Ekspertiz Nedir? Gayrimenkul ve Oto Ekspertiz Nasıl Yapılır ve Önemi

Araç veya konut sahibi olan insanların birçoğu değerli varlıklarını güvence altına almak istiyor. Bunun için de birçok ev ve araç sahibi, sigorta hizmetlerinden yararlanıyor. Zira sigorta hizmetleri için göze alınan cüzi maliyetler, daha sonra araçların ya da gayrimenkullerin karşılaşabileceği zararların yarattığı maliyete göre çok daha uygun. Sigorta hizmetlerinde söz konusu malın değerinin doğru bir şekilde ölçülmesi ve müşterilere bu ölçüde güvenilir poliçeler hazırlanması, iyi bir sigorta şirketinin görevi. Bundan dolayı sigorta hizmetlerinde ekspertizin önemi bir hayli büyük. Eğer aracını ya da konutunu sigorta ile güvence altına almak istiyorsan expertiz ne demek ve ne işe yarar, bunları öğrenmende yarar var.
Ekspertiz raporu, sigortaya tabi araçların ve gayrimenkullerin maddi değerinin tespitini gerçekleştiren ve söz konusu varlıkları kapsamlı bir şekilde analiz eden raporun adı. Ekspertiz raporlarının, kurumsal ekspertiz firmaları tarafından profesyonel eksperler eliyle hazırlanması gerekiyor. Çünkü, ekspertiz raporu sigortacı ve müşteri ya da alıcı ve satıcı arasındaki güvenin tesis edilebilmesi için en önemli göstergedir. Eğer aracını ya da konutunu sigorta ile güvence altına almak istiyorsan ekspertiz hakkında detaylı bilgileri öğrenmende yarar var.
Oto ekspertiz
Oto ekspertiz nedir sorusunun cevabı, araç sigortalarında veya ikinci el araç satın alımında aracın değerinin profesyonel ve analitik yöntemlerle belirlendikten sonra raporlanması olarak ifade ediliyor. Oto ekspertiz nasıl yapılır sorusu, sık sorulan sorulardan biri. Oto ekspertiz raporunda, aracın durumunu ve maddi değerini ölçen faktörler; aracın kaza geçmişi, değişen parça durumu, kaporta ve tamponun durumu, boya durumu vs. pek çok detay ele alınıyor. Ekspertiz raporu oluşturulmuş bir araç hakkında değerlendirme yapmak ve alım satım ya da sigorta süreçlerini daha şeffaf bir hale getirmek mümkün oluyor. Özellikle ikinci el alım satım işlemlerindeki önemi nedeniyle devlet tarafından zorunlu hale getirilen oto ekspertiz işlemi; araç ticaretinde ve sigorta işlemlerinde daha güvenli süreçlerin önünü açıyor.
Gayrimenkul ekspertizi, bir konut satın alırken ya da sigorta ile güvence altına alırken evin değerinin belirli metotlara göre belirlenmesidir. Gayrimenkul ekspertiz işleminde hem değerleme işlemi hem de çeşitli teknik incelemeler yapılıyor. Gayrimenkul ekspertiz raporlamaları son derece hassas bir şekilde yapılmalıdır çünkü rapor, konuta dair çok sayıda ince detayı bir araya getiriyor ve bu detaylar arasında; evin yaşı, metrekaresi, iskan durumu, piyasa değeri, tapu kayıtları, ipotek ve haciz bilgileri gibi pek çok şey yer alıyor. Gayrimenkul eksperleri, analiz sürecinde söz konusu yapının bağlı olduğu bölgenin belediyesi ile de temasa geçmek durumundadır.
Gayrimenkul Ekspertiz

Ekspertiz nasıl yapılır sorusunun gayrimenkul ve otomotiv alanında farklı türde cevapları vardır. Bir motorlu taşıtın ekspertiz raporu hazırlanırken aracın bütün teknik detayları ayrı ayrı inceleniyor ve her bir parçanın durumu ele alınıyor. Bununla birlikte aracın ne kadar kullanıldığı ve kullanım sırasında ne derece yıprandığı da değerlendirmeye dahil ediliyor. Bütün araçlar, ekspertiz raporu için çeşitli testlerden geçiyor.

Gayrimenkul ekspertizinde ise uzman eksper, ekspertiz şirketinin sağladığı tapu bilgilerini kullanarak tapu dairesi ve belediyeye giderek konutla ilgili bütün detayları kayıt altına alıyor. Bu iki kurumdan alınan bilgiler, gayrimenkulün içinde bulunduğu hukuki durumları da kapsadığı için ipotek, satış veya haciz gibi konular da bu kapsamda kayıt altına alınıyor. Teknik incelemede ise gayrimenkulün kamu kurumlarındaki bilgilerle uyuşup uyuşmadığı başta olmak üzere çeşitli teknik analizler yapılıyor ve yapının fotoğrafları çekilerek rapora dahil ediliyor.

Ekspertiz raporu, sigortacılık işlemlerine tabi ürünlerin değerlerinin tespit edilmesi veya hasar tespitinin sağlanıp teminatların belirlenmesi için başvurulan rapordur. Özellikle araç ve gayrimenkul alanında son derece önemli olan ekspertiz raporları; herhangi bir talihsizlik sonucu hasar gören araçların veya konutların hasarını ve değer kaybını maddi olarak açıklıyor. Sigorta şirketlerinin sağladığı hizmetlerde referans olarak kullanılan ekspertiz raporları, hukuki evrak statüsündedir.

Sen de değerli varlıklarını sigorta güvencesi ile korumak istiyorsan Allianz’ın deneyimli ve özverili ekibi ile sunduğu kaliteli hizmetlerden yararlanabilirsin. Aracın için zorunlu trafik sigortası  ve Allianz Kasko hizmeti sunan Allianz, yaşanabilecek talihsiz durumlara karşı seni ve aracını güvence altına alarak yarı yolda kalmana engel oluyor. Sen de Allianz’ın ayrıcalıklı hizmetlerinden yararlanmak için hemen bizimle iletişime geçebilirsin.