HGS Sorgulama Nasıl Yapılır? Adım Adım HGS Bakiye ve Ceza Sorgulama

Hızlı Geçiş Sistemi olarak bilinen HGS, 2012 yılından beri sürücülerin otoyol ve köprülerden kolayca geçmesine olanak tanıyor. HGS etiketi ile gerçekleştirilen geçişlerde gişede aracın camında yer alan etiket otomatik olarak okunuyor. Daha sonra gişeden beklemeden ve hızlıca geçiş yapılabiliyor. HGS kullanımıyla elden para verme gibi süreci uzatan eylemler ortadan kaldırılıyor. Bu aşamada sürücülerin bazı detaylara dikkat etmesi ve gerekli sorgulamaları da yapması gerekiyor. Köprü ve otoyollardan sorunsuz geçiş için sürücülerin yeterli bakiyelerinin olması son derece önemli. Yeterli bakiye olmadan gişeden geçildiğinde ve tanınan süre içerisinde hesaba para yüklenmediğinde geçiş ücretinin 4 katı kadar para cezası uygulanabiliyor. Peki ceza yememek ve düzenli olarak bakiyeyi görüntüleyebilmek için HGS sorgulama nasıl yapılır? HGS bakiye öğrenme ve HGS ceza sorgulama ile ilgili detaylar için içeriğin devamını hemen okuyabilirsin.
Sürücüler, HGS hesaplarında kalan bakiyeyi pek çok farklı yolla sorgulayabiliyor. Bu sorgulama alternatifleri sayesinde cezalardan kaçınabilir ve fazladan para ödemekten kurtulabilirsin. HGS sorgulama işleminin bakiye sorgulama ve ceza sorgulama şeklinde alternatifleri bulunuyor. Dolayısıyla karttaki bakiyeyi görmek ve geçiş ihlallerini sorgulamak için ayrı yöntemler sunuluyor.
HGS
HGS bakiye sorgulama işlemi PTT web sitesinden, e-Devlet’ten, HGS mobil uygulamasından, HGS çağrı merkezinden yapılabiliyor. Aynı zamanda bakiye; HGS etiketinin alındığı kurumun uygulaması veya çağrı merkezi numarası üzerinden sorgulanabiliyor. Bu işlem için en sık tercih edilen yöntem ise genellikle PTT web sitesi oluyor.
PTT

PTT üzerinden HGS bakiye sorgulama işlemi için şu adımları takip edebilirsin:

  1. Tarayıcı üzerinden PTT’nin HGS Müşteri Hizmetleri adresine git.
  2. Müşteri hizmetleri giriş kısmından e-posta adresin ve şifren ile giriş yap. Bu aşamada dilersen e-Devlet ile de giriş yapabilirsin.
  3. Açılan ekranda hesabına ait bakiye bilgilerini görüntüleyebilir ve menüden diğer işlemleri de yapabilirsin.
Dilersen PTT yerine e-Devlet veya diğer alternatif sorgulama yöntemlerini de tercih edebilirsin. Bu sorgulama yöntemleri sayesinde geçiş ihlaliyle karşılaşmadan bakiyeni sorgulayabilir ve HGS noktasından geçiş yapmadan önce bakiye yüklemesini gerçekleştirebilirsin. Bu alternatif yöntemleri düzenli olarak kullanıldığında kaçak geçişlerin ve cezaların da önüne geçmek mümkün olabiliyor.
Sürücülerin HGS etiketlerinde yeterli bakiyenin olmaması ve gişeden geçmesi durumunda kaçak geçiş durumu meydana geliyor. Bu durumda sürücülere 15 günlük bir süre veriliyor. Bu 15 gün içerisinde sürücünün HGS kartına bakiye yüklemesi ve ceza durumunu ortadan kaldırması gerekiyor. Belirtildiği gibi, 15 gün içerisinde bakiye yüklenmemesi durumunda HGS geçiş ücretinin 4 katı kadar para cezası ödenmesi durumuyla karşılaşılabiliyor. HGS borcu sorgulama işlemi de bakiye sorgulama gibi PTT üzerinden kolayca gerçekleştirilebiliyor.
HGS

“HGS borç sorgula” işlemi ile sürücüler kaçak geçişleri ve cezaları sorgulayabiliyor. HGS ceza sorgulama için de PTT web sitesinde sunulan HGS müşteri hizmetleri sayfası kullanılıyor. Bu sayfadan sürücülerin yine e-posta adresleri ve şifreleriyle veya e-Devlet üzerinden giriş yapması gerekiyor. Burada açılan sayfaya aracın plaka numarası yazılıyor. Plaka HGS sorgulama ile kaçak geçişin tarihi ve diğer tüm bilgileri görüntülenebiliyor. Kaçak geçiş ücretinin 15 gün içerisinde bakiye yüklenerek ödenmesi durumunda ceza uygulanmıyor.

HGS sorgulaması yaptıktan sonra bakiye yüklemenin nasıl yapıldığını öğrenmek için "HGS Bakiye Nasıl Yüklenir?" başlıklı içeriği okuyabilirsin.

HGS bakiyelerinin düzenli takibinin yanı sıra sürücülerin araç sigortası yaptırması da olası kaza durumlarında diğer araçlara veya üçüncü kişilere verilen hasarın karşılanmasını sağlayarak kişilere kolaylık sunuyor. Allianz ile sen de 5 dakikadan daha kısa bir süre içerisinde aracın için teklif alabilir; ek teminatlarla aracını kullanırken doğabilecek masrafların önüne geçebilirsin.