Araç sayısının her geçen gün artması, trafikte yaşanan ihlalleri ve cezaları da beraberinde getiriyor. Araç takip mesafesini korumamak, hatalı sollama yapmak, emniyet kemeri olmadan araç kullanmak, park kurallarını ve trafik ışıklarını ihlal etmek gibi nedenlerden dolayı araçlara ceza yazılıyor.  Sürücülere bu nedenlerle kesilen cezalar ise adrese ulaştırılarak tebliğ ediliyor. Bu cezaların sıklaşması trafik cezaları nereye ödenir ve nasıl sorgulanır gibi soruların sorulmasını sıklaştırıyor. Bu cezaların adrese ulaşmaması durumunda herhangi bir trafik cezasının olup olmadığını öğrenmek isteyen sürücüler online e-Devlet sistemi sorgulamasını kullanabiliyor ya da Emniyet Genel Müdürlüğü’nden bilgi edinebiliyor.
Araç plakasına yazılan cezaların zamanında ödenmesi önemli. “Trafik cezası nereye ödenir?” diye merak ediyorsan bu ödemeleri yapabileceğin pek çok kanal bulunuyor. Bu kanallar PTT şubeleri, vergi dairesi, banka şubeleri ve ilgili online platformlar olarak sıralanıyor. Online trafik cezası ödeme yerleri dışında aracı kurumlarda da nakit ödeme işlemleri gerçekleştirebiliyor.
Online ödeme
Eğer sen de trafik cezası nasıl sorgulanır diye merak ediyorsan turkiye.gov.tr adresinden yararlanabilirsin. Araç plakasına yazılan ceza ödeme işlemi öncesinde online sorgulama yapmak istediğinde turkiye.gov.tr adresinden sisteme giriş yapabilirsin. Sayfada bulunan arama butonunu kullanarak aracının plakasına yazılan cezayı sorgulayarak ceza görüntülemesi yapabilirsin. Araç plakasına yazılan ceza ödeme süresi ve ceza hakkında en hızlı bilgiyi e-Devlet sunuyor. Bunun yanı sıra Gelir İdaresi Başkanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nün online adresleri üzerinden de sorgulama işlemleri yapılabiliyor. Bu kanallar 7 gün 24 saat boyunca sorgulama yapılmasını sağlıyor. Sürücüler bu kanallardan gerekli işlemleri yaparak trafik cezası ödeme süresi ve borca ilişkin bilgileri kolaylıkla öğrenebiliyor.
“Beyanlı trafik cezası nasıl ödenir?” sorununa yanıt vermeden önce bu ödeme türünün tanımını yapmak gerekiyor. Beyanlı trafik cezası ödeme, trafik cezasını online platform olan e-Devlet üzerinden ve interaktif vergi dairesi ile tebliğ edilmesini beklemeden beyan ile ödemeyi tanımlıyor. Beyanlı trafik cezası ödeme tebliğ tarihi öğrenme ve beyanlı trafik cezası ödeme işleminden önce sorgulama yapmalısın. Sorgulama işlemi sonrasında listelenen cezaların ödemesini kolaylıkla gerçekleştirebilirsin.
Trafik cezası indirimi

Trafik cezası ödeme işlemini cezanın yazıldığı günden itibaren 15 gün içinde yaparak %25 indirim imkânı elde edebilirsin. Ancak ödemenin gecikmesi durumunda geciken her ay için %5 oranında bir ceza tutarı borca yansıyor. Belirlenen 15 günlük trafik cezası erken ödeme süresi içinde ödeme yapılması durumunda da ceza miktarının %25’i oranında bir indirim sağlanıyor. Trafik cezası ödeme işlemleri için uygulanan trafik cezası ödeme indirimi, bu bakımdan sürücüleri trafik cezası indirimi almak için erken ödemeye teşvik ediyor. Sürücülerin erken ödeme işlemlerinde indirime hak kazanması için herhangi bir işlem yapması gerekmiyor. Bu aşamada sürücülerin ödemelerini kurumlar aracılığı ile ya da online olarak yapması yeterli oluyor. İlgili indirim oranı otomatik olarak sistem tarafından uygulanıyor. Yani trafik cezası ödeme işlemlerini yalnızca trafik cezası erken ödeme noktasında tamamlaman yeterli.

Anlık bir akışta ilerleyen trafikte alınan cezaların önüne geçmek bazen mümkün olamayabiliyor. Ancak aracının ve aynı zamanda bütçenin alacağı zararı Allianz Kasko hizmeti ile hafife indirebilirsin. Bu hizmet, akıllı kasko sigortası sayesinde olası risklere karşı aracını güvence altına almanı sağlıyor. Bu hizmet kapsamında sunulan teminatlar ise şöyle:

 • Çarpma, çarpışma, yanma
 • Hırsızlık, hırsızlığa teşebbüs
 • Halk hareketleri, kötü niyetli hareketler, terör
 • Sel ve su baskını
 • Dolu, yıldırım, fırtına, toprak kayması
 • Ferdi kaza
 • Hukuksal koruma
 • Üçüncü şahıslara karşı mali sorumluluk
 • Anahtar kaybı
 • Yetkisiz kişilerce çekilme
 • Kemirgen ve vahşi hayvan zararları

Allianz Akıllı Kasko Sigortası avantajlarla dolu ayrıcalıklar sunuyor!