Her ticari işlemde yapılması gerektiği gibi otomobil alım satımlarında da gerekli adımların atılması büyük önem taşımaktadır. Doğru adımları atarak ileride karşılaşabileceğin olumsuz durumlara karşı hazırlıklı olabilirsin. Araç alım satım işleminde öne çıkan noktalardan bir tanesi olan araç satış sözleşmesi, birçok olumsuz duruma karşı hem alıcıyı hem de satıcıyı koruma altına almaktadır.
Araç Satış Sözleşmesi
Araç satış sözleşmesi, noterde hazırlanan, alıcı ve satıcı tarafından imzalanan ve her iki tarafın haklarını koruma altına alan resmi bir belgedir. Alım satım işleminin her anında karşılaşılabilecek sürprizlere karşı hazırlıklı olmayı sağlayan bu sözleşme sayesinde karşılıklı bir risk güvencesi oluşturulmaktadır. Araç satış sözleşmesi sayesinde hem alıcının hem de satıcının bütün hakları noter işlemleri tamamlanana kadar koruma altına alınmaktadır. Araba alışverişinde en önemli hususlardan bir tanesi olan bu sözleşmenin yapılması önerilmektedir. 
Sıklıkla karşılaşılan sorulardan bir tanesi olan araç satış sözleşmesi ne işe yarar için verilebilecek çeşitli yanıtlar mevcuttur. Sözleşme, alıcı ve satıcının maddi haklarının korunmasını sağlamaktadır. Sözleşmeye eklenecek maddeler satıcı ve alıcı tarafından ortak belirlenmektedir. Araç satış sözleşmesinde araç hakkında bilgi, alıcı ve satıcının bilgileri, ödeme yöntemi ve iki tarafın belirlediği maddeler yer almaktadır.
Araç Satışı
Sözleşmede bölümlerin eksiksiz ve doğru bir şekilde düzenlenmesi gerekmektedir. Bu sözleşme ödemenin eksik yapılması ya da aracın eski borçlarının yeni alıcıya aktarılması gibi olumsuz durumlarda satıcı ve alıcının haklarının korunmasını sağlamaktadır. Noterde düzenlenen bu resmi belge sayesinde alım satım sırasındaki sıkıntılar her iki taraf için de en aza indirgenmektedir. Araç satış sözleşmesini hazırlarken doğru maddeleri belirlemek de oldukça önemlidir. Doğru ve eksiksiz bir şekilde hazırlanan satış sözleşmesi sayesinde alışverişi güvenli bir şekilde gerçekleştirebilirsin.

Birçok beklenmedik duruma karşı güvence sağlayan araç satış sözleşmesi yaparken dikkat edilmesi gereken belirli noktalar mevcuttur. Sözleşme yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta bilgilerin eksiksiz ve doğru bir şekilde düzenlenmesidir. Sözleşmenin bölümlerinde araç ve taraflar ile alakalı olan tüm bilgiler olası aksiliklere karşı tam olarak kayda geçirilmelidir. Örneğin ödeme şekli bölümündeki bilgilerde eksik veya yanlışlık olması durumunda alıcı ve satıcının haklarının korunması istenen seviyede gerçekleşmeyebilir.

Satış sözleşmesi yaparken dikkat edilmesi gereken hususlardan bir diğeri de doğru maddelerin sözleşmeye eklenmesidir. Sözleşmeye eklenen maddeler iki tarafın gerekli gördüğü durumların yanı sıra araçla ve ödemeyle alakalı bilgileri de içermelidir. Bu noktada bir uzmana danışılması alım satım işleminin daha sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesine yardımcı olur. Sözleşme yaparken aracın borçları ve geçmiş hasar kayıtlarına dair bilgilendirilmelerin eksiksiz bir şekilde yapılmasına da dikkat edilmelidir.

Araç Sözleşmesi
Sözleşme yaparken satış sözleşmesi örneği incelemek sözleşmenin bölümlerinin doğru bir şekilde düzenlenmesine yardımcı olmaktadır. Sözleşme örnekleri araç, alıcı ve satıcı, ödeme şeklindeki bilgilerin yanı sıra sözleşmeye eklenecek maddeler hakkında fikir sahibi olmak için de fayda sağlamaktadır. Araç satış sözleşmelerinde alıcı ve satıcının ismi, kimlik numaraları, telefon numaraları, adresler, araç hakkında bilgiler, önemli tarihler ve fiyat bilgisi yer alır. Bu bilgiler araç teslim aşamasında her iki tarafa kolay bir şekilde ulaşılmasına yardımcı olur. Bununla birlikte olası anlaşmazlıklarda yetkili kurumlar da sözleşmelerin içeriğinde bulunmaktadır. İnternette yer alan sözleşme örneklerine göz atabilir ve daha sonra noterdeki görevlilere veya uzmanlara danışabilirsin.