Birikim Nedir ve Nasıl Yapılır? Para Biriktirmen İçin Etkili 10 İpucu

Birikim yapmak için bazen en zor şey sadece başlamaktır. Bu rehber yazısı sayesinde birikim nedir, nasıl birikim yapılır sorularına cevap bulabilirsin. Birikim yapmak için en etkili 10 ipucunun ne olduğunu merak ediyorsan, detaylara göz atabilirsin.
Birikim, tüketicinin harcanabilir gelirinden arta kalan parayı saklayarak zaman içerisinde artırması olarak biliniyor. Aylık yapılan harcamalar ve birikim için ayrılan miktar, kişinin gelirine ve harcama alışkanlıklarına göre değişiyor. Yapılan birikimler, genellikle ev ve araba gibi değerli taşınır ve taşınmazları almak için kullanılabiliyor.
Kumbara
Para biriktirmek için ne yapmalıyım sorusunun cevapları arasında ilk başta alışveriş esnasında aceleci olmamak geliyor. Bir mağazada yüksek bir fiyatta satılan ürünü başka bir mağazadan düşük bir fiyata almak mümkün olabiliyor. Harcama alışkanlıklarında bu tür durumlara dikkat etmek, para biriktirmek konusunda bireylere önemli bir kolaylık sağlıyor. Özellikle giyim ürünlerinde alternatif ürünlerin fiyatlarını araştırmak, birikim yapmak için büyük önem taşıyor. Öte yandan gıda ürünlerinde ise sadece ihtiyaç duyulan ürünleri alarak da zaman içerisinde önemli miktarda birikim yapılabiliyor.
Nasıl para biriktirilir diye merak ediyorsanız sizler için derlediğimiz etkili 10 ipucundan faydalanabilir ve böylece daha iyi bir birikim yapabilirsiniz. Gelin o zaman bu ipuçlarına bakalım..
Birikim

 

 1. Harcamalarını Kayıt Altına Alabilirsin.
 2. Para birikimi nasıl yapılır diye soran kişilerin ilk yapması gerekenlerden biri de harcamalarını kayıt altında tutmak olarak biliniyor. Alınan her ürünün kaydı tutularak ve bu ürünleri sınıflandırarak önemli miktarda para biriktirmek mümkün oluyor.
 3. Harcamalar ve Birikim İçin Bütçeyi Önden Oluşturabilirsin.
 4. Bireyler, aylık harcamalar ve yatırımlar için belli bir miktar bütçe oluşturarak para biriktirme şansına sahip olabiliyor. Bu sayede uzun dönemde daha fazla para biriktirilebiliyor.
 5. Harcamaları Kısabilirsin.
 6. Tüketicilerin yaptığı harcamalar, çok yüksek seviyelerde olursa birikim yapmak zorlaşabiliyor. Daha rahat birikim yapabilmek için harcamaların kısıtlanması gerekiyor.
 7. Hedefler Belirleyebilirsin.
 8. Birikim nasıl yapılır sorusunun bir diğer cevabı da para biriktirebilmek için bir hedef belirlemekten geçiyor. Ev, araba veya başka bir mülkü alabilmek için para biriktiren birçok insan bulunuyor.
 9. Emeklilik Planlarını Tercih Edebilirsin.
 10. Gelir ve harcamalardan sonra birikimlere en büyük etkiyi yapan husus, birikimlerin yatırımlara nasıl dağıldığı olarak biliniyor. Bireysel emeklilik planları, birikim yapmak için sıkça tercih ediliyor. Bireysel Emeklilik ile birikimler yatırım yapılan fonlar ile değerlenirken ayrıca %30 devlet katkısından da faydalanılabilinir.
 11. Yatırım Hesabı Açabilirsin.
 12. Neredeyse tüm finansal kuruluşlarda vadesiz mevduat hesabından yatırım hesabına otomatik olarak para aktarılabiliyor. Bu sayede daha kolay birikim yapılabiliyor ve nasıl para biriktirilir sorusuna daha net cevap verilebiliyor.
 13. Bütçeyi Düzenli Kontrol Edebilirsin.
 14. Oluşturulan bütçeyi her ay kontrol etmek ve ne kadar para biriktiğini gözlemlemek büyük önem taşıyor. Bu şekilde para birikimi nasıl yapılır diye sorarak oluşturulan yatırım planlarına sadık kalınması ve olası problemlerin de zamanında tespit edilmesi sağlanıyor.
 15. Online Alışverişten Sakınabilirsin.
 16. Nasıl para biriktirebilirim diye soran kişilerin mutlaka yapması gereken eylemlerden biri de online alışverişi kısıtlamak olarak biliniyor. Tüketiciler, kendilerini her defasında kart ve adres bilgilerini girmeye zorladığı takdirde daha az online alışveriş yapabiliyor.
 17. Faturaları Düzenli Şekilde Kontrol Edebilirsin.
 18. Faturaları düzenli olarak kontrol etmek de para biriktirmek için gerçekten önemli bir husus olarak dikkat çekiyor. Bireyler, mobil tarifelerini daha az ödeme yapacak şekilde ayarlarsa daha fazla tasarruf yapabiliyor. Öte yandan elektrik fatura bedelini azaltmak için boşa yanan ışıkları söndürmek veya yüksek güç tüketen elektronik cihazları kapatmak gibi yollara başvurulabiliyor.
 19. Doğru Yatırım Araçlarını Bulabilirsin.
 20. Paranın doğru yatırım amaçlarına yatırılması da büyük önem taşıyor. Kısa dönemli yatırım için vadeli mevduat hesapları veya döviz gibi araçlar sıkça tercih ediliyor. Uzun dönemli yatırımlar için bireysel emeklilik fonları da sıklıkla tercih edilen yatırımlardan oluyor.
Fatura Yönetimi
Birikim yapmak için Allianz bireysel emeklilik avantajlı koşullar sunuyor. Hemen sen de bireysel emeklilik hizmeti başta olmak üzere Allianz’ın bütün hizmetleri hakkında bilgi alabilir ve bu hizmetlerden faydalanabilirsin. Aynı zamanda Geri Ödeyen Yaşam Sigortası ve Yaşamaya Değer Hayat Sigortası ile birikimlerini döviz bazlı yapabilir, kendini ve sevdiklerini güvence altına alabilirsin.
*Form üzerinden yalnızca yeni sözleşme başvuru talepleri değerlendirilmektedir. Mevcut sözleşmenize ait işlemler bu form üzerinden yapılamamaktadır.