Türkiye kış turizmi yerleri açısından pek çok alternatif mekana sahip. Kış turizmi denildiğinde akla ilk gelen mekanlar ise kayak merkezleri. Bu mekanlar hem yağan karın keyfini çıkarmak hem de kış sporları yapmak için ideal. Yoğun iş veya okul hayatı, günlük koşuşturmalar arasında dinlenmek amacıyla sömestr tatilinde ailece unutulmaz anılar biriktirmek için Türkiye’deki kayak merkezlerinden birini seçebilirsin. Peki kış tatili için nereye gitmeli? Türkiye’deki en güzel kayak merkezleri hangileri? 
Yüksek rakımlı dağ zirvelerine konumlanmış Türkiye’nin kayak merkezleri; farklı bölgelerdeki illerde yer alır. Türkiye’nin hemen hemen her bölgesindeki farklı illerde hizmet veren pek çok kayak merkezi mevcut. Kayseri, Erzurum, Bursa, Kocaeli, Bolu, Ankara, Isparta, Antalya, Kastamonu, Kars, Ağrı, İzmir, Gümüşhane, Bingöl, Erzincan, Samsun, Artvin, Elazığ, Van, Bitlis, Ordu, Kütahya, Denizli, Sinop, Gaziantep, Aksaray, Muş, Bingöl, Bayburt, Hakkari, Burdur, Sivas, Kahramanmaraş, Ardahan kayak merkezlerinin bulunduğu illerdendir.
Kayak
Türkiye’de halihazırda 56 tane kayak merkezi bulunur. Bazı illerde birden fazla kayak merkezi bulunurken bazı şehirlerde ise sadece tek kayak merkezi yer alır. Kimi kayak merkezlerinde telesiyej veya teleferik sistemi, profesyonel ya da amatör kayak yapanlar için farklı pist seçenekleri imkanı mevcuttur.
 1. Bursa; Uludağ Kayak Merkezi, Alaçam Kayak Merkezi
 2. Çankırı: Yıldıztepe Kayak Merkezi
 3. Bolu; Kartalkaya Kayak Merkezi, Gerede Arkut Dağı Kayak Merkezi, Esentepe Kayak Merkezi
 4. Kocaeli; Kartepe Kayak Merkezi
 5. Erzurum; Palandöken Kayak Merkezi, Kandilli Kayak Merkezi, Konaklı Kayak Merkezi, Laleli Kayak Merkezi
 6. Kayseri; Erciyes Kayak Merkezi
 7. Kars; Sarıkamış Kayak Merkezi, Cıbıltepe Kayak Merkezi
 8. Gümüşhane; Zigana Kayak Merkezi
 9. Antalya; Saklıkent Kayak Merkezi
 10. Isparta; Davraz Kayak Merkezi
 11. Samsun; Ladik Akdağ Kayak Merkezi
 12. Artvin; Atabarı Kayak Merkezi, Mersivan Kayak Merkezi
 13. Ankara; Elmadağ Kayak Merkezi
 14. Elazığ; Hazarbaba Kayak Merkezi
 15. Muğla; Eren Dağı Kayak Merkezi
 16. Erzincan; Ergan Kayak Merkezi, Bolkar Kayak Merkezi
 17. Kastamonu; Ilgaz Yurduntepe Kayak Merkezi
 18. Van; Abalı Kayak Merkezi, Çatak Kayak Merkezi
 19. İzmir; Bozdağ Kayak Merkezi
 20. Ağrı; Bubi Dağı Kayak Merkezi, Küpkıran Kayak Merkezi
 21. Karaman; Ermenek Kayak Merkezi
 22. Ordu; Çambaşı Kayak Merkezi, Kabadüz Kayak Merkezi
 23. Bitlis; Çiftkaya Kayak Merkezi, Nemrut Kardelen Kayak Merkezi, Rahva Kayak Merkezi
 24. Denizli; Nikfer Kayak Merkezi, Denizli Kayak Merkezi
 25. Sinop; Dranaz Kayak Merkezi
 26. Gaziantep; Erikçe Kayak Merkezi
 27. Muş; Güzeldağ Kayak Merkezi, Güzeltepe Kayak Merkezi
 28. Aksaray; Hasan Dağı Kayak Merkezi
 29. Karabük; Keltepe Kayak Merkezi
 30. Bingöl; Haserek Kayak Merkezi, Yolçatı Kayak Merkezi
 31. Bayburt; Kop Dağı Kayak Merkezi
 32. Hakkari; Merga Bütan Kayak Merkezi
 33. Kütahya; Murat Dağı Kayak Merkezi
 34. Burdur; Salda Kayak Merkezi
 35. Tunceli; Ovacık Kayak Merkezi
 36. Ardahan; Yalnızçam Kayak Merkezi
 37. Kahramanmaraş; Yedikuyular Kayak Merkezi
 38. Sivas; Yıldız Dağı Kayak Merkezi, Yoğunyokuş Kayak Merkezi
Türkiye’de gelişmiş turizm olanaklarına sahip, kış sporları için ziyaretçilerine farklı alternatifler sunan birbirinden güzel kayak merkezleri yer alır. Ancak, bu seçenekler arasında en popüler olanlar; Palandöken, Kartepe, Uludağ, Erciyes, Ilgaz, Kartalkaya şeklinde sıralanabilir.
