Dünyanın dört bir köşesindeki pek çok ülkeye Türkiye’den vizesiz olarak seyahat edilebiliyor. İster iş ister turistik amaçlı bazı ülkelere giriş yapılıp ve o ülkelere ait tarih, kültür ve coğrafyayı yakından keşfedilebiliyor. Vizesiz yapılan seyahatlerde bürokratik işlemlere ihtiyaç duyulmuyor ve daha kolay seyahat planlaması yapılıyor.
Vizesiz gidilen ülkeler listesi, bürokratik işlemler ve evraklar ile uğraşmak istemeyen kişi ya da gruplar için iyi bir tercih oluyor. Yeni yolculuklara bir adım daha yaklaşmak istersen vizesiz ülkeler listesi 2022 güncel bilgilerine hemen göz atabilirsin.
Türkiye vizesiz ülkeler listesi; Asya, Amerika, Afrika, Balkan ve Okyanusya gibi pek çok bölgeden birbirinden farklı ülkeleri içeriyor. Bunların arasında Türkiye pasaportu ile gidilen ülkeler de yer alıyor. Böylece sınır kapısında pasaport kontrolü yapılsa bile herhangi bir vize talep edilmiyor. Yalnızca vizenin kaç gün geçerli olduğu önem arz ediyor.
Türkiye Cunhuriyeti vatandaşlarından vize talep etmeyen Avrupa ülkeleri arasında çoğunlukla Balkan ülkeleri yer alıyor. Belarus, Sırbistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Moldova, Karadağ, Arnavutluk, Bosna Hersek ve Makedonya vizesiz Avrupa ülkeleri olarak öne çıkıyor
harita
Balkanlar; Güneydoğu Avrupa bölgesinde yer alıyor ve tarihi, kültürel mirası, doğal güzellikleri ve yaz ve kış turizmiyle öne çıkıyor. Makedonya, Arnavutluk, Kosova, Sırbistan, Karadağ ve Bosna Hersek gibi Balkan vizesiz balkan ülkeleri 90 güne kadar konaklama imkanı sunuyor. Balkan ülkelerinde Osmanlı İmparatorluğu, Roma dönemine ait tarihi yapıları ziyaret etmek ve kültürel mirası yakından keşfetmek mümkün oluyor. Arnavutluk’un renkli yaşam tarzını benimseyebilir, Sırbistan’da eğlenceli gecer geçirebilir, Karadağ’ın büyüleyici plajlarında yüzebilir ve Bosna Hersek’in tarihi dokusunu inceleyebilirsin. Bunun yanı sıra sert iklime sahip Kosova, kış turizmi yapmak isteyen ya da kayak tatili planlayan kişiler için iyi bir tercih oluyor. Bosna Hersek ise kültürel unsurlar bakımından Türkiye’ye benzerliği ile öne çıkıyor. Romen ve Rus kültürünün bir araya geldiği Moldova ise, Doğu Avrupa’nın en turistik ülkeleri arasında yer alıyor. Ukrayna ve Romanya arasında bulunan Moldova’da yılın her mevsiminde benzersiz manzaraları görebilir, tarihi yapıları ziyaret edebilir ve doğal güzellikler arasında vakit geçirebilirsin
Vizesiz Asya ülkeleri arasında Gürcistan, Japonya, Tayland, Singapur, Endonezya, Güney Kore, İran, Özbekistan, Filipinler, Lübnan, Kırgızistan, Sri Lanka, Katar, Ürdün, Azerbaycan, Kazakistan ve Irak yer alıyor. Asya ülkelerinde dağları ve köyleri ziyaret edebilir, plajlarda yüzebilir veya popüler kayak merkezlerinde kış tatili yapabilirsin. Dünyanın en gelişmiş teknolojiye sahip ülkeleri arasındaki Japonya ve Güney Kore’de ise dijitalleşmeyi yakından keşfetmek mümkün. Bunun yanı sıra Türkiye’nin kardeş ülke diye nitelendirdiği Azerbaycan; milli parkları, müzeleri, sarayları, doğal güzellikleri vizesiz olarak ziyaret etmek ve sıcakkanlı toplumu ile keyifli vakit geçirmek isteyenler için iyi bir seçenek oluyor. Çöl safarisiyle popüler Katar’da ilgi çekici mimariye sahip yapıları keşfedebilir, 1400 yıllık İslam tarihine ait birbirinden farklı eserleri görebilir ve spor komplekslerindeki aktiviteleri seyredebilirsin. Ayrıca çöl ve denizin bir araya geldiği doğa harikası adaları ziyaret etmek ve huzurlu bir kamp deneyimi imkanına erişmek de mümkün oluyor.
