve eşyalarını güvende tutmak istiyorsan konut ve DASK Sigortası yaptırabilir, her türlü olumsuz durumdan kolayca korunabilirsin. Ayrıca Seyahat Sigortası ile seyahatlerin esnasında karşılaşabileceğin ani rahatsızlık ve hastalıklara karşı kendini koruma altına alabilir ve asistans hizmetleriyle de hayatı kolaylaştırabilirsin.