Palandöken Kayak Merkezi 1993 yılında açılmıştır. Uludağ ile birlikte Türkiye’nin en eski kayak merkezleri arasında sayılır. Palandöken gelişmiş turizm olanakları, kar kalitesi, her seviyeye hitap eden alternatif pistleri ile ünlüdür.  Mekan 25 km genişliği, 70 km uzunluğu ile Türkiye’nin en büyük kayak merkezleri arasında yer alır.
Kayak Merkezi
Kartepe Kayak Merkezi Marmara Bölgesi’nde yer alan meşhur kış turizmi rotalarından biridir. Kartepe tesisleri Sakarya, Adapazarı, İstanbul, Tekirdağ, Bursa gibi önemli şehirlere oldukça yakın konumda olup mekanın özellikle İstanbul’a yakın kayak merkezleri içerisinde yer alması turistler tarafından sıklıkla ziyaret edilmesine sebep olur. 1250 metreye kurulu tesis, gelişmiş turizm olanakları, 14 doğal pisti, 2 adet teleski, 3 tane telesiyej, 42 km uzunluğundaki pist alanı ile öne çıkar.
Türkiye’nin kayak merkezleri içerisinde en eski ve ilk tesisleri Uludağ’da kurulmuştur. İstanbul’a yakın olması, Bursa şehrinin Marmara’nın önemli merkezleri arasında yer alması mekanı daha popüler hale getirmiştir. Bursa kayak merkezleri arasında Alaçam’da olmasına rağmen Uludağ yerli ve yabancı turistler tarafından daha fazla tercih edilir. Bursa şehir merkezine 36 km mesafede yer alan tesise kısa sürede ulaşım sağlanabilir. Kayak merkezindeki en uzun pist 2 km olarak bilinir. Farklı seviyelere göre 30’dan fazla kayak pist seçeneği de ziyaretçilerine sunulan imkanlardan biridir.
Erciyes Kayak Merkezi, İç Anadolu Bölgesi’nin gözde mekanlarından biridir. Özellikle Ankara’ya yakınlığı nedeniyle kış tatili için sıklıkla tercih edilir. Kayak merkezi, 3917 m rakımlı Erciyes Dağı’ndan ismini alır. Mekan kayak sporunun yanı sıra dağcılık, buzul tırmanışları ile de öne çıkar. Farklı kış sporları için iyi bir seçenek olan konum, 2 adet teleski, 1 tane telesiyej, 30’dan fazla pisti ile gelişmiş imkanlara sahiptir.
Kayak Merkezi
Ilgaz Kayak Merkezi, kış tatili için Karadeniz’i tercih edenler için ideal seçenekler arasındadır. Merkez, 2850 m yükseklikteki Ilgaz Dağları üzerine kurulmuştur. Kış tatili için bölgeye aralık mart ayları arasında gidilmelidir. Mekanda kar kalınlığı 50 cm ile 2,5 metre arasında değişiklik gösterir. Kayak merkezinde 2 farklı pist yer alır.
Bolu kayak merkezi seçenekleri arasında en meşhuru Kartalkaya`dır. Diğer adıyla Kadıköy Kayak Merkezi olarak da bilinir. İstanbul, Ankara, Eskişehir gibi merkezlere de yakın olmasından dolayı her yıl pek çok yerli ve yabancı turistin akınına uğrar. İstanbul gibi kayak merkezine sahip olmayan şehirlerde ikamet edenler, genellikle kış tatili için Kartalkaya gibi yakın illerdeki kayak merkezlerini tercih eder. Kartalkaya zorluk derecelerine göre 23 farklı piste sahip. Ayrıca, kış sporları açısından da farklı alternatifleri ile öne çıkar. Snowboard, tur kayağı, kayak koşusu, alp kayağı ve ATV gezileri bölgede yapılabilecek aktiviteler arasında yer alır.
 
Sen de kış tatili için birbirinden farklı turizm olanaklarına sahip kayak merkezleri arasından seçim yapabilirsin. Ancak, tatile giderken evinde alman gereken önlemler neler, bilmen gerekiyor. Eğer tüm hazırlıkların tamamsa sevdiklerinle daha keyifli zaman geçirmek için yola çıkabilirsin. tatile giderken evinde alman gereken önlemler