Plakadan Trafik Cezası Sorgulama Nasıl Yapılır? Adım Adım Trafik Cezası Sorgulama

Kırmızı ışıkta geçmek, zorunlu trafik sigortası yaptırmamak, yayalara yol vermemek ve emniyet kemeri takmamak bu ihlallerden sadece birkaçı olarak karşına çıkıyor. Trafik akışı içinde hem sürücü hem de yayaların huzurunu sağlamak adına her ihlalin cezai bir yaptırımı oluyor. Karayolları Trafik Kanuna göre bu yaptırımlar idari para cezası şeklinde olabileceği gibi ehliyete el koyma hatta aracın trafikten men edilmesi gibi sonuçlara da yol açabiliyor.

Değişen koşullara paralel olarak ceza kontrolleri artış gösterirken sürücüye yansıtılma yöntemleri de farklılık gösterebiliyor. Hemen hemen her gün bir ihlalin söz konusu olduğu göz önünde bulundurulursa cezaların plakaya yazılması en pratik yöntem olarak değerlendirilebiliyor. Ancak bu noktada araç sahipleri trafik cezası sorgulama sürecini nasıl yöneteceklerini merak ediyor.

Trafik Cezası

Trafik cezaları ehliyete ya da ismine yazılabildiği gibi plakaya da yazılabiliyor. Ceza plakaya yazıldığı takdirde daha sonra posta yoluyla tebliğ ediliyor. Ancak teslimat sürecinde herhangi bir aksaklık ve gecikme yaşanması durumunda tarafına yazılan cezadan zamanında haberin olmayabiliyor. Cezanın gecikmeli olarak eline ulaşması ise uygulanacak faiz oranına maruz kalmanı kaçınılmaz kılıyor.

Trafik cezalarının tebliğ edildiği gün baz alınarak 30 gün içerisinde ödenmesi gerekiyor. Bildirilen süre zarfında ödeme yapılmadığında ise %5 oranında faiz uygulamasına gidiliyor. Eğer 15 gün içinde ödeme yapılırsa cezadan %25 oranında indirim uygulanıyor. Dolayısıyla belirli periyotlarda plakadan ceza sorgulama yapmanın önemi bu noktada ortaya çıkıyor. Online kanallar aracılığı ile plakana yazılan cezanın varlığını sorgulayabiliyor aynı zamanda kolay bir şekilde ödemesini gerçekleştirebiliyorsun.

Trafik Cezası
Plaka ceza sorgulama yapabilmek için birden fazla opsiyon sunuluyor. Sana en uygun yöntemi belirleyerek kısa süre içinde sonuca ulaşabiliyorsun. Mesaj yoluyla sorgulama dışında diğer kanallar üzerinden aynı zamanda ödeme gerçekleştirme imkânı da bulunuyor.
Günümüzde birçok işlem için kullanılan e-Devlet uygulaması araç ceza sorgulama sürecinde sıklıkla tercih ediliyor. İnternet bankacılığı, e-devlet ya da e-imza opsiyonlarından birine sahip olarak giriş yapabiliyorsun. Girişin ardından “Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama” sekmesine ulaşarak işlemini gerçekleştirebiliyorsun.
Trafik ceza sorgulama online yöntemlerden bir diğeri de GİB İnternet Vergi Dairesi üzerinden yapılan sorgulama olarak öne çıkıyor. “MTV ve Trafik Cezası Sorgulama ve Ödeme” sekmesine giriş yaparak sorgulamayı gerçekleştirebiliyorsun. Kısa sürede sorgulama yapabilmek için kimlik numaranı ve araç plakanı ilgili alanlara girmek yeterli oluyor. Bu sorgulama yöntemi sayesinde hem plakaya hem de ehliyete yazılan cezalara ulaşmak mümkün olabiliyor.
Online uygulamaların yanı sıra dilersen mesaj yoluyla sorgulama yapabiliyorsun. Araç plakan, tescil tarihi ve TC kimlik numaranı yazdığın mesajı 1189’a gönderdiğinde plakana kayıtlı olan cezalar SMS olarak tarafına iletiliyor. Eğer cezalarının son ödeme tarihine de ayrıntılı olarak ulaşmak istiyorsan TCP AYRINTI şeklinde bir mesaj iletmen gerekiyor. Bu sorgulama için kesilecek ücret GSM operatörlerine bağlı olarak değişiklik gösterebiliyor.

Birçok sorgulama ve ödeme işlemi için artık internet bankacılığı uygulamaları kullanılabiliyor. Plakaya yazılan ceza sorgulama işlemlerini de online bankacılık sistemi ile yapabiliyorsun. Kredi kartını kullandığının bankanın sitesine ya da uygulamasına şifren ile giriş yaparak “Ödemeler” sekmesinden ilerleyebiliyorsun. Borç sorgulama sonucu ekrana yansıdıktan sonra ödeme yapmadan ekrandan ayrılabiliyorsun.

Trafik kurallarına uyarak güvenli bir sürüş deneyimi yaşayabiliyorsun. Ancak bazen sen elinden geleni yapsan da herşey planladığın gibi gitmeyebiliyor. Beklenmedik böylesi durumlarda sürprizlerle karşılaşmamak için çeşitli riskleri güvence altına alan Kasko ve Zorunlu Trafik Sigortası seçeneklerinden yararlanabiliyorsun. Hem kendin hem de sevdiklerin için Allianz’ın avantajlarını değerlendirebilirsin.