Allianz - Yapı Kredi ortaklığını hayata geçirmek için gerekli olan onayın Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan ve Rekabet Kurumu’ndan alınmasının ardından söz konusu ortaklık hayata geçti. Bugün itibariyle Allianz, Yapı Kredi Sigorta'nın ve Yapı Kredi Emeklilik'in ana ortağı konumuna geldi.

Alman sigorta devi Allianz’ın Türkiye’de 90 yıldır faaliyet gösteren şirketleri, Allianz Sigorta ve Allianz Hayat ve Emeklilik ile Yapı Kredi Sigorta ve Yapı Kredi Emeklilik şirketleri tek yönetim altına girdi. Şirketler, 3 milyar TL’yi aşan hayat dışı ve hayat sigortaları prim büyüklüğü ve 5 milyar TL’ye ulaşan emeklilik fonları ile Türkiye sigorta  pazarının önde gelen şirketleri olacak.

Allianz, Yapı Kredi'nin Yapı Kredi Sigorta'daki yüzde 93,95'lik hissesini net 1,6 milyar TL karşılığında satın aldı. Yapı Kredi Sigorta'nın kalan yüzde 6,1'lik hissesi ise Borsa İstanbul’da işlem görüyor ve bunun için yakın bir gelecekte zorunlu hisse satın alım çağrısında bulunulacak. Yapı Kredi, Allianz ile olan uzun vadeli stratejik ortaklığını desteklemek için hayat sigortaları ve bireysel emeklilik alanlarında faaliyet gösteren Yapı Kredi Emeklilik'te yüzde 19,93 paya sahip olmayı sürdürecek.

Allianz ile Yapı Kredi arasındaki anlaşmanın önemli ve sürdürülebilir bir unsuru olan 15 yıllık bankasürans anlaşması da onaylandı. Bu anlaşma sayesinde Allianz, 933 şubesi ve 6,5 milyon müşterisiyle Türkiye'nin en büyük 4’üncü bankacılık ağına münhasır erişim hakkına sahip olacak.

Türkiye'deki Allianz ve Yapı Kredi sigorta ve emeklilik şirketlerinin CEO'su Solmaz Altın: "Bu ortaklıktan dolayı çok mutluyuz. Tutarlı ve güçlü marka oluşturma politikalarımız çerçevesinde güçlerimizi Allianz markası altında birleştireceğiz ve gücümüze güç katacağız. Yapı Kredi Bankası aracılığıyla satışa sunulan ürünlerde ise, markalarımızı yan yana pazarlama stratejisini izleyeceğiz."

Batı Avrupa'da yüzde 7,9, Doğu ve Orta Avrupa'da yüzde 2,6 olan sigorta primlerinin GSYİH'ya oranı Türkiye'de sadece yüzde 1,3 ve bu özelliğiyle Türkiye pazarı sigortacılık sektörü için yüksek bir büyüme potansiyeli barındırıyor. Son beş yılda (2007-2012)  elementer sigortalarda yıllık ortalama yüzde 12,5, hayat sigortasında yüzde 14,2 ve emeklilik fonlarında ise yüzde 35,1 büyüme kaydedildi. Son yıllarda hayat ve emeklilik alanlarında banka aracılığıya satış çok daha etkin hale geldi ve bankalar 2012 yılında Türkiye'deki hayat sigortaları prim üretiminin yüzde 77'sini gerçekleştirdi.