Libya, Fas, Tunus, Güney Afrika Cumhuriyeti, Zambiya, Prinsipe, Kenya, Sao Tome, Svaziland, Botsvana ve Seyşeller vizesiz Afrika ülkeleri arasında bulunuyor. Afrika bölgesini vizesiz olarak ziyaret ederek hayvan çeşitliliğini görmek ve safari macerasını deneyimlemek mümkün oluyor. Dünya’nın en büyük vadisi Rift Vadisi’nin yer aldığı Kenya’yı ziyaret edebilir ve safari deneyimiyle doğada keyifli vakit geçirebilirsin. Afrika ülkelerindeki yaban ortamı; kokusu, çeşitliliği, renkleri ve sesleriyle büyüleyici bir atmosfere dönüşüyor. Beton yığınları arasındaki kalabalıktan sıkıldıysan vizesiz olarak Afrika ülkelerini ziyaret edebilir ve gerçek bir doğal şölenin arasında çeşitliliği keşfedebilirsin.
seyahat
Hem Güney Amerika hem de Orta Amerika bölgelerinde vizesiz olarak ziyaret edebileceğin pek çok ülke bulunuyor. Güney Amerika’da Arjantin, Peru, Şili, Paraguay, Kolombiya, Venezuela, Brezilya, Bolivya ve Tobago; Orta Amerika’da ise El Salvador, Dominik Cumhuriyeti, Bahamalar, Panama, Kosta Rika, Meksika ve Jamaika yer alıyor. Güney Amerika’nın en popüler ülkelerinden biri Arjantin’de şelale, dağ, göl, milli park ve benzeri doğal güzellikleri ziyaret edebilir ve Buenos Aires şehrini gezebilirsin. Festivalleriyle ünlü Güney Amerika ülkesi Brezilya ise eğlenceli etkinlikler arayanlar için iyi bir seçenek oluyor. Brezilya’da 90 gün vizesiz olarak konaklayabilir ve festivallerden sahne sanatlarına, furbol maçlarından sokak sanatçılarına ve müzik gösterilerinden atölyelere kadar pek çok aktiviteyi deneyimleme fırsatına sahip olabilirsin. Orta Amerika bölgesinde yer alan Bahamalar ise Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına 240 güne kadar konaklama imkanı sunuyor. Sıcak iklime sahip Bahamalar’ın tertemiz plajlarında yüzebilir ve doğayla iç içe bir seyahat deneyimi yaşayabilirsin. Vizesiz Amerika ülkeleri arasında yer alan Kolombiya’da pek ada bulunuyor. Dünyadaki hem Pasifik hem de Atlantik’e kıyısı olan tek ülke Kolombiya’nın benzersiz adalarını gezebilir, yöresel lezzetlerini tadabilir ve yaşam tarzını keşfedebilirsin. Güney Amerika’nın arkeolojik kalıntılarıyla ünlü ülkesi Peru ise pek çok güzelliği bir arada barındırıyor. Peru’da İnka Medeniyeti dönemine ait arkeolojik kalıntıları ve Machu Picchu tarihi yapısını ziyaret etmek mümkün oluyor. Hala o dönemden izler taşıyan Peru, dünya tarihi için önemli kalıntılar bulunduruyor. Peru’nun antik kenti Machu Picchu, dünyanın 7 harikası ve UNESCO Dünya Mirasları listesinde yerini alıyor. Peru’nun başkenti Lima’da ise tarihi Lima Katedralı’nı ziyaret etmek ve halk arasında affetme kapısı olarak adlandırılan kapıdan geçmek mümkün oluyor. Güney Amerika’nın bir diğer ülkesi Şili, Atacama Çölü ile görülmesi gereken ülkeler arasında yer alıyor. Modern ve nüfusu kalabalık ülke Şili, unutulmaz manzaralara ve çılgın eğlencelere de ev sahipliği yapıyor.
Eski meclis görevlisi ve devlet memuru gibi bazı özel çalışan gruplarının sahip olduğu yeşil pasaport ile Avrupa, Asya ve Afrika gibi pek çok bölgedeki çeşitli ülkelere vizesiz olarak giriş yapılabiliyor. Yunanistan, Almanya, İsveç, Polonya, Portekiz, Danimarka, Finlandiya, Birleşik Arap Emirlikleri, Hollanda, Malta ve Portekiz yeşil pasaport ile gidilebilecek ülkeler arasında yer alıyor. Yeşil pasaport ile gidilen ülkeler, herhangi bir vize talebinde bulunmuyor.
Bordo pasaport ilgili koşulları sağlayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına İçişleri Bakanlığı tarafından veriliyor. Bordo pasaporta sahip vatandaşlar, vizeye ihtiyaç duymadan yukarıdaki ülkelere seyahat edebiliyor ve belirli bir güne kadar konaklayabiliyor. 
Kimlikle girilebilecek ülkeler, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından herhangi bir vize ya da pasaport talep etmiyor. Çipli ve fotoğraflı yeni kimlik kartı ile seyahat edilecek ülkeler arasında Azerbaycan, Bosna Hersek, Sırbistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Gürcistan ve Sırbistan yer alıyor.
harita
Dünyanın dört bir yanını vizesiz olarak ziyaret etmek ve belirli bir güne kadar konaklamak mümkün. Seyahatin boyunca sağlığını güvence altına almak için Yurt Dışı Seyehat Sağlık Sigortası sayfasını inceleyebilir ve hemen tekliflerden yararlanabilirsin.